صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

نگهداری از خودرو در تابستان

19 اصل نگهداری از خودرو در تابستان

|

گرمای تابستان و نور آفتاب می‌تواند به ماشین آسیب بزند. گاهی این آسیب موجب استهلاک خودرو می‌شود. گاهی هم سیستم موتوری ماشین را به هم می‌ریزد. در هر صورت می‌تواند خطرآفرین باشد. چون خرابی خودرو می‌تواند در کنترل آن تأثیر داشته باشد. در واقع، اگر ماشین خوب کار نکند احتمال تصادف بیشتر است. به همین دلیل در این مقاله به نگهداری از خودرو در تابستان پرداخته شده است. چون اگر از ماشین مراقبت شود کمتر آسیب می‌بیند و بهتر کار می‌کند.

نکات مهم در نگهداری خودرو در گرما

در ادامه 18 مورد از مهمترین ترفندها برای نگهداری خودرو در گرما ذکر شده است. این موارد را به ذهن بسپارید و رعایت کنید تا خودروی شما بهتر کار کند.

1. لاستیک‌ها و مشکلات‌شان در هوای گرم

هوای گرم تابستان لاستیک‌ها را خراب می‌کند. چون گرمای تابستان و اصطکاک با سطح زمین لاستیک را خشک می‌کند. همین خشکی سبب می‌شود لاستیک ترک ترک شود. لاستیک‌های خراب در کنترل ماشین اختلال ایجاد می‌کنند. این موضوع می‌تواند منجر به تصادف شود. به همین دلیل لاستیک‌ها در گرمای تابستان به مراقبت نیاز دارند. یک راه‌حل ساده برای نگهداری لاستیک، استفاده از نیتروژن است. نیتروژن، در مقایسه با باد معمولی خنک‌تر است. همین خنکی باعث می‌شود لاستیک در گرمای تابستان مقاومت خود را از دست ندهد.  

لاستیک‌ها در گرمای تابستان آسیب می‌بینند.

2. مراقب داشبورد باشید

اگر مجبور بودید ماشین را زیر نور آفتاب پارک کنید به هیچ وجه کاغذ جوهری را روی داشبورد نگذارید. البته علاوه بر کاغذ هر شیء دیگری که جوهر پس دهد می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. چون نور آفتاب باعث می‌شود جوهر به داشبورد منتقل شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد دیگر هرگز نمی‌توانید جوهر را پاک کنید. پس بهترین کار این است که روی داشبور چیزی نگذارید.

3. از سایبان استفاده کنید

از سایبان برای شیشۀ ماشین استفاده کنید. سایبان اجازه نمی‌دهد نور خورشید مستقیم به داخل خودرو بتابد. همین موضوع گرمای زیاد را تا حدی کاهش می‌دهد. البته استفاده از برچسب‌های دودی هم می‌توانند مؤثر باشند.

4. شیشه‌ها را باز کنید

بعد از اینکه داخل ماشین نشستید شیشه‌ها را کمی باز کنید. این کار هوا را در داخل ماشین به جریان می‌اندازد. به همین راحتی می‌توانید چند درجه گرمای هوا را کم کنید.

5. الکل در ماشین و نور آفتاب در دوران کرونا

با شیوع کرونا، در بیشتر ماشین‌ها الکل نگهداری می‌شود. وجود الکل برای ضدعفونی دست ضروری است. اما نور و گرمای شدید آفتاب باعث می‌شود الکل آتش بگیرد و منجر به سوختن ماشین شود. بنابراین اکیداً توصیه می‌شود تحت هیچ شرایطی الکل را در ماشین نگذارید.

6. روغن موتور را چک کنید

روغن موتور دمای موتور را متعادل نگه می‌دارد. یعنی اجازه نمی‌دهد دمای موتور بیش از حد بالا برود. به همین دلیل باید هر روز روغن موتور را چک کنید. بهترین زمان برای این کار قبل از روشن‌کردن ماشین است. چون برای انجام این چک باید دست کم دو ساعت از خاموش‌شدن ماشین گذشته باشد. اگر دقت کرده باشید رانندگان حرفه‌ای تقریباً هفته‌ای یکبار به سراغ موتور خودرو می‌روند، کاپوت را بالا می‌زنند و روغن موتور را چک می‌کنند. همین عادت ساده می‌تواند نقش مهمی را در نگهداری خودرو و عملکرد درست و سریع آن داشته باشد.

نکتۀ مهم در مورد روغن موتور:

روغن موتورها غلظت‌های متفاوتی دارند. روغن موتور با غلظت بالا برای فصل تابستان مناسب است. چون گرمای زیاد غلظت روغن موتور را کاهش می‌دهد. اگر روغن موتور با غلظت کم را برای تابستان استفاده کنید در اثر گرما رقیق می‌شود و عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

تعویض به موقع روغن ترمز مؤثر در نگهداری از خودرو در تابستان

7. تأثیر گرما بر دسته سیم

گرمای شدید و عبور جریان برق از دسته سیم در برخی موارد ممکن است باعث آتش‌سوزی شود. بنابراین باید سیستم خنک‌کنندۀ ماشین خوب کار کند. چون این تنها راه خنک نگه داشتن دسته سیم است.

دسته سیم ماشین در گرما آسیب می‌بیند

8. رابطۀ مراقبت از خودرو در تابستان با سیستم خنک‌کنندۀ موتور

موتور خودرو همیشه حرارت زیادی تولید می‌کند. حالا اگر گرمای تابستان هم باشد شدت این حرارت بیشتر خواهد شد. بنابراین برای مراقبت از خودرو در تابستان باید سیستم خنک‌کنندۀ موتور خوب کار کند. تنها راه برای خنک نگه داشتن موتور سیستم خنک‌کننده است. به همین دلیل لازم است در ابتدای فصل گرما دمای سیستم خنک‌کننده را تنظیم کنید. اگر سیستم خنک‌کنندۀ موتور خوب کار کند دسته سیم هم کمتر آسیب می‌بیند.

9. سیستم کولر خودرو را کنترل کنید

همان طور که هر سال با شروع گرما کولرهای خانگی را چک می‌کنیم باید مراقب کولر ماشین هم باشیم. سرویس‌های کولر ماشین شامل شارژ گاز، تعویض تسمه کولر، و تعویض فیلتر خشک‌کن هوای کولر می‌شود. بر اساس یک باور قدیمی گفته می‌شد که روشن‌بودن کولر دمای موتور را بالا می‌برد. همین موضوع باعث می‌شود مصرف سوخت ماشین افزایش پیدا کند. با توجه به نوع مسیر و شرایط راه باید از کولر استفاده کنید. برای مثال در بزرگراه و جاده که ماشین با سرعت زیاد حرکت می‌کند، بازبودن پنجره‌ها باعث جریان هوا در اتاقک ماشین می‌شود. این جریان هوا مصرف سوخت ماشین را بالا می‌برد. بنابراین شاید بهتر باشد از کولر استفاده شود. البته با این شرط که سرویس کولر انجام شده باشد. اما پشت چراغ قرمزها و در ترافیک بهتر است از کولر استفاده نکنید.   

10. درجه ترموستات در تابستان

ترموستات دمای موتور را تنظیم می‌کند. صبح ماشین را روشن می‌کنید و منتظر می‌مانید تا ماشین گرم شود. این فعالیت را ترموستات انجام می‌دهد. در تابستان در زمان کمتری ماشین گرم می‌شود. اما این موضوع به این معنی نیست که به ترموستات احتیاجی ندارد. چون به هر حال موتور ماشین قبل از راه افتادن باید گرم شود. به همین دلیل باید در زمان شروع فصل تابستان ترموستات را چک کنید. بعد از آن رادیاتور، پمپ خنک‌کاری و تسمه تایم را کنترل کنید.

11. ضدیخ و ضدجوش از دیگر ترفندهای نگهداری خودرو

بعد از اینکه از سالم‌بودن قسمت‌های مختلف سیستم خنک‌کننده مطمئن شدید ضدیخ و ضدجوش بریزید. البته قبل از آن باید مسیر گردش ضدیخ و ضدجوش را شستشو دهید. بدنۀ بیرونی رادیاتور را هم بشوئید. برای شستشوی رادیاتور می‌توانید از محلول آب و صابون استفاده کنید. این شستشو باعث می‌شود هوا بهتر جریان پیدا کند.

یکی دیگر از ترفندهای نگهداری خودرو انتخاب ضدیخ و ضدجوش مناسب است. کارشناسان خودرو محلول 50 درصدی ضدیخ و ضدجوش را توصیه می‌کنند. یعنی 50 درصد از حجم را آب و 50 درصد را ضدیخ و ضدجوش تشکیل می‌دهد. این محلول 50 درصدی 5 درصد افزایش حجم خواهد داشت. به همین دلیل باید 5 درصد از حجم کل سیستم خنک‌کننده خالی باشد. اگر رادیاتور کار خودش را درست انجام ندهد نقطه جوش خنک‌کننده پایین می‌آید. در چنین شرایطی ماشین جوش می‌آورد.

12. تسمه پروانه را چک کنید

در صورتی که ماشین شما تسمه پروانه دارد به ازای هر 8000 تا 10000 کیلومتر رانندگی باید تسمه پروانه را چک کنید. در غیر این صورت سیستم خنک‌کنندۀ فن ماشین چک شود.

13. سطح سیال خنک‌کننده را بررسی کنید

آب مصرفی در خودرو باید سختی کمی داشته باشد. در این صورت دیرتر رسوب خواهد گرفت. میزان سیالات خنک‌کنندۀ ماشین باید هر هزار کیلومتر چک شوند. البته با توجه به میزان کارکرد ماشین این مقدار می‌تواند تغییر کند.

14. فرمان خودرو را 180 درجه بچرخانید

بعد از پارک ماشین، فرمان را 180 درجه بچرخانید. به این ترتیب فرمان کمتر داغ می‌شود و دستتان را نمی‌سوزاند.

15. اتوموبیل را زیر نور آفتاب پارک نکنید

سعی کنید تا جایی که امکان دارد ماشین را در سایه پارک کنید.

16. شمع‌ها را تعویض کنید

به ازای هر 25000 کیلومتر باید شمع خودرو عوض شود.

17. ماشین را تمیز نگه دارید

همیشه ماشین را تمیز نگه دارید. چون در این صورت خوردگی‌ها یا زنگ‌زدگی‌های احتمالی را بهتر خواهید دید.

18. از واکس خودرو استفاده کنید

یکی از راه‌های مقابله با گرما استفاده از واکس است. ماشین خود را به کارواش ببرید. پس از شستشو بخواهید سطح بدنه را واکس بزنند. این طوری می‌توانید تا حد زیادی از بدنۀ خودرو در مقابل نور آفتاب محافظت کنید.

 

19. بوی داخل خودرو در تابستان

در فصل تابستان معمولا تمام بوهای داخل خودرو ، از جمله بوی بنزین ، شدید تر هستند. علت این امر این است که قرار گرفتن مواد در معرض گرما و اشعه ماوراء بنفش خورشید، فرایند آزادسازی گازها را تسریع می‌کند که اغلب این گازها سمی و مضر هستند.
در این میان بخار و بوی بنزین علاوه بر سمی بودن ، بیانگر وجود ایراد در قسمتی از خودرو نیز میباشد که ندیده گرفتن آن ممکن است عواقب خطرناک و پر هزینه ای داشته باشد.

پیشنهاد میشود برای بررسی تمام دلایل وجود بوی بنزین در خودرو و راه حل آنها ، مقاله بوی بنزین را مطالعه کنید. 

اهمیت اصول نگهداری خودرو

یکی از اصول نگهداری خودرو مراقبت از آن در هوای گرم است. گرمای هوا را جدی بگیرید. خودروها در گرما آسیب می‌بینند. همانطور که ممکن است آدم‌ها گرمازده شوند. شما در مورد گرمای هوا و نگهداری خودرو چه تجربیاتی دارید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
0 0 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

  • یک بازی برای هر کاربر
  • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد