/
/
/
8 عامل کاهش شتاب خودرو + راهکارهای افزایش میزان شتاب در ماشین
کاهش شتاب خودرو

8 عامل کاهش شتاب خودرو + راهکارهای افزایش میزان شتاب در ماشین

زمان انتشار:

آبان 5, 1400

به اشتراک گذاری:

کاهش شتاب خودرو مشکلی است که اغلب رانندگان با آن مواجه هستند. سوال اینجاست که چه عواملی منجر به بروز این مشکل در ماشین می‌شوند؟

قطعا شناخت دلایل کاهش شتاب ماشین به رانندگان کمک می‌کند، مشکل پیش آمده را سریع‌تر شناسایی کنند. به همین منظور این مقاله از رادار را به توضیح دلایل کم شدن میزان شتاب خودرو اختصاص داده‌ایم.

علل کاهش شتاب خودرو کدام‌اند؟

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که با فشردن پدال گاز، خودرو همانند گذشته شتاب نگرفته و فقط گاز می‌خورد. در این حالت می‌گویند ماشین تنبل شده و دچار افت شتاب گیری شده است. کاهش شتاب خودرو می‌تواند در گرو علل مختلفی باشد. برخی از این دلایل کلی بوده و لازم است سریعا مورد بررسی قرار گیرند. برخی دیگر نیز ناشی از یک مشکل جزئی بوده و به راحتی قابل حل است. در ادامه تمام دلایلی که عامل کم شدن شتاب ماشین هستند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱- فیلتر هوا

فیلتر هوا نقش سیستم تنفسی را در خودرو ایفا می‌کند. خرابی یا مسدود شدن این فیلتر منجر به مشکلات شدیدی در موتور ماشین خواهد شد. در واقع فیلتر هوا یکی از قطعات مهم و ضروری در خودرو است که سلامت آن در عملکرد صحیح موتور تاثیر زیادی دارد. از این رو خرابی یا کثیفی آن به موتور فشار زیادی وارد نموده و موجب کاهش شتاب خودرو می‌شود.

کثیفی یا خرابی فیلتر هوا نشانه‌های دیگری به جز کاهش شتاب خودرو هم دارد. این نشانه‌ها عبارت از افزایش مصرف سوخت و روشن شدن چراغ چک می‌باشند. به همین منظور با مشاهده این اتفاقات بهتر است فیلتر هوا را به عنوان یک قطعه مصرفی در خودرو تعویض نمایید. زمان تعویض فیلتر هوا به مواردی از جمله شرایط آب و هوایی، نحوه رانندگی، میزان آلودگی و کیفیت سوخت وابسته است. اما به طور کلی پیشنهاد می‌شود پس از 5 هزار کیلومتر رانندگی، آن را تعویض کنید.

۲- ایراد در مبدل کاتالیست

گازهای حاصل از سوخت بنزین و … در موتور ماشین باید به طور کامل تخلیه شوند تا عملکرد موتور به نحو احسن اجرا شود. در مسیر خروج این گازها، قطعه‌ای به نام مبدل کاتالیست وجود دارد که مانع از خروج گازهای سمی به محیط بیرون می‌شود. زیرا ورود گازهای سمی به بیرون از ماشین، لطمه سنگینی به محیط زیست وارد می‌کند. بنابراین بهتر است گازهای تولیدی در نتیجه احتراق موتور پیش از خروج از اگزوز اندکی تصفیه شوند. حال اگر کاتالیست کثیف، مسدود یا خراب شود، مانع از خروج تمام گازهای تولیدی در اثر احتراق شده و به عبارتی تنفس ماشین را با مشکل مواجه می‌کند. این اتفاق در نهایت منجر به کاهش شتاب خودرو خواهد شد.

۳- اشکال در پمپ بنزین

پمپ بنزین وظیفه پمپاژ سوخت به سمت محفظه احتراق موتور را بر عهده دارد. اگر این قطعه خراب شده یا ضعیف عمل کند، سوخت به قدر کافی به موتور نرسیده و شاهد کاهش شتاب خودرو خواهیم بود. جهت افزایش طول عمر پمپ بنزین بهتر است از رانندگی با بنزین کم پرهیز نموده و همواره یک چهارم باک ماشین را پر نگه دارید.

۴- خرابی شمع ها

شمع های خودرو دارای طول عمر مشخصی هستند که معمولا در دفترچه راهنمای ماشین به آن اشاره شده است. تمام شدن عمر شمع ها در نهایت باعث کاهش شتاب خودرو می‌شود. به همین منظور باید پس از تمام شدن شمع، آن را تعویض نمود.

۵- اختلال در عملکرد انژکتور

با گذشت زمان انژکتور نیز مانند هر قطعه دیگری، عملکرد مطلوب خود را از دست خواهد داد. در نتیجه سوخت به میزان کافی وارد محفظه احتراق نشده و توازن سوخت و هوا بر هم می‌خورد. این اتفاق قدرت انفجار را کم کرده و در نهایت موجب کاهش شتاب خودرو می‌شود.

۶- شل شدن سیم گاز

سیم گاز یک قطعه مکانیکی در ماشین است که با گذشت زمان، احتمال شل شدن آن وجود دارد. شل شدن سیم گاز باعث کامل بسته نشدن درچه هوا در سیلندرها شده و تناسب سوخت و هوا بر هم می‌خورد. در نهایت انفجار درون سیلندر قدرت کافی را نداشته و شتاب ماشین کم می‌شود.

۷- خراب شدن انبار اگزوز

در برخی مواقع علت کاهش شتاب خودرو ، خراب شدن و فرسودگی انبار اگزوز (صدا خفه کن) می‌باشد.

۸- خرابی رینگ پیستون

یکی از وظایف رینگ پیستون، حفظ تراکم در بخش بالایی پیستون می‌باشد. اگر این رینگ ها طی زمان فرسوده شوند، مخلوط سوخت و هوا به داخل کارتر نفوذ پیدا کرده و قدرت احتراق به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. در نتیجه ماشین دچار افت شتاب خواهد شد.

این مطلب برای شما مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

ارسال این مقاله برای دوستان

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! 😉

قانون ما:

  • یک بازی برای هر کاربر