صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

دلایل لرزش فرمان خودرو

15 دلیل برای لرزش فرمان خودرو + نشانه‌های آن

|
آنچه در این مطلب می خوانید نمایش فهرست

مطمئن نیستیم ولی شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام رانندگی احساس کنید فرمان خودرو می‌لزرد! اما چرا این اتفاق می‌ افتد؟ پاسخ دادن به این سوال داستانی مفصل دارد که ما برای پرداختن به آن تصمیم به نوشتن این مقاله گرفتیم. از آنجایی که لرزیدن فرمان ماشین در شرایط مختلف، دلایل یکسانی ندارد و دلیل لرزش فرمان پراید،کوییک، تیبا و هر خودرویی که شما ممکن است صاحب آن باشید، مواردیست که در پایین به آن می‌پردازیم، به شما توصیه می‌کنیم خواندن این مطلب را از دست ندهید و زیر و بم این موضوع را همراه با ما بشکافید.

دلیل اصلی لرزش فرمان خودرو در سرعت کم

از آنجایی که فرمان به چرخ‌ها متصل است و هر دوی این‌ها به برق خودرو، سیستم تعلیق، ترمز خودرو و برق ماشین متصل هستند، وجود یک مشکل در این اتصالات امری دور از ذهن نیست. این موضوع خودرو قدیمی‌ و مدرن هم نمی‌شناسد و در هر نوع خودرویی ممکن است اتفاق بیفتد. با توجه به این موضوع رسیدگی به خودرو و بررسی کردن هر گونه عاملی که می‌تواند بر فرمان خودرو تاثیر بگذارد، امری ضروریست که نباید از آن غافل شد. چرا که لرزش فرمان خودرو مشکلی بسیار خطرناک است و با شدیدتر شدن این لرزش ممکن است کنترل خودرو با مشکل مواجه شود و حوادث ناگواری را رقم بزند.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند منجر به لرزیدن و زدن فرمان در سرعت کم شود، اختلال در چرخ ماشین است. تراز نبودن چرخ‌ها، خمیده بودن چرخ، ساییده شدن لاستیک همگی دلایلی برای این امر هستند که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

لرزش فرمان در سرعت کم

1- تنظیم چرخ‌ها

اگر شما راننده ای باشید که مدام در جاده‌ها تردد می‌کنید و یا اگر به چک کردن لاستیک‌ها اعتقادی ندارید باید این احتمال را بدهید که عدم تراز بودن چرخ‌ها، می‌تواند دلیل لرزش فرمان باشد! در واقع اگر لاستیک‌های ماشین از حالت تراز خود خارج شده باشند، جدا از بحث پارگی تایرها، لرزش فرمان را به همراه دارد.

2- نامتعادل بودن چرخ‌ها

یکی از حالاتی که ممکن است برای چرخ در سرعت بالا و پایین رخ دهد، نامتقارن بودن آن‌هاست. در حقیقت زمانی که چرخ‌ها تعادل نداشته باشند امکان کنترل خودرو برای راننده بسیار دشوار است. بنابراین هنگام خرید لاستیک‌ها حتماً سایز و برند آن‌ها را مد نظر داشته باشید که متفاوت نباشند.

تاثیر نامتعادل بودن چرخ بر لرزش فرمان خودرو

3- خم شدن لاستیک‌ها

اگر ضربه‌ای به خودرو شما وارد شده باشد و بعد از آن احساس کنید فرمان می‌لرزد، احتمالا چرخ خودرو شما خم شده است. در واقع یک درایو چرخان و یا اکسل شکسته می‌تواند کنترل خودرو را از شما بگیرد و اجازه ندهد که بتوانید آن را به خوبی هدایت کنید. پس بهتر است با مشاهده چنین حالتی سریعتر برای تعمیر چرخ‌ها اقدام کنید و حتی اگر لازم باشد آن‌ها را تعویض نمایید.

4- خوردگی لاستیک‌های جلو

شاید برایتان جالب باشد بدانید در بسیاری از ماشین‌ها لاستیک‌های عقب خیلی دیرتر از لاستیک‌های جلو آسیب می‌‌بینند و شروع به خوردگی می‌کنند. با توجه به این موضوع باید حواستان به خوردگی لاستیک‌های جلو باشد. قبل از اینکه نامتعادل بودن خودرو باعث سخت شدن فرآیند کنترل و لرزش فرمان ماشین شود.

5- تاثیر بلبرینگ چرخ‌ها بر لرزش فرمان ماشین

بلبرینگ چرخ‌ها یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند منجر به لرزش فرمان شود. به کمک صدای خاصی که بلبرینگ ایجاد می‌کند، می‌توان متوجه شد که مشکلی پیش آمده و برای تعمیر آن اقدام کرد.

تاثیر بلبرینگ چرخ بر لرزش فرمان خودرو

6- فشار ناهموار بر روی لاستیک‌ها

تولید کنندگان لاستیک‌ها مشخص کرده‌اند که یک تایر تا چه حد فشار باد را تحمل خواهد کرد. طبیعی است که هر چه این لاستیک ضعیف‌تر باشد فشار کمتری را می‌تواند تحمل کند و باید به تعادل آن توجه کرد. در چنین شرایطی تعویض لاستیک‌های عقب و جلو می‌تواند کمک‌کننده باشد و جلوی لرزش فرمان خودرو را بگیرد. زیرا لاسیک‌های عقب دیرتر شروع به ساییدگی خواهند کرد. اگر چنانچه با وجود تعویض لاستیک‌ها مشکل حل نشد برای بررسی عوامل بعدی باید از یک مکانیک کمک بگیرید.   

7- مشکلات میل‌های داخلی و خارجی

اگر می‌پرسید این میله‌ها چه نقشی در خودرو دارند باید خدمت شما عرض کنیم میله‌های داخلی و خارجی وظیفه نگه داشتن چرخ‌ها را بر عهده دارند. حالا با گذشت زمان این امکان وجود دارد که میله‌ها دچار ساییدگی شوند و از بین بروند. در نتیجه نمی‌توان انتظار داشت که ماشین تعادل داشته باشد و قطعاً با چنین اتفاقی فرمان شروع به لرزیدن خواهد کرد.

8- اختلال در سیبک سیستم تعلیق ماشین

اگر فرمان ماشین شما در مسیر مستقیم شروع به لرزیدن کند، اما هنگا چرخش به سمت راست و چپ این لرزش قطع شود و یا به وجود نیاید، می‌توان مطمئن بود مشکل از سیبک سیستم تعلیق خودرو است. سیبک نیز معمولاً قابل تعمیر نیست اما به راحتی تعویض می‌ شود.

9- لرزش فرمان خودرو به دلیل اختلال در فنر تعلیق

فنرها در سیستم تعلیق نقش خنثی کردن ضربات وارد شده از جاده به خودرو را بر عهده دارند. در برخی مواقع این فنر‌ها به علت ضعیف شدن، کارایی همیشگی خود را ندارند و سیستم هدایت خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با چنین اوضاعی بهتر است در اولین فرصت برای تعویض فنرها اقدام کنید. از طرفی زمانیکه این اتفاق برای خودرو شما افتاده باشد سرو صدای غیر عادی خودرو توجه شما را جلب می‌کند. به طوریکه با رسیدن به هر دست انداز صدای کوبش را خواهید شنید.

10- مشکلات مربوط به موتور خودرو

اگر به یاد داشته باشید در مقاله روغن موتور خودرو به طور کامل مسائل مربوط به موتور ماشین را بررسی کردیم؛ اما نکته ای که در اینجا باید گفت این است که مشکلاتی همچون اختلال در القا کننده‌های اکسیژن، مشکلات سوخت رسانی در خودرو و مشکل در شمع ماشین که ممکن است در موتور خودرو رخ دهد، می‌تواند باعث لرزش فرمان شود.

لرزش فرمان بر اثر مشکل موتور ماشین

11- یاتاقان ماشین

یاتاقان‌ها این اطمینان را فراهم می‌کنند که خودرو در تعادل باشد و هنگام حرکت قابل کنترل است. علاوه بر این چرخ‌ها را به بدنه خودرو متصل می‌کند. مشکلی که این وسط وجود دارد این است که یاتاقان هم مثل سایر قطعات خودرو به مرور زمان دچار فرسایش می‌شوند و ممکن است به صورت لرزش فرمان این خرابی نمود پیدا کند. در جریان باشید که خرابی یاتاقان می‌تواند عملکرد کلی خودرو را تحت تاثیر قرار دهد و باید به محض مطلع شدن از این ایراد برای رفع آن اقدام کرد.

12- پیشرانه آسیب دیده

پیشرانه یا همان محور محرکه خودرو نیرو را از چرخ‌ها به موتور منتقل می‌کند و همین باعث حرکت خودرو خواهد شد. اگر این پیشرانه فرسوده یا خراب باشد فرمان شروع به لرزش خواهد کرد و خودرو تعادل خود را از دست می‌دهد.

13- لرزش فرمان خودرو بر اثر ضربه خوردن شاسی

زمانی که شاسی یک ماشین ضربه دیده باشد تنظیمات اولیه شاسی به هم می‌ریزد و برگرداندن آن به حالت اول کار بسیار دشواریست. در نتیجه در بسیاری از موارد سیستم جلوبندی به مشکل برمی‌خورد و سیستم فرمان و دیگر متعلقات جلوبندی آسیب می‌بینند. پس حتماً قبل از خرید خودرو از سلامت شاسی اطمینان حاصل کنید.     

14- تنظیم زاویه فرمان

گاهی اوقات یک ایراد ساده و یا شل شدن یک پیچ مثل پیچ‌های فرمان می‌توان دلیل لرزش فرمان باشد. اگر به چنین دلایلی فرمان شما دچار مشکل شود با یک آچارکشی و یا تنظیم فرمان همه چیز درست خواهد شد و دیگر لرزشی در کار نخواهد بود.

تنظیم زاویه فرمان ماشین

15- نقص در صفحه کلاچ

اگر در زمان شروع حرکت احساس لرزیدن فرمان ماشین و تکان‌های غیرعادی را دارید، احتمال وجود نقص در صفحه کلاچ وجود دارد. در واقع اگر فنر صفحه کلاچ بشکند، فرمان خودرو دچار لرزش در ابتدای حرکت خواهد شد.

اختلال در ترمز خودرو (علت لرزیدن فرمان هنگام ترمز گرفتن)

شاید بتوان گفت اصلی‌ترین دلیل لرزش فرمان اختلال در ترمزها باشد که باید سریعاً آن را برطرف کرد. همانطور که قبلاً در مقاله روغن ترمز خودرو گفتیم نیروی ترمز بین چرخ‌ها باید به طور یکسان تقسیم شود. اگر این نیرو به صورت یکسان به چرخ‌ها وارد نشود یک لاستیک تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت و در نتیجه فرمان به یک سمت منحرف می‌گردد. زمانی که سیستم ترمز خودرو شما دچار مشکل باشد در هنگام ترمز گرفتن فرمان شروع به لرزیدن کرده و این می‌تواند بهترین نشانه برای فهمیدن مشکل باشد. بگذارید دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم.

1- شکستگی روتور ترمز

روتور ترمز یا دیسک به بخشی اطلاق می‌شود که هنگام ترمز توسط لنت ترمز فشرده می‌شود. روتورها در خودروهای مدرن و قدیمی دیر یا زود دچار فرسایش خواهد شد. زمانی که لنت ترمز به صورت یکنواخت درگیر نشود لرزش فرمان شروع می‌شود.

2- کالیپر ترمز

اگر مشکل لرزش فرمان با بررسی عوامل بالا حل نشود، می‌توان احتمال داد مشکل در کالیپر ترمز است. یک نشانه دیگر برای فهمیدن این موضوع بوی سوختگی است که پس از هر بار ترمز تولید خواهد شد.

دلیل لرزش فرمان در سرعت بالا (سرعت 80 به بالا)

زمانی که فرمان خودروی شما از سرعت 80 به بالا شروع به لرزیدن کند، احتمال خیلی زیاد مشکل از بلبرینگ چرخ‌ها است که باید به آن رسیدگی کرد. در سرعت پایین همه چیز خوب و عادیست و صدای بسیار ضعیفی شنیده می‌شود که افراد به آن بی توجه هستند. اما با سرعت گرفتن ماشین و بعد از سرعت 80 فرمان شروع به لرزیدن خواهد کرد. با دیدن چنین نشانه‌ای می‌توان مطمئن بود که با تعمیر بلبرینگ می‌توان لرزش فرمان را قطع کرد. علاوه بر این عواملی مثل بالانس نبود چرخ‌ها، خرابی میل تعادل خودرو، خراب بودن میل فرمان و شل شدن پیچ چرخ‌ها از دیگر عواملی است که در سرعت بالا باعث لرزش فرمان خودرو خواهند شد.

علت لرزش فرمان در سرعت بالا

علت لرزیدن فرمان در حالت درجا چرخاندن چیست؟

گاهی فرمان خودرو هنگام چرخاندن آن در حالت درجا دچار لرزش می‌شود. علت این مشکل در اغلب مواقع به نقص در سیستم هیدرولیک خودرو بازمی‌گردد. در چنین مواقعی باید به تعمیرگاه مراجعه نموده و با هواگیری سیستم هیدرولیک در پی رفع ایراد باشید. البته امکان هواگیری این سیستم توسط خود راننده نیز وجود دارد. اما برای انجام این کار به صورت اصولی و بدون نقص بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

برخی از رانندگان از لرزیدن فرمان ماشین در حالت درجا و بدون چرخاندن آن شکایت دارند. در واقع آن‌ها معتقدند هنگام درجا کار کردن خودرو و با فرمان ثابت باز هم شاهد لرزش فرمان هستند. این مشکل در گرو لرزش بیش از حد موتور ماشین بوده و برای رفع ایراد آن باید از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت چیست؟

موتور سیکلت از سیستم تعلیق ضعیف‌تری نسبت به خودرو برخوردار است. این امر موجب ایجاد لرزش و سروصدای زیادی در آن می‌شود. اما گاهی شدت این لرزش‌ها بیش از گذشته بوده و دلیلی فیزیکی دارد. در ادامه برخی از عوامل لرزیدن فرمان موتور سیکلت را شرح می‌دهیم:

لرزش فرمان موتور سیکلت

1- شل شدن پیچ و مهره‌ها

رانندگی در طول خیابان و جاده‌ها نوسانات زیادی در بدنه موتور سیکلت به وجود می‌آورد. به طوری که پس از مدتی پیچ و مهره‌های آن شل شده و موجب لرزش در فرمان می‌گردد. برای حل این مشکل بهتر است به صورت دوره‌ای پیچ و مهره‌ها را آچار کشی کنید. همچنین می‌توان از فنر مخصوص پشت مهره‌های برای جلوگیری از شل شدن آن‌ها استفاده نمود.

2- خراب شدن صفحه کلاچ

صفحه کلاچ در اثر کارکرد طولانی مدت دچار فرسایش شده و پس از مدتی شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد. این مشکل باعث لرزش فرمان موتور سیکلت خواهد شد. برای رفع ایراد صفحه کلاچ باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

3- شکستن اگزوز موتور سیکلت

گاهی اجزای داخلی اگزوز در اثر سفرهای طولانی مدت و مواجهه با نوسانات جاده‌ای شکسته شده و درون اگزوز معلق می‌شوند. در این مواقع هنگام رانندگی با موتور سیکلت و گاز دادن آن لرزش زیادی را احساس خواهید نمود. راهکار رفع این ایراد تعمیر و یا تعویض اگزوز است.

4- واشر گذاری در محل اتصالات

در برخی مواقع لرزیدن فرمان موتور سیکلت از ناحیه اتصالات آن نظیر محل اتصال انجین به بدنه مشاهده می‌شود. برای حل این مشکل می‌توان از واشر لاستیکی برای دسته‌های انجین و محل اتصال آن به بدنه کمک گرفت.

5- تاب برداشتن چرخ‌ها

اگر چرخ‌های موتور سیکلت تاب برداشته و دارای قوس شوند، شاهد لرزش آن خواهیم بود. این مشکل در اثر شل شدن پره‌های چرخ و یا بریده شدن آن‌ها رخ می‌دهد. با مراجعه به تعمیرکار ماهر می‌توان پره‌ها را تنظیم نموده و لرزش فرمان موتور سیکلت را برطرف نمود.

به عنوان نکته پایانی باید گفت…

اگرچه با خرید یک خودرو جدید تجربه چنین مشکلاتی تا مدت ها کمی عجیب به نظر میرسد، اما نباید نسبت به چنین نشانه‌هایی بی‌تفاوت بود و بهتر است که هر چه سریعتر برای تعمیر خودرو اقدام کرد؛ زیرا رسیدگی نکردن به همین سر و صداهای ساده که شاید در ماشین بسیاری از افراد به وجود بیاید، می‌تواند منجر به خسارات بیشتری شود که گاهاً برای ما بسیار گران و حتی به قیمت جان تمام خواهد شد. آن هم فرمان ماشین که رابطه مستقیمی با کنترل کردن خودرو دارد. امیدواریم در مطلب امروز به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ داده باشیم و مقاله‌ای مفید را به پایان رسانده باشیم. حالا نوبت شماست که اگر نظری و یا نکته‌ای در این حوزه دارید که جای آن را خالی می‌بینید با ما در میان بگذارید.

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
5 1 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
15 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

  • یک بازی برای هر کاربر
  • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد