/
/
/
۵ علت وجود بوی بنزین در خودرو و راه حل های آن

۵ علت وجود بوی بنزین در خودرو و راه حل های آن

بوی بنزین

گاهی اوقات داخل خودرو بوی بنزین استشمام می‌شود که در بعضی موارد ممکن است نشان از مشکلی جدی و یا حتی خطر آفرین باشد. به همین علت موجب نگرانی افراد میشود و باید بسرعت رفع گردد.

معمولا بوی بنزین برای افراد آزار دهنده است، ولی اگر شما جزو افرادی هستید که به بوهایی شبیه بوی بنزین علاقه دارید باید بدانید که این علاقه مضر! در واقع از نوعی اختلال روانی به نام اختلال پیکا سرچشمه میگیرد که در آن ، شخص به استشمام بوی تند مواد غیر خوراکی و یا حتی خوردن آنها علاقه دارد. به هرحال این علاقه نباید مانع از برطرف کردن مشکل خودرو شود چرا که ممکن است خسارت های زیادی بر جای بگذارد.

به همین علت ما در ادامه تمام دلایل ممکن برای وجود بوی بنزین در اتاق ماشین و عواقب احتمالی هریک را گردآوری کرده ایم و درنهایت بهترین راه حل های رفع بوی بنزین در خودرو را در انتهای مقاله ارائه داده ایم تا از این به بعد این مشکل را به راحتی برطرف کنید. پیشنهاد میشود تمام آنها را بررسی کنید تا بتوانید تشخیص درست و دقیقی از مشکل خودرویتان داشته باشید.

بوی بنزین به علت خرابی کنیستر بنزین

کنیستر یا همان canister قطعه ای است که روی خروجی باک خودرو نصب میشود و بخارات بنزین را جذب می کند.

همانگونه که می دانید، بنزین ماده ای قابل اشتعال است که تمایل زیادی به جذب گرما از محیط را دارد و اگر گرما در حدی نباشد که بنزین را مشتعل نماید، بنزین تبدیل به بخار میشود . درصورتیکه در باک هیچ راهی برای خروج این گاز وجود نداشته باشد ، تجمع این بخار می تواند خطر آفرین باشد در نتیجه طراحان خودرو با ایجاد یک راه تنفس ، این گازها را از باک خارج میکنند.

کنیستر بنزین چیست؟ وظیفه کنیستر چیست؟

کنیستر، یک قطعۀ جعبه مانند می باشد که داخل آن را با نوعی زغال فعال ( carbon active) پرکرده اند و می تواند این بخارات خارج شده از باک را در خود ذخیره کند و هنگامی که خودرو روشن می شود ، با پس دادن بخارات ذخیره شده، آنها را به سمت موتور و جهت سوختن در سیلندر آزاد کند.

پارگی و خرابی شیلنگ های ورودی و خروجی کنیستر میتوانند باعث پراکنده شدن بوی بنزین در فضا شوند.

معمولا هنگامی که بوی بنزین بصورت گهگاهی در خودرو استشمام میشود علت آن مربوط به خرابی این قطعه میباشد.

بوی بنزین در داخل اتاقک خوردو

علائم خرابی کنیستر:

اگر علاوه بر انتشار بوی بنزین در خودرو ، هنگام باز کردن درب باک خودرو صدای خروج بخار بنزین با فشار که صدایی شبیه به ترکیدن حباب است به گوشتان رسید ، باید بدانید وقت آن رسیده که حتما وضعیت کنیستر خودرو را بررسی کنید. برای بررسی سلامت شیر برقی کنیستر نیز باید از دستگاه عیب یاب یا همان دیاگ استفاده کرد و فقط از این طریق قابل بررسی میباشد.

خطرات، عواقب و مضرات خرابی کنیستر بنزین:

وقتی کنیستر بنزین دچار خرابی شود قاعدتا نمیتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه بخارات اضافی بنزین از باک خارج نمیشوند که این امر میتواند در صورت وارد شدن ضربات شدید باعث انفجار و آتش سوزی شود.

به علاوه عدم عملکرد صحیح کنیستر می تواند از عوامل تاثیرگذار بر کاهش هوادهی به موتور و در نتیجه افت راندمان و قدرت موتور باشد و اثر کاملا محسوسی بر کارکرد موتور مخصوصا در استارت های اولیه و هنگام شتاب گیری خواهد داشت، همچنین از آنجا که کنیستر باعث میشود که بخار بنزین نیز برای حرکت خودرو مصرف شود ، عدم عملکرد صحیح آن می تواند بر افزایش میزان مصرف سوخت خودرو اثر بگذارد که با توجه به قیمت بنزین میتواند اهمیت بالایی داشته باشد.

بوی بنزین در کابین ماشین به علت نشت بنزین

قاعدتا یکی از علت های شایع استشمام بوی بنزین در کابین ماشین میتواند نشتی بنزین باشد ، ولی اینکه این نشتی مربوط به چه قطعه ای میباشد و منشاء آن کجاست و اینکه هرکدام چه دلایل و عواقبی میتوانند داشته باشند نیاز به دانستن نکاتی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

دلایل نشت بنزین از خودرو:

نشت بنزین در خودرو میتواند مربوط به یکی از موارد زیر باشد:

 • باک خودرو و شلنگ های متصل به باک

ممکن است با گذشت زمان به علت فرسودگی و یا ضربه ، مخزن باک خودرو و یا لوله ها و شلنگ های ورودی و خروجی آن دچار خوردگی ، آسیب و یا سوراخ و پارگی شوند که در این صورت هنگام رانندگی باعث خروج  بنزین از محل آسیب دیده و در نتیجه علتی برای پخش شدن بوی بنزین در خودرو میشوند. ممکن است گاهی ضربه ای به خودرو وارد شده باشد که شما متوجه آن نشده باشید که امروزه این مشکل با هشدار ضربه رادار بخوبی رفع شده است.

 • لوله های انتقال سوخت

هنگام روشن بودن موتور و حرکت خودرو ، سوخت با فشار زیادی داخل لوله های انتقال به جریان در می آید که این امر به مرور زمان باعث فرسودگی لوله ها میشود. همچنین به علت وجود اغلب این لوله ها در ناحیه زیر خودرو ، ضربات و آسیب های ناشی از حرکات شدید خودرو تاثیر بیشتری روی آنها میگذارد که ممکن است منجر به ایجاد نشتی در آنها و همینطور پخش شدن بوی بنزین در خودرو شود.

 • فیلتر بنزین

فیلتر بنزین، گرد و غبار و یا مواد زائد موجود در سوخت را از آن جدا کرده و به این ترتیب، مانع از ورود خاک به انژکتورها و یا محفظه احتراق می‎شود. بنزینی که فیلتر نشده باشد می‎تواند باعث آلودگی و زنگ زدگی تراشه های خودرو شود. اگر سوخت، تصفیه نشود، ذرات مضر درون آن موجب خرابی انژکتور ها و پمپ سوخت میشود. بنابراین، فیلتر سوخت، عملکرد موتور را بهبود می‎ بخشد و قطعه ای اساسی در وسیله نقلیه به حساب می‎ آید.

فیلتر بنزین با توجه به وظیفه ای که دارد ممکن است دچار گرفتگی و فرسودگی شود و یا اینکه اتصالات ورودی و خروجی آن دچار آسیب شده و یا شل شوند که در این صورت بنزین در مسیر عبور از آنها نشت خواهد کرد.

زمان مناسب تعویض فیلتر بنزین بطور معمول بین ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر است که بهتر است آن را فراموش نکنید.

بهترین ابزار برای جلوگیری از فراموش شدن سرویس های دوره ای خودرو در حال حاضر سیستم رادار  است که قابلیت تعریف تمام سرویس ها در آن وجود دارد. از طریق لینک زیر با این سیستم بیشتر آشنا شوید.

از دیگر علائم وجود مشکل در فیلتر بنزین علاوه بر بوی بنزین در ماشین هنگام رانندگی ، میتوان به کاهش قدرت موتور ماشین ، عدم افزایش سرعت موتور و یا حتی روشن نشدن موتور اشاره کرد. عدم توجه به ایراد این قطعه میتواند در نهایت به سوختن پمپ سوخت خودرو منجر شود.

بوی بنزین و کنیستر بنزین

 • انژکتور بنزین در خودروهای انژکتوری یا خرابی انژکتور

اگر میخواهید بدانید انژکتور چیست؟ باید بگوییم  سیستم سوخت‌رسانی انژکتور، چیزی جز یک سوپاپ که به صورت الکترونیکی کنترل میشود نیست. این سوپاپ می‌تواند چندبار در ثانیه باز و بسته شود و به کمک پمپ سوخت، بنزین را با فشار به محفظه احتراق برساند.

سیستم انژکتوری در خودرو در واقع عملکردی مشابه کاربراتور را دارد که همان مخلوط کردن سوخت و هوا به نسبت لازم و تزریق آن به موتور است. ولی به دلیل ماهیت اجزاء آن و سیستم متفاوت، این عمل بسیار دقیق‌تر و مطلوب‌تر انجام می‌شود. ضمناً موجب پایین آمدن مصرف سوخت خودرو و میزان آلودگی هوا میگردد.

فرسودگی بعلت عمر زیاد و یا وارد شدن ضربه می توانند باعث ترک خوردن یا شکستگی انژکتور خودرو شوند و این خود باعث نشتی بنزین می شود. در واقع به جای اینکه سوخت وارد موتور شود از جدار بدنه انژکتور نشت خواهد کرد که باعث پیچیدن بوی بنزین در خودرو میشود.

یکی دیگر از علت های بوی بنزین میتواند تزریق و پاشش نادرست و بیش از حد نیاز سوخت توسط انژکتور به محفظه احتراق باشد. زمانی که بر اساس تزریق سوخت نادرست بنزین در موتور نسوزد، بوی بنزین زیاد خواهد بود. در بیشتر مواقع ایراد از لوله های انتقال سوخت یا ایراد در سنسور بنزین است که باعث می شود سوخت بیشتر از حد نیاز تزریق شود.

بوی بنزین در اتاق ماشین

اگر علاوه بر بوی بنزین با علائم زیر نیز مواجه شدید، می‌توانید مطمئن باشید که انژکتور خودروی شما نیاز به بررسی، شست و شو و یا تعمیر دارد:

 • وجود لرزش، ضربه و یا صدا در موتور خودرو
 • کاهش قدرت موتور یا ریپ زدن آن در هنگام افزایش فشار به پدال گاز
 • لرزش و خاموش شدن موتور در هنگام کار کردن درجای خودرو یا حتی دور موتورهای پایین
 • افزایش میزان مصرف سوخت و همین طور میزان آلایندگی های خودرو

علائم و نحوه تشخیص نشت بنزین:

برای اینکه بدانید آیا علت بوی بنزینی که هنگام رانندگی داخل اتاق ماشین استشمام میشود ، نشتی بنزین است یا خیر ، اولین چیزی که باید بررسی کنید لکه های بنزین زیر خودرو است. بهتر است بعد از اینکه خودرو برای چند ساعت در پارکینگ یا مکان دیگری پارک شده بود آن را کمی جابجا کنید و زیر آن را بررسی کنید. اگر لکه های تازه بنزین مشاهده کردید آنوقت همه چیز مشخص میشود.

بوی بنزین در ماشین

ممکن است گاهی منبع نشت بنزین کمی محدودتر باشد در حدی که هیچ گاه بنزین به زمین نریزد ، برای همین میتوانید با بررسی خطوط و لوله انتقال سوخت در زیر ماشین خیال خودتان را راحت کنید. در این حالت اگر بخار ، رطوبت و یا قطراتی مانند شبنم روی خطوط انتقال سوخت و در نزدیکی موتور و یا لوله اگزوز مشاهده کردید ، پیشنهاد میشود دنبال دلیل دیگری نگردید و هرچه سریع تر برای رفع مشکل اقدام نمایید.

عواقب، خطرات و مضرات نشت بنزین در خودرو:

نشتی بنزین علاوه بر اینکه باعث افزایش مصرف سوخت و هزینه های ناشی از آن میشود ، احتمال آتش سوزی در شرایط و به علت های مختلف را بوجود می آورد. بنزین یک ماده با قابلیت اشتعال پذیری بالاست پس هرگز درباره ندیده گرفتن مشکلات مربوط به آن ریسک نکنید.

نشت بنزین

بوی بنزین به علت شل شدن یا فرسودگی درب باک خودرو

درب باک بنزین یک قطعه ساده ولی با کاربرد اساسی است، هدف آن جلوگیری از ورود گرد و غبار و آشغال به مخزن سوخت و همینطور ممانعت از خروج گازهای مضرر داخل باک که موجب آلودگی و  خطر خواهند شد ، به بیرون است.

درب باک بنزین نیز به دلایل مختلف مانند فرسودگی یا ضربه ممکن است دچار آسیب هایی شود که معمولا اغلب آنها به پخش شدن بوی بنزین منجر خواهند شد. ممکن است مهر و موم یا واشر درپوش باک بنزین خراب شده باشد که باعث شل شدن و یا نیمه باز ماندن آن شود ، در صورت تشخیص قطعی مشکل در درب باک بنزین میتوانید به سادگی با تعویض آن مشکل را رفع کنید.

نشت بنزین در ماشین

بوی بنزین در اتاقک خودرو به دلیل هواگیری باک بنزین

معمولا در فصول گرم سال بنزین گاز بیشتری از خود تولید میکند و امکان هواگیری باک بیشتر است. در کل نگهداری از خودرو در تابستان اصول خود را دارد. اما هوا گرفتن باک بنزین معمولا به یکی از این دو علت رخ میدهد:

 • مسدود شدن منافذ و سوراخ های تعبیه شده جهت تخلیه گاز

به مرور زمان رسوبات بنزین در باک خودرو ته نشین میشوند و ممکن است گاهی باعث گرفتگی و مسدود شدن منافذ تعبیه شده جهت خروج گاز شوند که در نهایت باعث هواگیری باک بنزین خودرو میشوند.

 • خرابی حباب گیر بنزین

همیشه همراه با بنزین مقداری هوا هم وارد باک خودرو میشود و این هوا وقتی با بخار تولید شده بنزین جمع میشود فشار زیادی به وجود می آورد که نیاز به دفع و خروج از باک دارد.  

حباب گیر چیست؟ کار حباب گیر خودرو چیست؟

همیشه همراه با بنزین مقداری هوا هم وارد باک خودرو میشود و این هوا وقتی با بخار تولید شده بنزین جمع میشود فشار زیادی به وجود می آورد که نیاز به دفع و خروج از باک دارد.  

بوی بنزین و باک بنزین

علائم خرابی حباب گیر و هوا گیری باک بنزین چیست؟

علاوه بر استشمام بوی بنزین داخل کابین خودرو و صندوق عقب ، علائمی که در ادامه اشاره میکنیم میتوانند شما را از خرابی حباب گیر خودرو و هواگیری باک بنزین مطمئن کنند. اگر باک بنزین ماشین‌تان خالی است اما هنگام سوخت گیری باک پر نمیشود و بنزین به بیرون پرتاب میشود و یا اینکه قطع کن نازل جریان بنزین را قطع می‌کند ،و یا گاز خوردن خودرو با مشکل مواجه شده است و خودرو ریپ میزند ، یعنی خودرو شما با مشکل مواجه شده و شما نیاز به تعویض حباب گیر یا هواگیری باک بنزین دارید.

بوی بنزین به دلیل ریختن بنزین داخل خودرو

اخرین علت احتمالی برای برای استشمام بوی بنزین درون خودرو میتواند این باشد که قسمتی از کف پوش ها یا فضای داخل خودرو به بنزین آغشته باشد که این اتفاق ممکن است به دلایل مختلف رخ بدهد. برای مثال ممکن است کسی با کفشهای آغشته به بنزین وارد خودرو شده باشد یا اینکه مقداری بنزین از چهارلیتری بنزینی که در صندوق عقب گذاشته اید ریخته و باعث پخش شدن بوی بنزین در خودرو شده است. با اینکه احتمال بروز این مورد کم است ولی ما تمام دلایل را بررسی میکنیم تا شما بتوانید مشکل را به درستی تشخیص دهید.

اگر مشخص شد که علت مشکل بوی بنزین آغشته بودن بخشی از فضای داخل خودرو به بنزین است ، میتوانید طبق روال و روشهای گفته شده در زیر از شر آن خلاص شوید.

ریختن بنزین داخل خودرو

مراحل از بین بردن بوی بنزین داخل خودرو:

 • پیدا کردن منشاء بوی بنزین:

گاهی پیدا کردن منبع بوی بنزین کار دشواری است ولی معمولا بنزین روی کف پوش ها یا فرش داخل صندوق عقب ماندگاری بیشتری دارد و بوی آن آزاردهنده است. بعد از آن میتوانید صندلی ها و یا حتی خز روی سیستم صوتی را بررسی کنید.

 • تبخیر شدن بنزین

بعد از پیدا کردن منشاء بوی بنزین باید اجازه بدهید بنزین بخار شود ، برای مثال اگر کف پوش ها آغشته به بنزین هستند بهتر است آنها را در فضای باز و آفتاب پهن کنید تا زمانی که مطمئن شوید نم بنزین بطور کامل تبخیر شده است. ممکن است گاهی منشاء بو جایی باشد که جدا کردن آن کار مشکلی باشد ولی باید بدانید که در هر صورت تا زمانی که بنزین بطور کامل تبخیر نشود هر اقدام دیگری بی فایده است.

 • پاک کردن بنزین:

اگر میخواهید لکه بجا مانده از بنزین را از بین ببرید بهتر است محلی که بنزین در آن ریخته را شستشو دهید. البته حتما دقت کنید که روی لکه بنزین دستمال خیس نکشید چون باعث بیشتر شدن لکه و بوی بنزین میشود و اگر قصد شستشوی آن را دارید حتما از محلول های شوینده استفاده کنید.

 • از بین بردن بوی بنزین داخل خودرو:

قهوه: میتوانید روی محل مورد نظر مقداری قهوه ریخته و منتظر بمانید تا قابلیت جذب بوی شدید قهوه شما را متعجب کند!

جوش شیرین یا پودر بچه: جوش شیرین و یا پودر بچه نیز جزو موادی هستند که قابلیت بوگیری بالایی دارند.

غذای گربه: شاید باور نکنید ولی غذای گربه نیز یکی از گزینه های مناسب برای جذب نم و بوی بنزین است.

اسپری از بین برنده بوی بنزین: این اسپری ها با اسپری های خوش بو کننده معمولی تفاوت دارند و برای پارچه ها تعبیه شده اند.

عوارض استنشاق بوی بنزین

با اینکه مدت زیادی است که رادار این مشکل را حل کرده، ولی فراموشی رسیدگی های موردنیاز خودرو همیشه باعث بروز مشکلات بسیاری میشود. اگر گفتن تمام این موارد هنوز شما را مجاب به پیدا کردن و رفع منشا بوی بنزین در خودرو نکرده ، موارد زیر تیر خلاصی برای تمام سهل انگاری های شما در این باره خواهند بود. در زیر با عواقبی که نادیده گرفتن بوی بنزین میتواند برای انسان داشته باشد آشنا شوید.

مسمومیت با بوی بنزین:

 یکی از عوارض شایع استشمام بوی بنزین مسمومیت است که ممکن است باتوجه به سیستم بدن افراد حتی بعد از چند ساعت استشمام بوی بنزین اتفاق بیفتد. علائم آن میتواند به شکل زیر باشد:

 • اختلال در تنفس
 • درد گلو یا سوزش
 • سوزش در مری
 • درد شکم
 • استفراغ با یا بدون خون
 • مدفوع خونی
 • سرگیجه
 • سردردهای شدید
 • خستگی شدید
 • تشنج
 • ضعف بدن
 • از دست دادن هوشیاری

در صورتی که بعد از استنشاق بوی بنزین این علائم را داشتید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

خطر بوی بنزین برای کودکان و نوزادان:

از بین بردن بوی بنزین در ماشین

یکی از نکاتی که حتما میدانید این است که بخار و گاز بنزین، سمی و برای سلامتی و دستگاه گوارش بسیار مضر و خطرناک است و این مضرات برای کودکان و نوزادان بسیار شدیدتر است و بعضا اثرات جبران ناپذیری دارد. محققان دریافتند استشمام بوی بنزین در رشد کودکان تاثیر دارد و رشد آنها را کاهش می‌دهد. همچنین طبق تحقیقات مشاهده شد که استشاق بوی بنزین بر روی افزایش وزن طبیعی کودکان نیز تاثیر میگذارد.

عوارض استنشاق بوی بنزین در بلند مدت:

ممکن است شما مدت زیادی بوی بنزین را استشمام کنید و ندانید که این بو دارد چه تاثیری روی سلامتی شما میگذارد. از عوارض جبران ناپذیر آن میتوان به انواع بیماری‌های ریوی مثل برونشیت ، برونشیولیت، آسم، تورم مجاری تنفسی فوقانی و عفونت های ریوی اشاره کرد. و در شدیدترین حالت با ورود سموم موجود در گاز و بخار بنزین به خون از طریق ریه ، احتمال بروز مشکلات خونی بویژه سرطان خون نیز افزایش پیدا میکند.

بد نیست بدانید که استنشاق بوی بنزین حتی ممکن است منجر به مرگ شود! بله ، در بدترین حالت استشمام بوی بنزین میتواند منجر به مرگ ناگهانی بر اثر کمبود اکسیژن شود ، پس آن را جدی بگیرید چراکه از بسیاری موادمخدر هم بدتر است.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم تا تمام دلایل وجود بوی بنزین در کابین خودرو را بررسی کنیم و همینطور در ادامه شما را با عوارض ، عواقب و خطرات هرکدام از آنها آشنا کردیم. بعنوان نکته پایانی باید مجددا تاکید کنیم که بنزین یک ماده شیمیایی با قابلیت اشتعال بالا و انتشار گازهای سمی است. پس امیدواریم مشکلات ناشی از بوی بنزین را جدی بگیرید و هرچه زودتر برای رفع آنها اقدام کنید. امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله شما را به پاسخ درستی برای مشکلتان رسانده باشیم .

اگر هر سوالی داشتید یا نکته ای مدنظرتان بود که داخل مقاله به آن اشاره نشده، خوشحال میشویم آن را در بخش کامنت های همین مقاله با ما در میان بگذارید.

به این پست امتیاز دهید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ / ۵. شمارش آرا: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

 1. مهدی سراجه

  خیلی جامع و مفید بود ممنون?

  1. هانیه جعفری

   مهدی عزیز سلام. ممنون از نظر شما. از اینکه مقاله ما را تا انتها مطالعه کردید بسیار سپاس گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *