صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

روشن نشدن موتور سیکلت

چرا موتور سیکلت گاهی مواقع روشن نمی‌شود؟

|

موتور سیکلت یکی از وسائیل نقلیه است که امروزه به سبب شلوغی سطح شهرها مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این اغلب جوانان هیجان ناشی از راندن موتورسیکلت را به دیگر خودروها ترجیح می‌دهند. اما گاهی مشکلاتی برای این وسیله رخ داده و باعث روشن نشدن آن می‌شود. از این جهت تصمیم گرفتیم در این مقاله از رادار در رابطه با دلایل بروز این پدیده به صحبت بنشینیم.

دلایل روشن نشدن موتورسیکلت چیست؟

گاهی ممکن است موتور سیکلت شما دچار مشکلاتی شده و روشن نشود. این مسئله دلایل و عوامل گوناگونی دارد که با شناخت آن‌ها می‌توانید مشکل را برطرف کنید. به طور کلی دو حالت اصلی در روشن نشدن موتور رخ می‌دهد. اولین حالت زمانی است که سیستم سوخت رسانی دچار مشکل شده و دومین حالت هم به مشکلات سیم کشی و برق مرتبط می‌شود. به همین منظور تصمیم گرفتیم دلیل اصلی روشن نشدن موتور سیکلت در شرایط مختلف را مورد بررسی قرار دهیم:

دلایل روشن نشدن موتورسیکلت

1- خالی بودن باک بنزین

گاهی دلیل روشن نشدن موتور سیکلت بسیار ساده بوده و تنها در گرو خالی بودن باک بنزین رخ می‌دهد. در این مواقع با شارژ کردن باک، موتور به راحتی روشن شده و مشکلی نخواهید داشت. البته در موتور سیکلت های دو زمانه باید در کنار بنزین کمی روغن هم درون باک بریزید تا موتور خوب کار کند.

2- تنظیم نبودن کاربراتور

کاربراتور یکی از بخش‌های سیستم سوخت رسانی در موتور سیکلت است. وظیفه آن ترکیب سوخت و هوا با نسب مشخص برای احتراق در موتور می‌باشد. زمانی که تنظیمات این قطعه دچار تغییر شده و یا اجزای آن خراب شوند، موتور قادر به روشن شدن و حرکت کردن نخواهد بود. به طور مثال اگر موتور سیکلت به خوبی گاز نخورد و خاموش شود. سپس با گذشت چند دقیقه مجددا روشن شود، علت آن کیپ بودن بیش از حد سوزن شناور در کاربراتور و یا عدم تنظیم پیچ هوا می‌باشد. بنابراین تنظیم نبودن کاربراتور را می‌توان دلیلی برای روشن نشدن موتور سیکلت نامید.

3- کاهش سطح ولتاژ باتری

کاهش سطح ولتاژ باتری و یا خالی شدن شارژ آن دلیل دیگری برای روشن نشدن موتور سیکلت است. در چنین مواقعی استارت خوردن سخت شده و موتور قادر به روشن شدن نخواهد بود.

گیرپاژ کردن موتور سیکلت

4- گیرپاژ کردن موتور سیکلت

موتور سیکلت برای روشن شدن و حرکت کردن دارای قطعات مختلفی است که در بخش پیشرانه آن قرار دارند. این قطعات با همکاری یک‌دیگر امکان فعالیت را برای موتور فراهم می‌آورند. اما به علت تحرک بالای قطعات و احتراق در محفظه موتور، دمای این بخش معمولا بسیار زیاد است. به همین منظور در طراحی پیشرانه شرایطی در نظر گرفته شده که امکان تعدیل دما در کوتاه‌ترین زمان وجود داشته باشد. حال اگر این دما به خوبی کاهش نیابد، قطعات موتور دچار مشکل شده و اصطلاحات موتور قفل می‌کند. برخی از تعمیرکاران قفل کردن موتور را گیرپاژ کردن نیز می‌نامند. گیرپاژ کردن یکی از دلایل روشن نشدن موتور سیکلت است.

چرا موتور سیکلت گیرپاژ می‌کند؟

هنگام روشن شدن موتور، سلندرهای درون آن به ازای هر دو بار چرخش میل لنگ، یک بار عمل انفجار را انجام می‌دهند. حال اگر دور موتور و تعداد سیلندرها افزایش یابد، تعداد انفجارها نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه دمای پیشرانه به طور قابل توجهی بالاتر می‌رود. در این شرایط سیستم خنک سازی موتور وظیفه تعدیل دما را بر عهده دارد. حال اگر این عمل به هر دلیلی درست انجام نشود، دما بالا باقی مانده و منجر به انبساط قطعات داخل موتور می‌گردد. سپس قطعات درون هم قفل شده و اصطلاحا می‌گوییم موتور سیکلت گیرپاژ کرده است.

5- عدم روان کاری صحیح موتور سیکلت

دیگر دلیل روشن نشدن موتور سیکلت عدم روان کاری درست و اصولی قطعات پیشرانه است. در واقع زمانی که روغن موتور کم باشد، یاتاقان ها به درستی روان کاری نشده و هنگام حرکت با شاتون دچار اصطکاک می‌شوند. در این شرایط دسته شاتون به دور میل لنگ قفل شده و در نهایت منجر به کوبیده شدن پیستون به بغل ها و جداره سیلندر می‌گردد.

6- شاتون زدن

اگر درون روغن موتور آب وجود داشته باشد و یا حجم روغن کم باشد، روان کاری قطعات داخلی موتور سیکلت به درستی انجام نخواهد شد. در این شرایط لایه روغنی روی قطعات از بین رفته و منجر به قفل شدن موتور می‌شود. وجود صدای ناهنجار هنگام رانندگی با موتور دلیل ضربه‌های شاتون به یاتاقان و میل لنگ بوده و حاکی از یاتاقان زدن موتور است.

اگر چنین صدایی شنیدید باید به سرعت موتور را خاموش نموده و به تعمیرکار مراجعه نمایید. زیرا اگر موتور خاموش نشود، دسته شاتون به دلیل ضربه‌های نامتعارف از کمر شکسته و به بلوک موتور برخورد می‌کند. در نهایت بلوک نیز شکسته و از جای خود خارج می‌شود. در این حالت می‌گوییم موتور سیکلت شاتون زده و یا دست درآورده است.

7- ساییدگی و فرسودگی رینگ پیستون

یکی از وظایف رینگ ها، حفظ تراکم در بالای پیستون است. اگر این رینگ فرسوده شده و ساییده شود، در مرحله تراکم، مخلوط سوخت و هوا از منافذ موجود به سمت سیلندر حرکت کرده و از حجم آن کاسته می‌شود. در این وضعیت انفجار به درستی انجام نخواهد شد. از این رو می‌توان ساییدگی و فرسودگی رینگ پیستون را یکی از دلایل روشن نشدن موتور سیکلت دانست.

8- قفل شدن هندل

گاهی مهره داخل هواکش و پیچ ساسات کاربراتور باز شده و در اثر مکش وارد سیلندر می‌شود. در نتیجه از بالا آمدن پیستون جلوگیری کرده و منجر به قفل شدن هندل می‌گردد. این مشکل دلیلی برای روشن نشدن موتور سیکلت است که برای پیشگیری از آن باید هنگام پاک کردن فیلتر هواکش، مهره‌های داخلی آن و پیچ ساسات را به خوبی سفت کنید.

9- مشکل فیلتر سوپاپ ها

سوپاپ در موتور سیکلت به روی سرسیلندر قرار داشته و ورود مخلوط سوخت و هوا و خروج دود را کنترل می‌کند. یک سوپاپ باکیفیت به خوبی در مقابل حرارت و ضربات وارده مقاومت داشته و ساییده نخواهد شد. اما در صورت خراب شدن آن، شاهد روشن نشدن موتور سیکلت خواهیم بود. گاهی نیز موتور پس از روشن شدن، مجدد خاموش می‌شود.

10- باتری ضعیف یا خوابیدن باتری

باتری یکی از قطعات مهم موتور سیکلت است که انرژی الکتریکی لازم برای استارت زدن آن را تامین می‌کند. اگر شارژ باتری ضعیف شده و یا تخلیه الکتریکی در آن صورت پذیرد، موتور قادر به روشن شدن نخواهد بود. برای اطمینان از شارژ کافی باتری می‌توانید چراغ‌های موتور را روشن کنید. در صورت روشن نشدن یا نور ضعیف احتمال ضعیف شده باتری بیشتر خواهد شد.

خوابیدن باتری موتور سیکلت

11- مسدود شدن دریچه مخزن سوخت

درون مخزن موتور سیکلت دریچه ای قرار دارد که وظیفه انتقال سوخت به سیستم داخلی موتور را برعهده دارد. اگر این دریچه مخزن مسدود شود، سوخت وارد سیستم نشده و منجر به روشن نشدن موتور سیکلت می‌شود. برای رفع این مشکل بهتر است مسیر دریچه را به کمک یک سیم یا سنجاق نازک باز کنید.

12- درست کار نکردن کلاچ

گاهی اوقات روشن نشدن موتور سیکلت به دلیل عدم کار کردن درست کلاچ است. در این زمان ها بهتر است یک‌بار کلاچ را رها نموده و مجددا آن را فشار دهید.

13- مسدود شدن اگزوز

در برخی مواقع اگزوز موتور سیکلت توسط یک شی خارجی مسدود می‌شود. در این شرایط شاهد روشن نشدن موتور سیکلت خواهید بود. راه حل این مشکل در باز کردن مسیر لوله اگزوز و خروج جسم اضافی از آن است.

14- شل شدن سیم شمع

گاهی مشکل روشن نشدن موتور سیکلت به شل شدن سیم شمع مربوط است. برای حل این مشکل تنها کافی است یک‌بار شمع را قطع کرده و مجددا وصل کنید. سپس دوباره استارت بزنید.

15- مشکل فیوز موتور

تمام موتورها دارای یک فیوز 30 تا 50 آمپری هستند. یکی از دلایل روشن نشدن موتور سیکلت وجود مشکل در فیوز آن است. در واقع هنگامی که فیوز خراب می‌شود، برق لازم به شمع وارد نشده و موتور روشن نمی‌شود.

تمیز کردن انژکتور موتور سیکلت

16- مسدود شدن انژکتور

اگر هنگام استارت زدن موتور شروع به کار نمی‌کند و از سلامت شمع و وجود بنزین در باک اطمینان دارید، احتمال خرابی انژکتور مطرح می‌شود. انژکتور ممکن است کثیف شده و مسیر ورود و خروج مخلوط هوا و سوخت در آن مسدود شده باشد. برای حل مشکل می‌توانید با استفاده از محلول‌های تمیزکننده و ابزار مخصوص انژکتور را تمیز نمایید. البته خرید یک انژکتور نو با توجه به قیمت مناسب آن هم انتخابی کارآمد است.

17- ترک برداشتن سیم پیچی

سیم پیچی موتور سیکلت یکی از بخش‌های مهم آن است که اگر دچار آسیب شود، دلیلی بر روشن نشدن موتور سیکلت خواهد بود. از این رو بهتر است هر از گاهی سیم پیچی های موتور را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که شکاف یا ترکی بر روی سیم ها مشاهده کردید، بهتر است تمام سیم پیچی را تعویض نمایید. توجه داشته باشید که از بررسی سیم های موتور در زمان روشن بودن آن پرهیز کنید. زیرا این کار بسیار خطرناک بوده و می‌تواند منجر به برق گرفتگی یا سوختگی شدید شود.

علت روشن نشدن موتور سیکلت در سرما

گاهی علت روشن نشدن موتور سیکلت به هوای سرد مربوط می‌شود. در این زمان صدای چرخش موتور نسبت به حالت عادل کندتر بوده و نشانه‌ای از سرد بودن قطعات است. در واقع زمانی که بنزین با هوای سرد مخلوط شود، احتراق آن به طور کامل انجام نخواهد شد. از این رو موتور به راحتی روشن نمی‌شود. در این مواقع بهتر موتور سیکلت را به پارکینگ برده و در فضایی نسبتا گرم‌تر قرار دهید. استفاده از یک پتو ضخیم بر روی آن هم کارساز خواهد بود. علت روشن نشدن موتور سیکلت انژکتوری در سرما نیز همچون موتورهای کاربراتوری به همین خاطر است.

چرا موتور سیکلت دیر روشن می‌شود؟

گاهی مشکل تنها در گرو روشن نشدن موتور سیکلت نیست. بلکه پس از چند بار هندل زدن، موتور روشن می‌شود، اما خیلی دیر! این مشکل اغلب در روزهای سرد سال و قرار گرفتن انجین موتور در هوای سرد رخ می‌دهد. برای آشنا شدن با رایج‌ترین علل این اتفاق ادامه مقاله را مطالعه نمایید:

۱- هوای سرد

هوای سرد شاید اصلی‌ترین دلیل دیر روشن شدن موتور سیکلت باشد. زیرا در هوای سرد عمل احتراق به سختی رخ داده و شمع قادر به مشتعل کردن ترکیب سوخت و هوا نیست. در چنین شرایطی بهتر است شب ها انجین موتور را به کمک پتوی ضخیم بپوشانید تا حداقل میزان سرما را به خود جذب کند. صبح نیز پیش از روشن کردن موتور سیکلت ابتدا کمی آب گرم روی انجین بریزید. این کار تاحدودی آن را گرم کرده و اجازه روشن شدن به موتور را می‌دهد. پس از روشن شدن هم بهتر است حداقل 10 دقیقه اجازه درجا کار کردن را به موتورسیکلت بدهید.

۲- معیوب شدن شمع

شمع موظف است جرقه لازم را برای ایجاد احتراق در انجین موتور سیکلت فراهم آورد. بدیهی است معیوب شدن آن منجر به کاهش قدرت جرقه زنی شده و عمل احتراق به درستی انجام نمی‌شود. در چنین مواقعی تنها راهکار تعویض شمع خراب با شمع نو است.

خراب شدن شمع موتور سیکلت

۳- معیوب شدن چپغی (سرشمع)

سرشمع یا چپغی وظیفه رساندن جریان برق به شمع را برعهده دارد. اگر این قطعه معیوب شود، اتصال لازم به شمع نرسیده و احتراق صورت نمی‌گیرد. از این رو باید آن را تعویض نمود. برای اطمینان یافتن از خرابی چپغی می‌توانید آن را جدا نموده و سیم لخت را به شمع وصل کنید. سپس مجددا هندل یا استارت بزنید. اگر موتور سریع روشن شود، مشکل از سرشمع است.

۴- تنظیم نبودن کاربراتور

اگر پیچ هوای کاربراتور به درستی تنظیم نشده باشد، عمل مخلوط شدن هوا و سوخت با نسبت درست انجام نخواهد شد. این مسئله دلیلی برای دیر روشن شدن موتور سیکلت است.

۵- ضعیف شدن باتری

در صورتی که باتری موتور سیکلت فرسوده شده باشد، نیروی الکتریکی لازم برای روشن شدن آن به قدر کافی تامین نمی‌شود. در نتیجه موتور برای روشن شدن اذیت کرده و دیر استارت می‌خورد. در این شرایط باید باتری موتور سیکلت را تعویض نمایید.

۶- خراب شدن ساسات

ساسات یکی از قطعات موتور سیکلت است که اغلب خیلی کم دچار مشکل و خرابی می‌شود. با این حال معیوب شدن آن دلیلی برای دیر روشن شدن موتور سیکلت است. بنابراین بهتر است برای اطمینان از سلامت ساسات به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

دلایل روشن نشدن موتور سیکلت بعد از شستشو

زمانی که موتور سیکلت خود را می شویید و یا آب با فشار زیاد روی آن می‌گیرید، برخی از قطعات مهم آن خیس خواهند شد. در نتیجه تا زمان خشک شدن این قطعات موتور به راحتی روشن نمی‌شود.

موتور سیکلت ها دارای سیستم‌های مختلفی هستند که منجر به راه اندازی و روشن شدن آن‌ها خواهند شد. حال اگر یکی از این سیستم ها دچار مشکل شود، موتور دیگر به درستی روشن نمی‌شود. در نتیجه باید آن را عیب یابی نموده و درصدد رفع مشکل باشید. شمع ها، ورودی موتور، پمپ بنزین، انژکتور سوخت و یا کاربراتور و اتصالات استارت موتور سیستم هایی هستند که هنگام روشن شدن موتور سیکلت شروع به کار می‌کنند. اگر هر یک از این بخش‌ها مرطوب شده و یا آب به آن‌ها نفوذ کند، دلیلی برای روشن نشدن موتور سیکلت خواهد بود.

سخن پایانی

روشن نشدن موتور سیکلت دلایل مختلفی دارد. در این مقاله رایج‌ترین علل این مشکل را توضیح دادیم تا در صورت مواجهه با آن بدانید چطور می‌توان مشکل را برطرف نمود. حال از شما می‌خواهیم اگر دلیلی برای عدم روشن شدن موتور سیکلت می‌شناسید که در این مطلب به آن اشاره نشد، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
0 0 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

  • یک بازی برای هر کاربر
  • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد