صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

روغن سوزی ماشین

روغن سوزی در ماشین چه پیامدهای مخربی در پی دارد؟

|
آنچه در این مطلب می خوانید نمایش فهرست

روغن سوزی ماشین پدیده ای است که اغلب در خودروهای کارکرده و فرسوده رخ می دهد. با این حال ممکن است در ماشین های جدید هم شاهد این مشکل باشیم. اگر در خودرویی، روغن به محفظه احتراق نفوذ کند، با سوخت ترکیب شده و می سوزد. این اتفاق علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی، بر سلامت فیزیکی قطعات ماشین نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله از رادار شما را با مشکلات ناشی از سوختن روغن موتور آشنا کنیم.

منظور از روغن سوزی ماشین چیست؟

اگر روغن موتور خودرو به هر دلیلی بتواند به محفظه احتراق موتور نفوذ کرده و همراه با سوخت، بسوزد، پدیده روغن سوزی ماشین رخ خواهد داد. در شرایط معمول هنگام رانندگی با ماشین، روغن موتور در مسیرهای مشخصی درون خودرو به حرکت و جریان در می آید تا مانع از اصطکاک قطعات موتور با یکدیگر شود. حال گاهی این روغن در مسیر درست خود حرکت نکرده و به درون محفظه احتراق موتور نفوذ پیدا می کند. در این شرایط روغن همراه با سوخت خودرو احتراق می یابد که به آن روغن سوزی می گوییم.

مشکل روغن سوزی ماشین اغلب در خودروهای فرسوده که مدت زیادی از عمرشان می گذرد، نمود پیدا می کند. با این حال در برخی از خودروهای جدید نیز شاهد این مسئله می باشیم. بنابراین نمی توان آن را مشکلی مختص ماشین های قدیمی به شمار آورد.

نشانه های روغن سوزی ماشین چیست؟

اگر خودرو شما دچار روغن سوزی شود، علائم و نشانه هایی در وضعیت فیزیکی و عملکرد آن رخ می دهد که زنگ خطری برای شما خواهد بود. این نشانه ها عبارتند از:

1- خروج دود آبی از اگزوز

اولین و شایع ترین نشانه روغن سوزی ماشین ، خروج دود آبی از اگزوز است. زمانی که روغن همراه با سوخت در موتور می سوزد، دود آبی رنگی از اگزوز خارج خواهد شد که با بالارفتن دور موتور، شدت آن بیشتر خواهد شد. بنابراین مشاهده دود آبی رنگ از اگزوز به معنای بروز مشکل روغن سوزی بوده و باید برای رفع آن اقدام کنید. با این حال برخی از خودروهای امروزی دود ناشی از سوختن روغن موتور را به خود جذب کرده و از نمود آن جلوگیری می کنند. از این رو نبود دود آبی به معنای عدم سوختن روغن در موتور نخواهد بود.

خروج دود آبی از اگزوز ماشین

2- وجود دوده چرب در انتهای لوله اگزوز

گاهی در بخش انتهایی لوله اگزوز خودرو شاهد تجمع دوده چربی خواهیم بود. این پدیده حاکی از روغن سوزی ماشین است.

3- کاهش مداوم سطح روغن موتور

اغلب کارشناسان و تعمیرکاران توصیه می کنند سطح روغن موتور را در بازه های زمانی کوتاه مدت بررسی نمایید. اگر سطح روغن مدام در حال کاهش باشد، احتمال سوختن روغن در موتور وجود داشته و اوضاع نامناسب است.

4- کاهش شتاب و افت قدرت موتور خودرو

در خودروهای دارای مشکل روغن سوزی، کاهش شتاب ماشین و قدرت موتور به طور محسوسی دیده می شود.

5- چرب شدن شمع های خودرو

اگر در زمان خاموش بودن خودرو، شمع های آن را بررسی کرده و متوجه چرب بودن سر شمع ها شدید، احتمال وجود مشکل روغن سوزی در ماشین می رود.

6- وجود بویی ناخوشایند از سمت موتور

گاهی از سمت موتور، بویی ناخوشایند شبیه به بوی سوختن روغن به مشام می رسد. این پدیده یکی از علائم روغن سوزی ماشین است که اغلب توسط افراد عادی قابل تشخیص نیست. بلکه تنها حرفه ای ها و تعمیرکاران ماهر متوجه آن می شوند.

راه حلی ساده برای تشخیص روغن سوزی در ماشین

همان طور که گفتیم برخی خودروها، دود ناشی از سوختن روغن را جذب کرده و اجازه نمایان شدن به آن نمی دهند. در این شرایط برای این که بتوانید مشکل روغن سوزی در ماشین را تشخیص دهید، بهتر است دور موتور خودرو را در حالت درجا تا 4000 به بالا افزایش دهید. در این شرایط شدت خروج دود از اگزوز افزایش یافته و بهتر می توان به وجود مشکل سوختن روغن در موتور پی برد.

انواع دود خارج شده از موتور خودرو

خروج دود از اگزوز ماشین در بیشتر مواقع نشان از وجود مشکلی جدی در موتور است. از این رو در ادامه انواع دود خارج شده از موتور خودرو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1- خروج دود آبی از اگزوز

در بیشتر مواقع خروج دود آبی از اگزوز به معنای روغن سوزی در موتور می باشد. این مشکل معمولا در اثر خرابی یا شکستگی مهر و موم گاید سوپاپ یا رینگ پیستون رخ می دهد. البته در برخی اوقات هم بالا بودن سطح روغن موتور دلیل این اتفاق است.

2- خروج دود سفید از اگزوز

خروج دود سفید از اگزوز دو حالت دارد. گاهی این دود در اثر پدیده آب سوزی و در فصل های سرد سال رخ می دهد که جای نگرانی ندارد. اما گاهی اوقات دود سفید پس از روشن شدن ماشین و گرم شدن موتور ادامه یافته و در حجم بالایی تولید می شود. این اتفاق به احتمال زیاد از نشت مایع خنک کننده یا روغن هیدرولیک به درون موتور نشات می گیرد. بنابراین باید برای رفع آن در سریع­ترین زمان ممکن اقدام نمود.

3- خروج دود سیاه از اگزوز

اگر احتراق در موتور ناقص انجام شده و تناسب ترکیب سوخت و هوا به درستی انجام نشود، شاهد خروج دود سیاه از اگزوز ماشین خواهیم بود. این مشکل معمولا در اثر سوخت رسانی بیش از اندازه، عدم کارکرد درست سیستم جرقه­‌زنی، نشتی انژکتورها، خرابی سنسور اکسیژن، کثیف شدن فیلتر هوا و … رخ می دهد.

علت و دلایل روغن‌ سوزی ماشین چیست؟

روغن موتور با هدف خنک کردن قطعات موتور و کاهش سطح اصطکاک آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این روغن به هر دلیلی دچار نشتی شده و به درون محفظه احتراق موتور راه یابد، با هوا ترکیب شده و پس از جرقه شمع ها می سوزد. در نتیجه دیگر خاصیت روانکاری قطعات، پاک­‌سازی و پاک­‌کنندگی و جذب ناخالصی ها را از دست می دهد و دیگر قادر به انجام وظایف خود نخواهد بود. بروز این مشکل و نشت روغن به درون محفظه احتراق دلایل مختلفی دارد که عبارتند از:

 • خوردگی کاسه نمد خودرو
 • ساییده شدن لاستیک گیت
 • خراب شدن یاتاقان ها و شاتون ها
 • وجود اصطکاک زیاد در گیت سوپاپ
 • نشت روغن از واشر سرسیلندر ماشین
 • به کار بردن روغن نامرغوب و بی­‌کیفیت
 • خراب شدن و یا شکستن رینگ و رینگ های پیستون
 • خوردگی و فرسایش جداره سیلند (بوش سیلندر)
 • کاهش روغن موتور در دور بالای 3000 در دقیقه، در برخی از خودروها
 • سوختن روغن هیدرولیک و گیربکس در موتور
 • خراب شدن شیر PVC

روغن سوزی موتور بعد از تعمیر چه علتی دارد؟

گاهی پس از تعمیر موتور شاهد روغن سوزی آن خواهیم بود. این مشکل می تواند در اثر تعمیر ناقص رخ دهد. البته در برخی موارد هم تا آب‌­بندی شدن موتور ممکن است روغن بسوزد. بنابراین کارشناسان توصیه می کنند پس از تعمیر موتور تا مدتی با دور پایین رانندگی کنید. پس از این که 500 کیلومتر با آن رانندگی نمودید، باید روغن موتور را تعویض کنید.

چطور می توان مشکل روغن سوزی را رفع کرد؟

مشکل روغن سوزی ماشین یک اتفاق شایع و رایج است که برطرف کردن آن کار هر کسی نیست. زیرا تعمیرکاران از وسایل به خصوصی نظیر کمپرس سنج برای یافتن محل بروز مشکل استفاده می کنند که در حالت عادی و بدون این تجهیزات نمی توان محل اصلی نشتی روغن را پیدا کرد. بنابراین اگر خودرو شما دچار روغن سوزی شده، نباید سرسری از آن گذر کنید. بلکه در اولین فرصت باید به تعمیرکار ماهر مراجعه نموده و برای تعمیرش اقدام کنید.

راه‌های تعمیر و برطرف کردن روغن سوزی موتور چیست؟

برای تعمیر مشکل روغن سوزی موتور با توجه به علت اصلی بروز مشکل، باید مراحل زیر انجام شود:

 • باز کردن و پیاده کردن موتور
 • تراشکاری سرسیلندر از قسمت سوپاپ ها یا تعویض کامل سیلندر موتور
 • تعویض یا تعمیر رینگ پیستون ها
 • تعویض روغن موتور
 • آب ­بندی سرسیلندر، سیلندر و کارتل

راهکارهای پیشگیری از روغن ‌سوزی ماشین

داشتن اطلاعات کافی در رابطه با بخش ها و قطعات مختلف خودرو به رانندگان کمک می کند کمتر دچار مشکل شوند. از این رو در ادامه راهکارهایی برای پیشگیری از روغن سوزی ماشین با شما در میان می گذاریم تا از بروز این مشکل جلوگیری نمایید:

1- تعویض به موقع روغن موتور را جدی بگیرید!

روغن موتور پس از مدتی کیفیت خود را از دست داده و دیگر نمی تواند به درستی از قطعات موتور مراقبت نماید. بنابراین بهتر است آن را در فواصل زمانی 3 ماهه (پس از 5 تا 8 هزار کارکرد موتور) تعویض نمایید.

تعویض به موقع سطح روغن ماشین

2- سطح روغن موتور را بررسی کنید!

به صورت روزانه سطح روغن موتور را بررسی نموده و اگر شاهد کاهش آن بودید، احتمال را بر روغن سوزی ماشین بگذارید.

3- از روغن موتور مناسب با خودرو استفاده کنید!

استفاده از روغن های مرغوب و باکیفیت تا حد زیادی بر کاهش مشکلات ناشی از روغن سوزی موثر خواهد بود. برای این کار باید اطلاعات درج شده بر روی دفترچه راهنمای خودرو را با اطلاعات روغن موتور مورد نظرتان مقایسه نموده و مناسب ترین مدل را انتخاب کنید.

4- فیلتر روغن را به موقع تعویض نمایید!

تعویض فیلتر روغن موتور را فراموش نکرده و همواره در زمان مناسب و پس از کثیف شدن فیلتر، آن را تعویض کنید. پیش از بستن فیلتر جدید، آن را با روغن پر نمایید.

5- ترموستات را باز نکنید!

هرگز ترموستات را باز نکنید. این وسیله کار تنظیم دمای موتور را برعهده دارد. باز کردن آن، تنظیمات دما را بهم ریخته و سطح روغن موتور هم دستکاری خواهد شد.

6- از شست و شوی موتور با گازوئیل پرهیز نمایید!

موتور ماشین در هر سال تنها به یکبار شستشو نیاز دارد. با این حال از شستشوی موتور خودرو با موادی مانند گازوئیل به شدت پرهیز کنید. این کار نه تنها مفید نبوده؛ بلکه مشکلات عدیده ای در پی خواهد داشت. برای شستن موتور می توانید از اسپری های تمیزکننده استفاده نمایید.

7- مکمل رفع روغن سوزی را فرموش نکنید!

مکمل رفع روغن سوزی ، راهکاری جدید است که استفاده از آن تا حد زیادی مانع از بروز مشکلات سوختن روغن موتور می شود.

8- روغن سوزی را جدی بگیرید!

در صورتی که خودرو دچار روغن سوزی شده، سریعا برای رفع مشکل اقدام کنید. در نظر داشته باشید که افزودن روغن به موتور، بدون حل مشکل نه تنها مفید نبوده بلکه می تواند به سلامت خودرو و محیط زیست آسیب های زیادی وارد کند.

سطح روغن موتور را بررسی کنید!

هزینه تعمیر روغن سوزی ماشین چقدر است؟

برای تعمیر مشکل روغن سوزی ماشین نسبت به مدل آن هزینه های متفاوتی باید بپردازید. به طور مثال هزینه رفع روغن سوزی ماشین پراید، نسبت به روغن سوزی ماشین 206 یا حتی پیکان متفاوت خواهد بود. البته علت اصلی بروز این مشکل نیز می تواند در تعیین هزینه های نهایی موثر باشد. به طور مثال هزینه تعمیر و تعویض سرسیلندر، سیلندر و یا رینگ های پیستون با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد.

آیا روغن سوزی بر دیگر بخش‌های خودرو تاثیر می گذارد؟

اگر ماشین دچار روغن سوزی شود و برای تعمیر آن اقدام نکنید، به احتمال زیاد در مدت زمان کوتاهی دیگر بخش های خودرو نیز دچار مشکل شده و هزینه های هنگفتی روی دستتان خواهد گذاشت. حل نشدن مشکل روغن سوزی ماشین می تواند منجر به خرابی روغن، شمع­ها، میل لنگ، پیستون، سیلندر، سرسیلندر، داغ شدن و آب شدن تمامی اتصالات غیرفلزی موتور می شود. علاوه بر این بار سنگین خنک‌کاری موتور روی دوش رادیاتور افتاده و شاهد خرابی آن در طولانی مدت خواهیم بود.

چرا روغن موتور به محفظه احتراق نفوذ می کند؟

دلایل مختلفی وجود دارند که موجب نفوذ روغن موتور به محفظه احتراق می شوند. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قدیمی بودن موتور و فرسوده شدن آن
 • خراب شدن سوپاپ ها و قطعات مربوطه
 • شکستن رینگ پیستون
 • خوردگی و ساییدگی دیواره پیستون یا سیلندرها
 • خراب شدن واشر سرسیلندر
 • ساییدگی و خراب شدن لاستیک گیت سوپاپ

چطور روغن سوزی در موتور را کاهش دهیم؟

برای کاهش احتمال روغن سوزی در موتور باید اتاقک احتراق را با مواد کربن زدا شستشو دهید. علاوه بر این بهتر است شیر تخلیه فشار کارتل نیز شسته شود. بررسی تنظیم موتور توسط مکانیک مجرب و تعویض لاستیک های سوپاپ ها نیز دیگر مواردی هستند که باید در لیست کارهایتان قرار دهید.

علت روغن سوزی موتور سیکلت چیست؟

موتور سیکلت نیز ممکن است همانند ماشین دچار روغن سوزی شود. از جمله دلایلی که موجب این پدیده می شوند، عبارتند از:

 • حلقه پیستون، وظیفه جداسازی دیواره سیلندر و پیستون را بر عهده دارد. به این ترتیب از نفوذ روغن به دیگر بخش های موتور جلوگیری می کند. حال اگر این حلقه خراب شود، احتمال روغن سوزی در موتور سیکلت به وجود می آید.
 • اگر روغن موتور، به هر دلیلی به محفظه احتراق نفوذ کند، پس از روشن شدن موتور و گرم شدن، شروع به سوختن خواهد کرد. برای رفع این مشکل باید پره های موتور و سیلندر را بررسی نموده و محل نشت روغن را شناسایی کنید.

سخن پایانی

اگر خودروی شما دچار روغن سوزی شده و یا احتمال می دهید که این مشکل برایش به وجود آمده، بهتر است در اسرع وقت به یک تعمیرکار ماهر مراجعه نمایید. زیرا بی توجهی به این پدیده می تواند آسیب های سنگینی بر قطعات داخلی موتور ماشین وارد کرده و هزینه های زیادی برایتان به دنبال آورد.

آیا تابحال تجربه روغن سوزی ماشین را داشته اید؟ چه نشانه و علائمی شما را از بروز این مشکل در خودرو آگاه ساخت؟

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
0 0 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

 • یک بازی برای هر کاربر
 • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد