صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

استارت نخوردن ماشین

دلایل استارت نخوردن ماشین چیست و چگونه آن‌ها را تشخیص دهیم؟

|

استارت نخوردن ماشین می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. تصور کنید صبح یک روز سرد و زمستانی مجبورید برای رفتن به سرکار از رخت‌خواب گرم و نرم خود دل بکنید.

فاصله کوتاه از دم در خانه تا ماشینتان را با عجله طی می‌کنید تا از سرما یخ نزنید و وقتی در داخل ماشینتان نشستید اولین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که بخاری را روشن کنید.

از شانس بد خود هر کار می‌کنید ماشینتان استارت نمی‌خورد! با عصبانیت شروع به گشتن علت و امتحان کردن راه حل‌های مختلف می‌کنید. (فقط امیدواریم چنین روزی صبح شنبه نبوده‌باشد!!!)

اما راستش را بگویید در این لحظه کدام یک از شما واقعا می‌داند که باید چکار کند؟ اصلا نگران نباشید چون ما در کنارتان هستیم و اجازه نمی‌دهیم سرما به زیر پوستتان نفوذ کند؛ چرا که در این مقاله ما به بررسی دلایل استارت نخوردن ماشین و راه‌حل‌های آن اشاره می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

4 عامل اصلی استارت نخوردن خودرو

چهار عامل اصلی استارت نخوردن خودرو باتری، استارت، دینام و سوئیچ هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • باتری:

باتری طفلکی در بین این چهار مورد از بقیه معروف‌‌تر است به‌طوری که هر موقع مشکلی که برای استارت پیش می‌آید همه فکر می‌کنند تقصیر باتری است!

اگر باتری خراب شده‌ یا اینکه عمر آن به پایان رسیده‌باشد (خدا بیامرزدش) ماشین روشن نمی‌شود اما این جمله به این معنا نیست که هر زمان این مشکل پیش آمد خودسرانه اقدام به تعویض باتری خود کنید. از قدیم هم گفته‌اند مشورت در هر کاری خوب است حتی تعویض باتری خودرو.

توجه داشته باشید که طول عمر متوسط باتری تقریبا دو سال است و عوامل متعددی از جمله نحوه عملکرد دینام در طول عمر باطری تأثیرگذار هستند.

 • استارت:

جالب است بدانید که یکی از دلایل استارت نخوردن ماشین، خود استارت است! مثل این‌که این دفعه گُل به خودی خوردیم.

استارت از اجزای مختلفی چون زغال، اتوماتیک، آرمیچر، چرخ‌دنده، دوشاخه، بوش و یک پوسته بیرونی تشکیل‌شده است.

این اجزا با هماهنگی یکدیگر، دنده فلایویل (FlyWheel) خودرو را درگیر کرده و آوانس جرقه را از طریق سنسور میل‌لنگ به کامپیوتر گزارش می‌دهند. زمانی که راننده اقدام به استارت زدن می‌کند، برق از طریق باتری به سر استارت می‌رسد.

زغال برق را به آرمیچر رسانده، آرمیچر چرخ‌دنده را می‌چرخاند و خودرو روشن می‌شود. اگر استارت شما خراب باشد، فرآیند برق‌رسانی مختل می‌شود و در نتیجه همین مشکل علت استارت نخوردن ماشین می‌شود.

 • دینام:

اگر خاطرتان باشد بالاتر هم به این نکته اشاره کردیم که نحوه‌ی عملکرد دینام تاثیر مستقیمی بر باتری می‌گذارد. چگونه؟ الان برایتان می‌گوییم:

دینام از زغال، آفتامات، آرمیچر، بالشتک، دیود، بلبرینگ و پوسته تشکیل می‌شود. این اجزا در کنار یکدیگر مسئولیت شارژ باتری را بر عهده دارند و  اگر یکی از این قطعات به خوبی عمل نکند شارژ به خوبی صورت نمی‌گیرد و اصطلاحات می‌گوییم باتری دِشارژ شده و خالی کرده‌است.

خب، خالی شدن باتری هم جزو دلایل استارت نخوردن ماشین است و از قضا هم یکی از رایج‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

 • سوئیچ:

این هم از چهارمین مورد جناب سوئیچ! برای استارت زدن نیاز به سوئیچ است. سوئیچ از یک مغزی و چند رشته سیم‌ تشکیل شده‌است. مغزی سوئیچ دارای سه حالت بسته یا خاموش، باز و استارت است.

هنگامی که سوئیچ در حالت بسته قرار دارد هیچ اتفاق خاصی نمی افتد اما همین که سوئیچ در حالت باز قرار می گیرد، برق به پشت صفحه کیلومتر، برخی از قطعات و اجزای موتور می‌رسد.

در این حالت اگر استارت بزنید برق ۱۲ ولت از سوئیچ به اتوماتیک می‌رسد و خودرو استارت می‌خورد. توجه داشته باشید که اگر مغزی سوئیچ یا سیم‌کشی ایراد داشته باشد خودرو روشن نمی‌شود.

خرابی سوئیچ از دلایل استارت نخوردن ماشین

راه‌های تشخیص خرابی استارت خودرو

همان طور که در بالاتر هم گفتیم خرابی باتری، جزو یکی از رایج‌ترین عوامل استارت نخوردن خودرو است. اگر بخواهید از سلامت باتری خود مطمئن شوید آسان‌ترین راه این است که چراغ‌های جلو را روشن کرده و سو بالا بزنید.

در این حالت باید نور چراغ‌ها عادی باشد. اگر هم که خواستید با دید تخصصی‌تری به قضیه نگاه کنید می‌توانید از ولت متر استفاده کنید. اگر سیم‌کشی‌های پشت استارت قطع شده‌باشند در لحظه‌ی چرخاندن سوئیچ، چراغ‌های پشت آمپر دیگر روشن نمی‌شود.

اگر موتور استارتر خراب باشد، چراغ‌های پشت آمپر برای یک لحظه خاموش می‌شوند و صدای «تق» به گوش می‌رسد. در صورتی هم که اتصالات پشت استارتر خراب باشند فقط صدای «تق» به گوش می‌رسد و دیگر چراغ‌های پشت آمپر خاموش نمی‌شوند.

اگر نتوانستید علت استارت نخوردن خودرویتان را در موارد بالا پیدا کنید سری به موتور ماشینتان نیز بزنید چرا که احتمالا قفل کرده‌است. برای تشخیص این کار کافی است دنده را روی 5 بگذارید و ماشینتان را هُل دهید.

اگر ماشین حرکت کرد یعنی موتور قفل نیست و در غیر این صورت موتور قفل کرده است. (توجه کنید، این روش تنها برای خودروهایی کاربرد دارد که گیربکس دنده‌ای دارند نه اتومات)

گیربکس‌های اتومات به گونه‌ای هستند که وقتی دسته دنده (Lever) در وضعیت R یا D باشد، موتور استارت نمی‌خورد. در صورت خراب شدن سلکتور گیربکس اتوماتیک، پیام وضعیت گیربکس به درستی به ECU ارسال نمی‌شود و خودرو استارت نمی‌خورد.

دلایل استارت نخوردن ماشین

به‌طور کلی می‌توان دلایل استارت نخوردن ماشین را به دو گروه مشکلات احتراقی و برقی تقسیم کرد که در ادامه ما به بررسی این مشکلات می‌پردازیم:

مشکلات الکتریکی استارت ماشین

مشکلات الکتیکی استارت نخوردن خودرو
 
 • معیوب بودن فیوزها: 
برخی از خودروها، فیوزهایی دارند که وابسته به استارت اند. اگر مشکلی برای این فیوزها پیش بیاید منجر به استارت نخوردن ماشین می‌شود که البته این مشکل به‌راحتی قابل رفع است. 
 
 • خوردگی باتری: 
خوردگی باتری بر اثر عواملی چون استفاده طولانی مدت از باتری و جرم گرفتن برخی از اتصالات آن پدید می‌آید. همین امر باعث می‌شود تا ارتباط باتری با سایر قطعات مختل شود و ماشین استارت نخورد!
 
 • باتری از کار افتاده: 
یکی از رایج‌ترین دلایل استارت نخوردن خودرو از کار افتادن باتری است. برای تشخیص توان باتری کافی است که با استفاده از آمپر سنج، آمپر استارت را چک کنید. اگر هم آمپر سنج نداشتید می‌توانید خودرو را باتری به باتری کرده و در صورت استارت خوردن، باتری را تعویض کنید.
 
 • سوئیچ: 
اگر بعد از اطمینان از کارکرد باتری همچنان استارت عمل نمی کند، ممکن است مشکل از سوئیچ باشد. برای اطمینان از این مورد سوئیچ را در حالت باز قرار دهید، اگر چراغ‌های هشدار دهنده روشن نشدند مشکل از سوئیچ است.
چنانچه چراغ‌ها روشن شدند سوئیچ را برای استارت کامل بچرخانید، در این حالت در اکثر خودروها چراغ های هشداردهنده خاموش خواهند شد که این مورد نشان از سلامت سوئیچ است.
 
 • اتصالات معیوب استارت: 
گاهی اوقات سایر قطعات الکترونیکی مخصوصا بخش‌های مربوط به استارت نیز مشکل خوردگی پیدا می‌کنند که در این حالت با تسترهای مخصوص و رعایت نکات ایمنی می‌توانید این عوامل را بررسی کنید. 

مشکلات سیستم احتراق 

مشکلات سیستم احتراق خودرو
 • تست سیم پیچ:

برای تست دقیق سیم پیچ احتراق و اندازه‌گیری مقاومت به مولتی متر نیاز است. اگر مولتی متر ندارید می توانید از ابزار دستی استفاده کنید. اگر سیم پیچ در بررسی‌های شما به خوبی کار نکرد حتما آن را عوض کنید. 

 
 • کلاه توزیع:
این مشکل خیلی به ندرت رخ می‌دهد اما باید حواسمان به کلاه توزیع باشد و از آن غافل نشویم خصوصا در هوای مرطوب! در چنین مواقعی کلاه توزیع را خارج کرده و رطوبت آن را بررسی کنید.
اگر قطره ای آب در آن باشد به وسیله ی پارچه ی خشک و تمیزی رطوبت را از بین ببرید. سپس مجدد کلاه توزیع را بازبینی کنید تا اگر ترک داشت اقدام به تعویض آن کنید. معمولا تا زمانی که کلاه توزیع خشک باشد به خوبی کار می‌کند. 
 
 • شکستگی قسمتی از سیم پیچ:
گاهی اوقات استارت نخوردن خودرو ممکن است در اثر شکستگی در قسمتی از سیمِ سیم پیچ باشد. اگر فکر می‌کنید مشکل از این قسمت است سیم های اتصالات سیم پیچ را به خوبی بررسی کنید. 
 
 • اتصالات الکترونیکی:
بخشی از اتصالات در سیستم سوخت گیری قرار گرفته اند و تعدادی از رابط ها نیز در قسمتی از سر سیلندر قرار گرفته اند. در مجموع هدف از معرفی این بخش این است که از اتصالات داخل کاپوت غافل نشوید و از استحکام آن‌ها مطمئن شوید. 
 
 • پمپ سوخت و رله: 
برای چک کردن پمپ سوخت می توانید تست فشار را در صورت داشتن تجهیزات روی سیستم سوخت خودرو انجام دهید. اگر دسترسی به تجهیزات تست فشار را ندارید ابتدا باید اتصالات الکترونیکی را چک کنید.
برای تست فشار، سوئیچ روی حالت روشن قرار دهید و به وسیله ی تستر جریان، سر مثبت پمپ سوخت رابررسی نمایید. اگر وضعیت عادی بود مرحله‌ی بعدی را امتحان کنید. اگر نه فیوز را بررسی نمایید. اگر فیوز هم سالم بود مشکل از رله ی پمپ سوخت است. 
 
 
 • فیلتر سوخت: 
اگر پمپ سوخت سالم بود ممکن است در اثر اختلال در فیلتر سوخت، موتور به سوخت دسترسی پیدا نکند. شما باید پس از هر 20,000 کیلومتر فیلتر سوخت را تعویض نمایید. اگر تا به حال به این مسئله توجه نداشته اید حتما مشکل استارت نخوردن از فیلتر سوخت خودروی شما است. 
 
بررسی تمامی موارد فوق به وسیله ی ابزار در دسترس به سادگی امکان پذیر است. سایر عیوب سوخت با وسایل تشخیص الکترونیکی باید انجام گیرد. در صورتی که آگاهی و ابزار مربوط به آن را دارید می توانید سایر جوانب را نیز بررسی نمایید. 
 
موارد دیگری نیز هستند که با کمی حوصله و دقت و بررسی آنها می توانید علت استارت نخوردن خودرو خود را بیابید. 
 
 
سایر موارد 
 
 •  استارت شل:
    پیچ و مهره ی شل استارت، مانع از روشن شدن موتور می شود. 
 
 •  انژکتور معیوب:
    انژکتور معیوب، مخصوصا زمانی که موتور گرم است،  مانع از رسیدن سوخت به موتور و در نتیجه مانع استارت خوردن خودرو می شود. 
 
 • سوپاپ سرد و معیوب استارت:
    زمانی که موتور سرد است، شیر معیوب استارت مانع از استارت خوردن خودرو می شود. بعضی اوقات حتی زمانی که موتور گرم است هم این اتفاق می افتد. 
 
 • چرخ لنگر رنده و یا چرخ دنده حلقه ای:
    استارت به وسیله ی دندانه هایی که روی چرخ لنگر یا چرخ دنده قرار دارد(بستگی به نوع اتصال دارد). اگر دندانه ای از بین برود صدای جیغ و گوش خراشی خواهید شنید و استارت شروع به چرخیدن می کند. 
 
 • ECU یا MAF معیوب:
اگر کامپیوتر خودرو یا هر یک از سیستم های الکترونیکی عملکرد مناسبی نداشته باشند کاری از دستتان بر نخواهد آمد و ناگزیر باید به یکی از تعمیرگاه های حرفه ای رجوع کنید. 

سخن پایانی

ما در این مقاله به‌طور مفصل به بررسی دلایل استارت نخوردن خودرو پرداختیم و گفتیم که عمده‌ترین مشکلات به دو دسته مشکلات احتراقی و الکتریکی تقسیم می‌شوند.

پس اگر زمانی دیدید ماشینتان استارت نمی‌خورد، هیچ قطعه‌ای را خودسرانه تعویض نکنید، چون ممکن است علت استارت نخوردن ماشین به‌خاطر آن قطعه نباشد.

در این لحظه یک نفس عمیق بکشید و مجدد سری به این مقاله بزنید تا با توجه به نکاتی که برای شما گفتیم مشکل را پیدا کنید و توسط تعمیرکار آن را برطرف کنید.

توجه کنید که استارت نخوردن ماشین با روشن نشدن ماشین خیلی فرق دارد، زیرا این دو مشکل جدا از هم هستند و هرکدام ایرادات خاص خود را دارند.

چنانچه شما هم در این زمینه تجربه‌ای دارید که دانستن آن می‌تواند به خوانندگان این مقاله کمک کند آن را با ما در میان بگذارید.

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
0 0 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

 • یک بازی برای هر کاربر
 • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد