صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

فواید دوچرخه‌سواری؛ تفریح، ورزش، سلامتی

فواید دوچرخه‌سواری ؛ تفریح و سلامتی

|

فواید دوچرخه‌سواری بسیار بیشتر از آن چیزی است که در خاطر می‌گنجد. این ورزش مفرّح می‌تواند به عنوان یک وسیلۀ نقلیه محسوب شود؛ می‌تواند یک ورزش حرفه‌ای به شمار رود؛ می‌تواند راه حل مناسبی برای غلبه بر تعداد قابل توجهی از بیماری‌های مزمن از قبیل انواع و اقسام سرطان‌ها، نارسایی ریه و حتی قلب و عروق، دیابت، یا دردهایی در ناحیۀ کمر و زانو، باشد؛ و در نهایت اینکه می‌تواند تفریحی آسان، در دسترس، ارزان و لذت‌بخش شمرده شود. به این ترتیب کنار گذاشتن دوچرخه در کنار حیاط یا گوشۀ انباری به هیچ عنوان کار درستی به نظر نمی‌رسد. شاید چون دوچرخه وسیله‌ای است که توانست بر گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی و تولید وسایل متنوع نقلیه غلبه کند. در حال حاضر به وضوح در کوچه و خیابان‌های شهر می‌بینیم که دوچرخه‌ها باری دیگر از انبارها و مخفی‌گاه‌ها بیرون آمده‌اند و کوچه‌ها و خیابان‌های شهر را به خود اختصاص داده‌اند.

از فواید دوچرخه‌سواری؛ افزایش قدرت مغز

یکی از مهمترین فواید دوچرخه‌سواری تأثیر مطلوب و درخشانی است که بر ذهن و روان می‌گذارد. در واقع رکاب‌زدن یکی از ورزش‌های مهیجی به شمار می‌رود که با گردش در فضای باز تلفیق شده است. فضای بازی که با توجه به میل و سلیقۀ شما می‌تواند انتخاب شود. گاهی ممکن است جاده‌ای سبز و ممتد باشد و گاه کنار ساحلی آبی و گاه هم کوچه و خیابان‌های شهری. در هر صورت رکاب‌زدن با دوچرخه امکان دیدار طبیعت و فضای شهری و مراودۀ با مردم را پیش می‌آورد. ضمن اینکه این ورزش همچون سایر ورزش‌ها باعث ترشح آدرنالین و اندورفین می‌شود. ترکیباتی که برای فرد اعتماد به نفس را به ارمغان خواهند آورد. همین اتفاق ساده به راحتی می‌تواند امکان ابتلا به انواع و اقسام بیماری‌ها یا اختلال‌های روحی و روانی را کاهش دهد. اما شادابی و نشاط تنها ارمغان دوچرخه‌سواری نیست بلکه افزایش قدرت‌های ذهنی را نیز شامل خواهد شد.

یکی از فواید دوچرخه‌سواری سلامتی است.

از جمله فواید دوچرخه‌سواری لازم است به افزایش قدرت مغز اشاره شود. چون این ورزش مهیج و هوازی سبب می‌شود جریان خون در مغز به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کند. افزایش جریان خون برای عملکرد هرچه بهتر مغز به قدری از اهمیت برخوردار است که متخصصان توصیه می‌کنند برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های مربوط به مغز و حفاظت از سلامت مغز لازم است دست کم در هر هفته بین 45 تا 60 دقیقه رکاب بزنیم. البته بدون شک این میزان حداقل است و رکاب‌زدن بیشتر از این میزان به مراتب فواید ارزنده‌تری خواهد داشت. اما شاید جالب باشد بدانید که علاوه بر این موضوع، در دوچرخه‌سواری به این دلیل که عمل رکاب‌زدن به صورت مداوم، بارها و بارها تکرار می‌شود نیز ذهن را تقویت می‌کند. چون این عمل به صورت ناخودآگاه انجام می‌شود و مغز به صورت خودکار تنظیم پا روی رکاب و حرکات بدن را انجام می‌دهد؛ ذهن ورزیده می‌شود. در واقع دوچرخه‌سواری ورزش ذهن به شمار می‌رود. به صورتی که حتی اگر در حادثه‌ای کلیۀ اطلاعات ذهن پاک شود مهارت دوچرخه‌سواری از یاد نخواهد رفت.  

افزایش مهارت مسیریابی

در عصر حاضر وجود و البته رواج انواع جی پی اس باعث شده است که کمتر به دنبال افزایش مهارت مسیریابی باشیم. اما اگر از اهالی دوچرخه‌سواری باشید بدون شک در حال رکاب‌زدن متوجه جهت وزش باد شده‌اید و حتماً توانسته‌اید جهت شمال و جنوب و شرق و غرب را تشخیص دهید. در واقع این موهبت یکی دیگر از فواید دوچرخه‌سواری به شمار می‌رود و یکی از مهارت‌های ارزشمند ذهنی را فعال نگه می‌دارد. مهارتی که در گذشته، زمانی که هنوز تکنولوژی جایگاه ویژه‌ای نداشت و بار تمامی تشخیص‌ها و تصمیم‌ها بر دوش ذهن انسان بود، با توجه به جهت وزش باد یا موقعیت ستارگان در آسمان انجام می‌شد.  

خواب آرام و عمیق ارمغان ویژۀ دوچرخه‌سواری

تعداد قابل توجهی از افراد در سنین مختلف، مخصوصاً دوران جوانی، پس از جوانی و میانسالی به دلیل دغدغه‌های فکری بسیار از خواب ناآرام و آشفته شکایت دارند. غافل از اینکه فعالیت بدنی همراه با نشاط می‌تواند به راحتی بر این مشکل غلبه کند. در واقع یکی دیگر از فواید دوچرخه‌سواری غلبه بر خواب‌ ناآرام و ناکافی است. چون این ورزش مهیج شادابی و نشاط را برای فرد دوچرخه‌سوار به ارمغان می‌آورد، جریان خون را بالا می‌برد، امکان فکرکردن به مشکلات و مسائل زندگی را در روز فراهم می‌کند و شب هنگام در زمان استراحت ذهن را از هرگونه پریشانی دور نگه می‌دارد. به این ترتیب فرد دوچرخه‌سوار می‌تواند عمیق و کامل بخوابد.

یکی از فواید دوچرخه‌سواری لمس آسمان آبی است.

دوچرخه کدام عضلات را درگیر می‌کند!

ذهن سالم در بدن سالم است. در قسمت قبل گفته شد که یکی از فواید دوچرخه‌سواری سلامت ذهن است. حالا باید اضافه شود که فایدۀ دیگر دوچرخه‌سواری سلامت جسم است. چون افزایش جریان خون در بدن همان طور که در عملکرد مغز تأثیر مثبتی دارد در سایر اعضای بدن از قبیل عضلات، قلب و ریه‌ها نیز به طرز چشم‌گیری مؤثر خواهد بود. ضمن اینکه خواب مناسب، شادابی و نشاط، داشتن اعتماد به نفس که سلامت ذهن و روان را در پی خواهند داشت در حفظ سلامت جسم نیز تأثیر شگرفی دارند. به عبارتی دیگر جسم و روح هر دو با هم باید از سلامت برخوردار باشند و عدم سلامت یکی از این دو سلامت دیگری را تهدید خواهد کرد. در ادامۀ مقاله در مورد تأثیر دوچرخه‌سواری بر جسم بیشتر نوشته شده است. تا انتهای مقاله با رادار همراه باشید.

کاهش وزن

یکی از بهترین، معقولانه‌ترین، سالم‌ترین و البته مطمئن‌ترین راه‌ها برای کاهش وزن یا غلبه بر افزایش وزن و چاقی، سوزاندن کالری است. در واقع اگر میزان کالری مصرفی از میزان کالری ورودی به بدن بیشتر باشد باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود. بر این اساس می‌توان گفت یکی از مهمترین فواید دوچرخه‌سواری کمک به سوزاندن کالری و در نتیجه کاهش وزن درست و سلامت خواهد بود. چون ممکن است سایر روش‌های کاهش وزن عوارض جانبی غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشند اما کاهش وزن از طریق ورزش مفرح و مهیج دوچرخه‌سواری بدون هیچ گونه عوارض جانبی با افزایش میزان سوخت و ساز بدن اتفاق می‌افتد.

از فواید دوچرخه‌سواری شادابی و نشاط را می‌توان نام برد.

تقویت عضلات حرکتی بدن

شاید جالب باشد بدانید که کاهش وزن از طریق کاهش مصرف مواد غذایی یا رژیم غذایی در طولانی مدت ضعف جسمانی و عضلانی را در پی خواهد داشت. در حالی که ورزش مفرح دوچرخه‌سواری علاوه بر اینکه سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد، چربی‌های اضافی بدن را از بین می‌برد و به جای آن عضله می‌سازد. به همین دلیل شایسته است گفته شود که یکی دیگر از فواید دوچرخه‌سواری عضله‌سازی یا افزایش عضلات و قدرت بدن است. وقتی عضلات بدن ساخته شوند و قوی باشند مسلماً بدن نیز قوی خواهد بود.

تقویت ریه‌ها

یکی از فواید دوچرخه‌سواری ماجراجویی و کشف راه‌های تازه است.

دوچرخه‌سواری از دو طریق می‌تواند ریه‌ها را تقویت کند. اول اینکه در نقل و انتقال با استفاده از دوچرخه فرد دوچرخه‌سوار می‌تواند از کوچه‌ها یا مسیرهای فرعی و خلوت عبور کند. به این ترتیب افراد دوچرخه‌سوار می‌توانند کمتر در معرض آلودگی هوای خیابان‌های اصلی شهر قرار بگیرند و از این راه از خودشان و ریه‌های ارزشمندشان بهتر مراقبت کنند درست برعکس ماشین‌سوارها که مجبورند از خیابان‌های شلوغ و پر رفت و آمد تردد داشته باشند و به این ترتیب بیشتر در معرض آلودگی هوا قرار خواهند داشت.

اما راه دوم اینکه افراد دوچرخه‌سوار به این دلیل که ورزشی هوازی را انجام می‌دهند و از رخوت و سستی به دور هستند ریه‌هایی قوی‌تر و سالم‌تر نسبت به سایر افراد خواهند داشت. به ویژه در دنیای امروز که میزان تحرک بسیار کاهش یافته است. بر این اساس می‌توان گفت یکی دیگر از فواید دوچرخه‌سواری که اتفاقاً از ارزش و اهمیت شایان توجهی نیز برخوردار است سلامت و تقویت ریه‌ها خواهد بود.

کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی و انواع سرطان‌ها

دوچرخه‌سواری سه عامل مهم و تهدیدکنندۀ سلامت که عبارتند از رخوت و سستی، کاهش جریان خون و اضافه وزن را به راحتی کنار می‌زند و در مقابل شادابی و نشاط، افزایش جریان خون و کاهش وزن را برای افراد دوچرخه‌سوار به ارمغان خواهد آورد. به این ترتیب عوامل تهدیدکنندۀ سلامت از افراد دوچرخه‌سوار دور می‌شوند و همراه خود خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا انواع سرطان را نیز کاهش خواهند داد. به همین دلیل می‌توان گفت یکی دیگر از فواید دوچرخه‌سواری کاهش ابتلا به بیماری‌های مزمن و خطرناک است.

تقویت سیستم ایمنی

همان طور که ذکر شد از جمله فواید دوچرخه‌سواری می‌توانیم به تقویت ریه‌ها و عضلات، افزایش جریان خون، کاهش وزن، و شادابی و سلامت ذهن اشاره کنیم. تمام این عوامل مخصوصاً تقویت ریه‌ها سبب می‌شوند سیستم ایمنی بدن افراد دوچرخه‌سوار نسبت به سایر افراد از قدرت بیشتری برخوردار باشد. به این ترتیب افرادی که ورزش می‌کنند، به ویژه ورزش محبوب و پرطرفدار دوچرخه‌سواری، کمتر به سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ویروسی مبتلا می‌شوند. چون در مقابل ویروس‌ها یا عوامل بیماری‌زا مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهند. بنابراین یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن دوچرخه‌سواری خواهد بود.  

سخن آخر

فواید دوچرخه‌سواری نه تنها بر روح و جان ما انسان‌ها تأثیری شگرف دارند بلکه بر طبیعت، سلامت و لطافت هوا، آرامش و امنیت محیط شهری نیز مؤثر خواهند بود. دوچرخه‌سواری آشتی و روابط مسالمت‌آمیز انسان و طبیعت را در پی خواهد داشت. شاید بتوان گفت تنها نقطه ضعف این وسیلۀ ارزشمند و سلامت آفرین، نداشتن ابزار امنیتی برای جلوگیری از سرقت آن است که با نصب ردیاب دوچرخه به بهترین شکل ممکن حل خواهد شد. به این ترتیب می‌توان گفت استفاده از دوچرخه، چه به عنوان وسیلۀ نقلیه و چه به عنوان ورزش و چه برای تفریح، یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن به شمار می‌رود. انتخابی که سلامت را برای شهر و مردم شهر به ارمغان می‌آورد. و مگر در تمام دنیا ارمغانی بالاتر و ارزنده‌تر از سلامت شهر و مردمش وجود دارد؟ شما چطور فکر می‌کنید؟ با گسترش دوچرخه‌سواری در سطح شهر موافق هستید؟ در پایین همین صفحه می‌توانید کامنت بگذارید.

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
0 0 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

  • یک بازی برای هر کاربر
  • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد