/
/
/
کنترل خودرو در سرعت بالا، هیجان انگیز ولی خطرناک
کنترل خودرو

کنترل خودرو در سرعت بالا، هیجان انگیز ولی خطرناک

زمان انتشار:

دی 17, 1399

اگر به خبرهای اطرافمان توجه کنیم می‌بینیم که هر روز افراد زیادی دچار سانحه تصادف می‌شوند که در بهترین حالت به سرنشینان و راننده صدمه ای وارد نمی‌شود. اما همیشه اینطور نیست. گاهی خسارات مالی و جانی برجا مانده از این تصادفات، غیر قابل جبران است. اگر برگردیم به قبل از صحنه تصادف، احتمالاً یکی از رانندگان به خود مغرور شده و حس کرده است که می‌تواند با یک حرکت ظریف خودرو مقابل را رد کند! شاید هم این شوماخر سرعت بسیار بالایی داشته و در آن ثانیه قادر به کنترل خودرو نبوده است. البته دلایل زیادی وجود دارد که در دامنه مقاله امروز رادار نیست. روی صحبت ما با رانندگانیست که راندن با سرعت کم را نمی‌توانند تحمل کنند. خب، شروع می‌کنیم:

برای کنترل فرمان در سرعت بالا چه باید کرد؟

اگر به هر دلیلی عاشق سرعت هستید و یا مجبورید در زمان هایی با سرعت بالا رانندگی کنید، چند نکته را فراموش نکنید:

برای کنترل خودرو فرمان را با یک دست نگیرید!

زمانی را به یاد بیاورید که در حال یادگیری رانندگی بودید و بهترین نحوه گرفتن فرمان را به شما آموزش می‌دادند. استانداردترین حالت برای گرفت فرمان به صورت ساعت 10 و 10 دقیقه است! اما این یعنی چی؟ یعنی اینکه وقتی دست‌های ما بر روی فرمان خودرو باشد و دست‌هایمان را عقربه ساعت در نظر بگیریم، باید در حالتی باشد که این ساعت را نشان دهد. اگر می‌پرسید چرا این مدل بهترین حالت برای گرفتن فرمان است باید بگوییم:

  1. در رانندگی‌های طولانی که بسیار خسته کننده است در این وضعیت دست های شما کمتر خسته خواهند شد.
  2. اگر به استایل خود و زیبایی نشستن، در پشت فرمان اهمیت بدهید، این حالت یک ظاهر خیلی رسمی را فراهم می‌کند.
  3. در سرعت بالا و زمانی که لازم است تمام و کمال کنترل خودرو را به دست داشته باشید، این شیوه به دست گرفتن فرمان به شما اجازه می‌دهد بهترین عکس العمل را از خود نشان دهید.
نحوه گرفتن فرمان برای کنترل خودرو

توجه!
هرگز از بخش پایینی فرمان خودرو برای هدایت آن استفاده نکنید. زیرا در سرعت بالا کنترل خودرو در این وضعیت بسیار دشوار است و ممکن است به قیمت جان شما تمام شود.

موسیقی بلند، انرژی دهنده‌ی خطرآفرین

این را نمی‌شود کتمان کرد که شنیدن یک موسیقی چقدر می‌تواند در حال و هوای ما تاثیر گذار باشد. اما جای گوش کردن به یک موسیقی با صدای بلند در خودرو نیست! تحقیقاتی که در سال این زمینه در سال 1970 انجام شد و همچنان ادامه دارد مشخص کرد که هر چقدر موسیقی از نظر میزان صدا و شدت بالاتر باشد به همان میزان تاثیرات منفی آن در رانندگی بیشتر است. دلیل آن هم کاملاً واضح است! زمانیکه در خودرو سکوت حاکم باشد و یا یک موسیقی با صدای کم توجه شما تنها به سمت جلو و رانندگی خواهد بود. اما با زیاد کردن صدای موسیقی به دلیل نشنیدن صداهای اطراف و یا غرق شدن در حس و حالی که از آن دریافت می‌کنید امکان پرت شدن حواس شما به مراتب بالاتر می‌رود.

جدا از بحث تصادف و کنترل خودرو، بلند بودن موسیقی باعث خواهد شد که صدای خودرو خود را نشنوید و متوجه مشکلی که برای ماشین شما پیش آمده نشوید و این اولین زنگ خطر برای بوجود آمدن یک اتفاق ناگوار است.!

کم کردن صدای موسیقی برای کنترل ماشین

لطفا درست بنشینید!

شاید نحوه صحیح نشستن خیلی پیش پا افتاده باشد، اما چه از نظر امنیت و چه سلامتی آنقدر با اهمیت است که ارزش گوشزد کردن را دارد. اول از همه باید به نحوی پشت فرمان قرار بگیرید که کاملاً احساس راحتی داشته باشید و  بهتر است که وسایلی مانند موبایل و … را از جیب خود خارج کنید. حواستان باشد که گردن و پشت شما باید تکیه گاه مناسبی داشته باشد تا در صورت بروز حادثه دچار آسیب جدی و شدید نشود. علاوه بر این نشستن صحیح در خودرو باعث می‌شود که شما دیرتر احساس خستگی کنید و از لحاظ فیزیکی مشکلی برای شما ایجاد نشود. بهترین شیوه نشستن زمانیست که پاهای شما با کمی زاویه به پدال ها برسد و دست شما به راحتی روی فرمان قرار بگیرد تا بتوانید در مواقع حساس بهترین عکس العمل را داشته باشید. دید مناسب شما یکی دیگر از موارد مهمی است که در گرو نشستن صحیح شما می‌باشد. زمانی که بدون دید کافی به اطراف و جلوی خود، شروع به حرکت کنید قطعاً یکی از پرریسک ترین اتفاقات زندگی خود را رقم زده ‌اید. بنابراین بهتر است زمانی که وارد ماشین خود می‌شوید ابتدا نسبت به نحوه نشستن خود حساس باشید و در گام اول راحتی خود، دید کافی، تسلط به آینه ها را چک کنید.

طریقه نشستن صحیح در خودرو

حواستان پرت نشود! جاده را ببینید

داستان حواس پرتی ها و برای یک لحظه غافل شدن از جاده و خیابان ها سر دراز دارد… چه بسیار افرادی که به دلیل یک سهل انگاری کوچک قادر به کنترل خودرو خود نبودند و حادثه آفرین شدند. پس در هنگام رانندگی تلفن همراه، موسیقی بلند و هرچیزی که مانع از تمرکز شما می‌شود را کنار بگذارید و با دقت به اطراف خود نگاه کنید.

کنترل خودرو در پیچ

کاهش سرعت در هنگام رسیدن به یک پیچ، از مهم‌ترین اقداماتیست که هر فرد در حین رانندگی باید رعایت کند. طی کردن یک پیچ با سرعت بالا می‌تواند تعادل خودرو را به هم بزند و با حرکت به سمت خلاف پیچ کنترل خودرو را بسیار دشوار کند. بنابراین بهترین کار این است که قبل از رسیدن به این پیچ ها سرعت خود را کم کنید و از دنده معکوس استفاده نمایید تا بتوانید در ایمن ترین حالت، مسیر را طی کنید. معمولا در جاده‌های استاندارد قبل از هر پیچ تابلویی برای هشدار دادن از وجود آن نصب شده است و توصیه می‌شود به آن توجه کنید تا بتوانید به بهترین شیوه ماشین را کنترل نمایید.

کنترل خودرو در پیچ

از خطوط امن خود خارج نشوید

یکی از الزامات رانندگی با سرعت بالا، حرکت در مسیر مطمئن است. اگر بخواهید مسیر خود را سالم به انتها برسانید، نباید در سمت مخالف جاده حرکت کنید. زیرا در غیر این صورت کنترل خودرو در شرایط بحرانی سخت‌تر خواهد بود و وضعیت را برای دو ماشین خطرآفرین خواهید کرد.  

اگر در سرعت بالا ترمز بریدیم باید چکار کنیم؟

شاید این اتفاق برای شما کمی دور از ذهن باشد، اما اصلاً غیرممکن نیست. بگذارید برای چند لحظه تصور کنیم که در یک بزرگراه با سرعت در حال راندن هستید. قصد دارید ترمز بگیرید و پدال را فشار می‌دهید اما اتفاقی نمی‌افتد! خودرو شما ترمز بریده و کاری از دست کسی ساخته نیست. در چنین موقعیتی چه تصمیمی می‌گیرید؟ بهترین عکس العمل چیست؟

قدم اول: اولین کاری که باید انجام دهید این است که پای خود را از روی پدال گاز بردارید و یا دکمه کروز خودرو را خاموش کنید. چندین بار پشت سر هم پدال را فشار دهید تا مطمئن شوید مشکل از روغن ترمز یا سیلندر نیست.

قدم دوم: دومین حرکتی که باید انجام دهید این است که از دنده معکوس استفاده کنید. حتی اگر خودرو شما اتومات است، آن را در حالت دستی قرار داده و دنده را یک و یا دو کنید.

قدم سوم: سومین حرکت استفاده از ترمز دستی است. البته نه بطور ناگهانی! چون در این صورت چرخ‌های اتومبیل شما قفل خواهد شد. اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد کمی ترمز دستی را رها کنید تا چرخ‌ها حرکت کند. در مرحله بعد در همان حالت ترمز دستی را نگه دارید تا بتوانید سرعت ماشین را کاهش دهید. در مدل اتوماتیک باید پدال ترمز اضطراری را کم کم فشار دهید.

استفاده از ترمز دستی برای کاهش سرعت خودرو

قدم چهارم: اگر تلاشتان برای کاهش سرعت به کمک روش‌های قبل بی نتیجه ماند، بهترین تصمیم این است که از اصطکاک های اطراف جاده کمک بگیرید. با رفتن بر روی خطوط لرزاننده اطراف جاده، می‌توانید سرعت خودرو را کاهش دهید.

قدم پنجم: بقیه را از اتفاقی که افتاده با بوق و چراغ مطلع کنید. از آنجایی که ممکن است متوجه وضعیت شما نشوند، بهتر است به آن ها اطلاع بدهید و از علامت‌های خاص استفاده کنید تا خسارات را کاهش دهید. روش دیگری که استفاده از آن را بجز در مواقع بحرانی پیشنهاد نمی‌کنیم، این است که خودرو را بین دو مسیر چپ و راست حرکت دهید تا به این وسیله بر اثر اصطکاک بتوانید سرعت را کم کنید.

کنترل ماشین از راه دور

حالا که بحث کنترل خودرو شد بهتر است به معرفی یک سیستم مطمئن بپردازیم و با ویژگی‌های آن آشنا شویم. ردیاب خودرو رادار این قابلیت را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانید در هر فاصله‌ای به کمک اپلیکیشن، کنترل ماشین از راه دور بدست بگیرید.

آشنایی با سیستم کنترل ماشین از راه دور: 
آشنایی با سیستم کنترل ماشین از راه دور: 
آشنایی با سیستم کنترل از راه دور:

این جی پی اس با هشدارهایی مثل رانندگی پرخطر، سرعت غیر مجاز، هشدار سرویس دوره‌ای و … وضعیت غیرطبیعی خودرو را به شما اطلاع خواهد داد. اما این تمام امکاناتی نیست که با خرید ردیاب رادار در اختیار شما قرار می‌گیرد. خبر خوب اینکه ما در مقاله آموزش امکانات نرم افزار ردیاب رادار تمامی قابلیت‌های آن را بررسی کرده‌ایم و به شما توصیه می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید.

کنترل خودرو با تلفن همراه

خب، این هم از پایان این مقاله. امیدواریم به شما کمک کرده باشیم که بتوانید در همه حال حتی در سرعت بالا، بهترین شیوه کنترل خودرو را انتخاب و عملی کنید. در این مطلب با هم از استانداردهایی که برای کنترل خودرو لازم است بدانید خواندیم و مرور کردیم که اگر ماشین در سرعت بالا ترمز برید باید چه کارهایی انجام داد تا خسارت جدی وارد به راننده و خودرو وارد نشود. حالا نوبت شماست! اگر تجربه ای در این زمینه دارید در بخش دیدگاه با  ما به اشتراک بگذارید.

به این پست امتیاز دهید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات 5 / 5. شمارش آرا: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

ارسال این مقاله برای دوستان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *