/
/
/
چرا ردیاب چینی نخریم؟
چرا ردیاب چینی نخریم؟

چرا ردیاب چینی نخریم؟

زمان انتشار:

شهریور 21, 1398

به اشتراک گذاری:

در حال حاضر در ایران بینش و آگاهی مردم به حدی افزایش یافته است که معنای امنیت را بهتر از هر بُرهۀ زمانی دیگری درک می‌کنند. شاید حفاظت از اموالی که برای ما ارزشمند است بهترین دلیل باشد تا برای انتخاب روش تأمین امنیت، به دنبال بهترین گزینه‌ها باشیم. امروزه در ایران علاوه بر ردیاب‌های چینی، چندین شرکت تولیدکنندۀ ردیاب ایرانی نیز مشغول به فعالیت هستند. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که گزینۀ ارزان‌بودن و هزینۀ کمتر به میان می‌آید. در این حالت برخی از هموطنان بدون کسب دانش لازم و بی‌توجه به ملاک‌های انتخاب یک ردیاب ایده‌آل، به انواع جی پی اس بی‌کیفیت چینی روی می‌آورند. متأسفانه خریداران با این تصور غلط که ردیاب چینی در دو جنس درجه یک و دو ارائه می‌شود، بر مهمترین معیارها که شامل کیفیت و پشتیبانی 24 ساعته است توجهی نمی‌کنند. متأسفانه ردیاب‌های چینی موجود در بازار گاهی رسالت خود را به عنوان ردیاب خودرو درست انجام نمی‌دهند. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد ردیاب‌های چینی را برای شما شرح دهیم و معایب آن را بررسی کنیم.

ضعف‌های امنیتی ردیاب چینی :

شاید بارها امکانات فراوان تولیدات کشور چین، توجه شما را جلب کرده باشد. در واقع اصلی‌ترین سیاست و استراتژی آن‌ها در تولید محصول امکانات زیاد – لایه‌های امنیتی کم است. این استراتژی در ساخت ردیاب چینی نیز صادق است. از آنجایی که شرکت‌های واردکنندۀ این نوع جی‌پی‌اس، شرکت‌های بازرگانی بوده‌اند و تخصص کافی در حوزه ردیاب و امنیت خودرو نداشته‌اند، دستگاه‌ها به نحوی غیراصولی ارائه شده‌اند. به همین دلیل ایرادات امنیتی فراوانی بر آن‌ها وارد است. در ادامه برخی از این ایرادات برشمرده شده‌اند.

1. سرور عمومی جی پی اس چینی

به دلیل اینکه دستگاه‌های مختلف با سیستم ردیاب چینی سازگاری داشته باشند، شرکت‌های نرم‌افزاری مربوط به جی پی اس چینی از سرورهای عمومی استفاده  می‌کنند. استفاده از سرورهای عمومی در دستگاه‌های چینی به معنی دسترسی راحت به سرور است. وجود سروری با لایه‌های امنیتی کم، امری طبیعی است زیرا همانطور که اشاره کردیم دستگاه‌های مختلفی باید قادر به استفاده از آن باشند. اگر قرار بر داشتن یک سرور قوی و قدرتمند بود، قطعاً شرکت‌های محدودی قادر به تطبیق خود با آن بودند و این خلاف سیاست آن‌ها است.

سرور عمومی جی پی اس چینی

2. افسانۀ پشتیبانی شبانه‌روزی 

از مهم‌ترین ضعف‌های دستگاه‌های چینی بحث پشتیبانی است. این ضعف داستانی دراز دارد و نمی‌توان ساده از کنار آن گذشت! دستگاه‌های ردیاب با توجه به مکانیزم کاری‌ای که دارند از دو ماژول GPS و GSM استفاده می‌کنند. در شرایط مختلف این امکان وجود دارد که ارتباط بین دستگاه و ماهواره به درستی شکل نگیرد یا تعداد کافی ماهواره جی پی اس، دستگاه را پوشش ندهند. در این حالت اصطلاحاً گفته می‌شود ردیاب قفل کرده است! در برخی موارد زمانی که این اتفاق بیفتد برای وصل مجدد دستگاه چاره‌ای به جز ارتباط با پشتیبانی نیست. اما در ردیاب‌های چینی به دلیل اینکه پشتیبانی در داخل کشور نبوده و شرکت‌های ایرانی پشتیبانی تخصصی ندارند پیگیری این مسئله کار آسانی نیست. البته چین مشتریان خود را با مشکلات فراوانی که روزانه افراد زیادی درگیر آن هستند تنها نگذاشته است. بلکه جواب تمام مشکلات شما در اینترنت یافت می‌شود! راه حل اکثر مشکلاتی که کاربران با آن مواجه خواهند شد در اختیار عموم قرار گرفته که نیاز زیادی به پشتیبانی نباشد و این مسئله ضریب امنیتی را با شیب بسیار شدیدی نزولی خواهد کرد.

حتماً بخوانید:
حتماً بخوانید:
عدم پشتیبانی در ردیاب چینی

3. امنیت پایین و امکان هک ‌شدن 

از بحث سادگی سرورها می‌توان به این نتیجه رسید: به همان نسبت که ضریب امنیتی پایین باشد، احتمال سوءاستفاده یا همان هک سرور بالاتر خواهد بود. در واقع هکر می‌تواند با هک‌کردن سرور به شمارۀ سیم‌کارت یا اطلاعات دستگاه ردیاب کاربران دست پیدا کند. این یعنی امکان دارد اطلاعات در اختیار افراد غیرمجاز قرار بگیرد و از آن‌ها سوءاستفاده شود. به عبارت دیگر افراد غیرمجاز می‌توانند علاوه بر اطلاع از موقعیت کاربر، درب‌های خودرو را به راحتی باز کنند و هدف خود را عملی سازند.

حتماً بخوانید: نگاهی موشکافانه به ؛ ایمن ترین سیستم ضدسرقت
حتماً بخوانید: نگاهی موشکافانه به ؛ ایمن ترین سیستم ضدسرقت

4. امکانات دردسرساز در ردیاب خودرو ارزان قیمت چینی

اگر بخواهیم به این استراتژی (امکانات زیاد – لایه‌های امنیتی کم ) از زاویۀ دیگری نگاه کنیم و بُعد دیگری از آن را تحلیل کنیم به این پرسش خواهیم رسید که چگونه امکانات زیاد دردساز خواهند بود؟ آیا آپشن فراوان یک مزیت نیست؟ عرض خواهیم کرد. در ردیاب‌هایی که امکانات زیادی دارند، مثل امکاناتی مشابه با دزدگیر، ریموت و میکروفون، احتمال لورفتن (دیده‌شدن) ردیاب بسیار بالاتر است. از آنجایی که سارقان به سیستم دزدگیر مسلط هستند، متوجه وجود ردیاب خواهند شد و آن را از کار می‌اندازند. پس می‌توان گفت این درست است که با خرید ردیاب خودرو ارزان قیمت چینی هزینه برای نصب جداگانۀ ردیاب و دزدگیر کاهش می‌یابد اما این امر به قیمت بالارفتن ریسک سرقت برای خودروی شما خواهد بود!

5. آیا تغییر رمز ردیاب چینی امکان‌پذیر است؟ ( کدهای دستوری ردیاب خودرو )

همانطور که در بالا اشاره کردیم، ردیاب‌های چینی در این خصوص پشتیبانی نمی‌شوند. حتی پس از تغییر پسورد هم می‌توان با یک کد دستوری، رمز تغییریافته را بازیابی کرد و به همان رمز 123456 معروف بازگرداند! این کدهای دستوری به راحتی در اینترنت قابل دسترسی هستند و در اختیار عموم قرار گرفته‌اند. با استفاده از کد که بر اساس مدل دستگاه متغیر است، می‌توان ردیاب را ریسِت کرد. در این صورت رمز به حالت پیش‌فرض بازگردانده می‌شود و امکان دسترسی برای افراد غیرمجاز فراهم می‌گردد. این بدان معنی است که ردیاب خودرو چینی خود ابزار مناسبی برای کمک به سارقان خودرو خواهد بود. شاید به همین دلیل است که گفته می‌شود هر ارزانی بی‌علت و هر گرانی بی‌حکمت نیست!

کدهای دستوری ردیاب خودرو چینی

مروری بر ردیاب خودرو رادار

اگر سری به وبلاگ ما زده باشید حتماً با ردیاب رادار آشنایی پیدا کرده‌اید. همان سیستم ضد سرقتی که به کمک آن لحظه به لحظه آمار ماشین خود را دارید و در کنار موقعیت یابی، امکانات فراوان دیگری را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر بخواهیم کمی بیشتر در این مورد توضیح دهیم باید بگوییم ردیاب خودرو رادار تلفیقی از دو قسمت سخت افزار و نرم افزار که بعد از جاسازی و نصب سخت افزار آن، کار خود را آغاز خواهد کرد. ردیاب خودرو پس از دریافت اطلاعات از طریق جی پی اس، آن ‌ها را در خود ذخیره و پردازش کرده و بر روی سرور ارسال می‌کند. در مرحله بعدی داده‌ها به کمک بخش نرم افزاری (اپلیکیشنی که بر روی تلفن همراه مالک خودرو نصب شده است) به صورت آنلاین و آفلاین در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

 اما شاید برای شما سوال باشد یک ردیاب بجز موقعیت یابی چه اطلاعات دیگری در اختیارمان قرار می‌دهد؟ در جواب این سوال باید عرض کنیم ردیاب رادار با ارائه اطلاعاتی دقیق مثل:

 • نمایش موقعیت لحظه‌ای خودرو
 • بروز هرگونه سرقت مثل سرقت خودرو، باتری، ردیاب و..
 • ذخیرۀ مسافت طی‌شده به طور دقیق همراه با ساعت و تاریخ
 • اعلام تغییراتی که در خودرو رخ می‌دهد مثل: بازشدن درب‌ها، جابه‌جایی، تصادف، ضربه و روشن‌شدن خودرو
 • و …
  به شما این امکان را می‌دهد که در هر فاصله‌ای از وضعیت خودرو خود مطلع گردید. علاوه بر این به کمک جی پی اس رادار می‌توانید بر عملکرد راننده در زمانی که خودرو را به شخصی دیگر سپرده‌اید، نظارت داشته باشید.
ردیاب خودرو رادار

مقایسه ردیاب چینی و ردیاب رادار

امیدواریم تا به این جای مقاله پا به پای ما پیش آمده باشید. وقت آن رسیده که در این قسمت یک مقایسه کوتاه و کلی از ردیاب چینی و ردیاب رادار داشته باشیم و دوباره ویژگی های را مرور کنیم.

ردیاب چینی ردیاب رادار
سرور اختصاصی×
پشتیبانی 24 ساعته×
امکان هک شدن اطلاعات×
امکان تغییر رمز ردیاب×
سخت افزار با کیفیت×

کلام پایانی به همراه دو نکته مهم!

قبل از اینکه این مطلب را تمام کنیم بهتر است دو نکته را یادآور شویم که قبل از خرید ردیاب حتماً باید به آن توجه داشته باشید. 

1. زمانی که تصمیم به خرید ردیاب گرفتید، قبل از هر چیز هدف خود را از داشتن این تجهیز امنیتی مشخص کنید. اگر الویت و هدف شما از تهیه جی پی اس، تأمین امنیت باشد، توصیه می‌کنیم تحقیق جامعی از مزایا و معایب ردیاب ها داشته باشید و هوشمندانه تصمیم بگیرید. تجربه ی افرادی که از جی پی اس استفاده می‌کنند، می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهد. 

2. از سیستم‌هایی که به صورت ترکیبی عملیات ردیاب و دزدگیر را انجام می‌دهند تا حد امکان استفاده نکنید یا به طور واضح‌تر؛ ردیاب‌هایی که امکاناتی مشابه با دزدگیر دارند را خریداری نکنید.

خب، این مقاله هم به پایان رسید. سعی کردیم در این مطلب زیر و بم یک جی پی اس چینی را بررسی کنیم و شما را برای انتخاب بهترین ردیاب، روشن کنیم. مثل همیشه از شما تقاضا داریم اگر نظر یا پیشنهادی برای بهبود این مطلب دارید؛ با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. 

به این پست امتیاز دهید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

ارسال این مقاله برای دوستان

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

 1. محمود لهونی

  باعرض سلام خدمت مدیران ودست اندرکاران شرکت رادارفراتک هوشمند.
  وعرض تبریک به همه اعضای گرامی مجموعه که با تلاش شبانه روزی فراوان موفق به ارتقا سازمان شرکت به این مرحله شده اند
  که به لخاظ فنی وچه ازنظر تیمی زمینه ترقی را فراهم می نمایدکه بسی مایه خوشحالی است .لذا اینجانب به عنوان عضوی بسیار کوچک ازاین خانواده بزرگ صمیمانه ترین تبریکات خودم را عرض می دارم. با آرزوی توفیق روز افزون .
  ارادتمند.محمود لهونی

  1. مدیر وبسایت

   عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی!
   از ابراز لطف شما سپاسگزاریم و آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما داریم!

   مدیریت وبسایت رادار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! 😉

قانون ما:

 • یک بازی برای هر کاربر