/
/
/
ماژول چیست؟ و چه نقشی در جهان امروز ایفا می کند؟
ماژول چیست؟

ماژول چیست؟ و چه نقشی در جهان امروز ایفا می کند؟

زمان انتشار:

تیر 27, 1400

به اشتراک گذاری:

ماژول به قطعات الکترونیکی یا نرم افزاری می گویند که با هدف اجرای وظیفه ای به خصوص طراحی و تولید می شوند. این قطعات از پیش طراحی شده را می توان در سیستم های مختلف با کاربری های متفاوت مورد استفاده قرار داد. به سیستم هایی که با کنار هم قرار دادن چندین قطعه از پیش طراحی شده، فعالیت می کنند، سیستم ماژولار می گویند.

در مقاله پیش رو هدف ما آشنایی بیشتر با مفهوم ماژول و کاربردهای آن در قلمرو دنیای الکترونیک است.

ماژول چیست؟

ماژول (Module) قسمتی مجزا از یک سیستم است که خود به تنهایی هدفی خاص را دنبال می کند. در واقع ماژول ها قطعات نسبتا فشرده ای هستند که جزئی از یک سیستم بزرگ به شمار می آیند. Module می تواند یک قطعه کد باشد و یا یک برد الکترونیکی دارای مدارهای مختلف. در حالت کلی یک سیستم می تواند دارای قطعات سخت افزاری یا نرم افزاری مختلفی باشد که هر کدام از ان ها توسط یک شرکت متفاوت تولید شده باشند. اما این قطعات با در کنار هم قرار گرفتن، هدف نهایی سیستم را به مرحله اجرا در می آورند.

ماهیت ماژول به گونه ای است که می توان آن را به صورت جداگانه بر روی سیستم نصب، جابجا و حتی تعمیر نمود. این قطعات می توانند جهت اجرای یک کاربری واحد و یا چندگانه طراحی و ساخته شوند.

در یک سیستم جهت انجام کاری به خصوص دو راه حل پیش روی طراحان است. اولین راه استفاده از یک سنسور یا تراشه به خصوص است که مدارهای الکترونکی مختلفی برای کار با آن طراحی می شود. راه دیگر استفاده از ماژول است. به این ترتیب قطعه ای از پیش طراحی شده، به روی سیستم نصب می شود و انجام وظیفه مورد نظر را به عهده می گیرد. سیستم های ماژولار علاوه بر صرفه اقتصادی، از قابلیت اطمینان بیشتری هم برخوردار هستند

ماژول شارژر

انواع دسته بندی ماژول

ماژول ها را می توان به دو دسته اصلی اعم از سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم نمود. ماژول های سخت افزاری، قطعات الکترونیکی هستند که یک یا چند وظیفه خاص را انجام می دهند. این قطعات داده را دریافت نموده و بر اساس آن اطلاعات مورد نیاز را در بخش خروجی تحویل می دهد.

ماژول های نرم افزاری، قطعه کدهای برنامه نویسی هستند که برای اجرا و پردازش عملی خاص تولید می شوند. این کدها یک بار توسط برنامه نویس نوشته شده و سپس در نرم افزارهای مختلف قابلیت استفاده دارند. در واقع بخشی از یک نرم افزار بزرگ را تشکیل می دهند.

کاربرد ماژول در سیستم ها چیست؟

ماژول و امبدد سیستم ها یکه تازان دنیای الکترونیک امروز هستند. اغلب پروژه های صنعتی، تجاری و … بر پایه سیستم های ماژولار طراحی و اجرا می شوند. هدف اصلی در استفاده از این سیستم های کوچک پیروی از ضرب المثل “چرخ را دوباره اختراع نمی کنند!” است.

این روزها ردپای ماژول را در اکثر شبکه های بی سیم، شبکه های ماهواره ای تعیین موقعیت (GPS)، برقراری ارتباط درون شبکه های GSM، اندازه گیری شتاب یک متحرک، شناسایی جهات جغرافیایی و بسیاری از سیستم های دیگر می توان یافت. به طور کلی می توان اذعان داشت، طراحان و سازندگان دیگر وقت خود را صرف ساخت قطعه های تکراری نمی کنند. بلکه از تجمع این قطعات، سیستم هایی با اهداف بزرگ تر و خاص تر طراحی می نمایند.

چرا از ماژول ها استفاده می کنیم؟

مهم ترین دلیل استفاده از Module ها، صرفه جویی در زمان و هزینه ساخت یک سیستم است. به طور مثال اگر در سیستم نیازمند استفاده از ارتباطات بلوتوثی باشید، عقلانی نیست که مدارهای پیچیده بلوتوث را در جای جای سیستم خود پیاده سازی نمایید. بلکه تنها با استفاده از یک ماژول بلوتوث می توانید به کار خود سرعت بخشیده و از هزینه های تکراری اجتناب کنید.

در گذشته برای ساخت یک سیستم باید تمام بخش های آن را از صفر طراحی و پیاده سازی می کردیم. این کار علاوه بر هزینه های متعدد، زمان زیادی مهندسان را مشغول می کرد. در نهایت سیستمی داشتیم که تنها یک هدف را دنبال می کرد و انعطاف پذیر نبود. روی کار آمدن ماژول ها تا حد زیادی از هزینه های اضافی و اتلاف زمان ها برای تولید یک پروژه کاست. این قطعات به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند، تنها یک بار طراحی می شوند و می توان صدها مرتبه در سیستم های مختلف از آن ها استفاده نمود.

امروزه به کمک ماژول ها، کارهای سخت افزاری به بخش های کوچکی تقسیم شده اند. به طوری که اگر فردی قصد تولید یک دستگاه الکترونیکی را داشته باشد، تنها باید قطعات مورد نظرش را تهیه نماید. سپس تنها کار باقی مانده برقراری ارتباط میان این قطعات از پیش طراحی شده، می باشد.

ماژول GPS

انواع ماژول های پرکاربرد کدام اند؟

در ادامه چند نمونه ماژول پرکاربرد را به شما معرفی می کنیم، تا درک بهتری از نحوه عملکرد سیستم های ماژولار به دست آورید.

GPS

ماژول GPS برای دریافت اطلاعات موقعیت یابی مورد نیاز یک سیستم به کار گرفته می شوند. این اطلاعات شامل مختصات جغرافیایی، تاریخ و ساعت جهانی، سرعت، جهت حرکت و … هستند.

IMU، شتاب سنج و ژیروسکوپ

گاهی در یک سیستم نیازمند دریافت اطلاعاتی مانند شتاب و زاویه حرکت شیء می باشیم. در این مواقع ماژول های IMU، شتاب سنج و ژیروسکوپ به کمک می آیند. به عنوان مثال در ربات پرنده برای تعیین اندازه های دقیق شتاب و جهت حرکت ربات می توان از IMU و شتاب سنج استفاده نمود.

RFID

خواندن اطلاعات کارت های مغناطیسی توسط ماژول RFID میسر می شود. از جمله مهم ترین استفاده ها از این دستگاه می توان به سامانه حضور و غیاب سازمان ها، سیستم پرداخت کرایه در اتوبوس رانی شهری و مترو اشاره نمود. در این سامانه ها فناوری RFID برای باز کردن درب ورود به مترو یا پرداخت کرایه به کار گرفته می شود.

بلوتوث

گوشی های موبایل، تبلت ها و لپ تاپ ها از جمله پر مصرف ترین دستگاه هایی هستند که از قابلیت بلوتوث استفاده می کنند. در این گجت های الکترونیکی برای ایجاد ارتباط بی سیم کوتاه برد، ماژول بلوتوث به کار رفته است. به این ترتیب می توان میان آن ها با دیگر دستگاه های مشابه ارتباطات کوتاه بلوتوثی جهت انتقال اطلاعات ،کنترل از راه دور و … برقرار نمود.

درایور راه انداز رله

وظیفه اصلی در ماژول درایور راه انداز رله تقویت جریان خروجی از میکروکنترلر و چیپ مدار است. در واقع زمانی که در یک مدار از رله استفاده می کنیم، میکروکنترلر نقش هدایت گر رله را دارد. حال جریان خروجی از این میکروکنترلر توان کافی برای سوئیچ کردن رله را ندارد. در نتیجه از یک برد راه انداز رله کمک گرفته می شود تا این جریان به میزان مورد نظر تقویت شود.

GSM

اگر در سیستم نیاز به برقراری ارتباط با شبکه های مخابراتی داشته باشیم، می توان از ماژول GSM استفاده نمود. GSM همان سیستم جهانی ارتباطات سیار است که می تواند به شبکه مخابراتی وصل شده و امکان برقراری تماس، ارسال پیامک و ارسال و دریافت داده از طریق اینترنت را فراهم آورد.

NRF

از جمله قابلیت های ماژول NRF می توان به برقراری ارتباطات رادیویی صوتی یا تصویری اشاره نمود. همچنین کنترل بی سیم ربات ها نیز به کمک ارتباط رادیویی این دستگاه ها قابل انجام است.

فاصله سنج

تعیین مقدار فاصله با یک شیء به خصوص توسط ماژول فاصله سنج انجام می شود. بیشترین کاربرد این قطعه در پروژه های صنعتی، رباتیکی، خودرویی و اسکنرهای سه بعدی است.

WiFi

فناوری WiFi امروزه به صورت گسترده ای در صنایع مختلف به کار می رود. در این راستا ماژول WiFi نیز در زمره کاربردی ترین دستگاه های از پیش طراحی شده می باشد. از این گجت می توان برای ایجاد شبکه میان سیستم های مختلف، برقراری ارتباطات LAN و اینترنت استفاده نمود.

به طور مثال دستگاه ردیاب خودرو یک سیستم IoT است که از چندین ماژول در کنار هم تشکیل می شود. در ساخت این سیستم ماژولار ، قطعات از پیش طراحی شده ای مانند GPS، GNSS، GSM، رله و … به کار رفته است.

سخن پایانی

ماژول قطعه ای فشرده است که برای انجام کاری به خصوص طراحی می شود. این دستگاه قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته و در سیستم های مختلف امکان نصب و استفاده را دارد. امروزه دنیای الکترونیک به سوی طراحی سیستم های ماژولار قدم برداشته و دیگر جایی برای سیستم های سنتی وجود ندارد.

به نظر شما چه دستگاه هایی در زندگی روزمره انسان سیستم ماژولار دارند؟ علاوه بر مواردی که ما معرفی کردیم، دیگر چه ماژول هایی در زندگی شما استفاده می شوند؟

به این پست امتیاز دهید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات 5 / 5. شمارش آرا: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

ارسال این مقاله برای دوستان

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! 😉

قانون ما:

  • یک بازی برای هر کاربر