صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

ردیاب حیوانات

آشنایی با ردیاب حیوانات و عملکرد آن در حفظ جان دام‌ها 🐕

|

از گذشته تا به امروز انواع زیادی ردیاب و جی پی اس طراحی شده است که بسته به هدف هر شخص کارکردهای مختلفی دارند. این روزها نقش ردیاب حیوانات و دام بسیار پررنگ تر از قبل شده و با بالارفتن آمار سرقت حیوانات خانگی یا دام، استفاده از آن ضروری است. بجز این مورد بارها دیده‌ایم که برخی از افراد به حیوان خانگی خود به چشم عضوی از خانواده نگاه می‌کنند و وابستگی عجیبی به آن دارند. طبیعی است در چنین وضعیتی امنیت و سلامت حیوان نقش بسیار پررنگی در زندگیشان دارد و نمی‌توانند نسبت به آن بی توجه باشند. 

در حالتی دیگر دامداری را تصور کنید که با زحمت بسیار زیاد حیوانات خود را بزرگ کرده و به سرانجام رسانده است. اینکه در یک چشم به هم زدنی تعدادی از آن ها را از دست بدهد تجربه ی تلخی خواهد بود که باید از اتفاق افتادن آن پیشگیری کرد. این از دست دادن تنها مربوط به سرقت نیست، سلامت آن‌ها هم روندی است که مدام باید بررسی شود. پس بهتر است با این ذهنیت، مقاله امروز که در آن به معرفی و بحث درباره‌ی ردیاب حیوانات می‌پردازیم را شروع کنیم.

ردیاب حیوانات چیست؟

اگر قبلاً سری به وبلاگ رادار زده باشید، احتمال زیاد با ردیاب خودرو مواجه شده‌اید و با نحوه‌ی کارکرد آن آشنا هستید. ردیاب حیوانات هم کارکرد مشابه با جی پی اس ماشین دارد و نمی‌توان تفاوت آنچنانی برای آن قائل شد.

حتما بخوانید:
حتما بخوانید:

در تعریف جی پی اس حیوانات که در اصطلاح به آن ردیاب دام هم گفته می‌شود باید بگوییم دستگاهی کوچک است که به بدن حیوان وصل می‌شود و می‌توان مطمئن بود خطری آن‌ را تهدید نمی‌کند. در حقیقت با خرید ردیاب، به کمک نرم‌افزاری که بر روی تلفن‌های هوشمند قابل نصب است، در هر لحظه از موقعیت مکانی حیوان مطلعید و در همه جا بر آن نظارت خواهید داشت. این یعنی احتمال گم شدن و سرقت برای دام یا حیوانات خانگی بسیار پایین است.

ردیاب سگ و گربه

ردیاب دام یا حیوانات برای چه مواردی مناسب است؟

اگر شما صاحب حیوان خانگی هستید که امنیت آن برای شما یک دغدغه است بهترین گزینه برای تامین آن، خرید ردیاب دام یا همان حیوانات است. حتماً آگهی‌های حیوانات گم شده و یا سرقت شده را دیده‌اید. این مشکل مربوط به زمانیست که از قبل فکری برای امنیت حیوان خانگی نشده باشد. پس باید قبل از چنین اتفاقاتی جلوی آن را گرفت. 

علاوه‌براین دامداران یکی دیگر از کاربران اصلی این دستگاه خواهند بود. دامپروران به واسطه سرمایه‌ای که برای این کار صرف کرده‌اند، نیازمند تامین هرچه بیشتر امنیت و سلامت دام خود هستند. خرید جی‌پی‌اس برای گوسفند، گاو، بوقلمون نسبت به پولی که بعد از سرقت یا مرگ دام هدر می‌رود، یک کار منطقی‌ست که نباید آن را از قلم انداخت مخصوصاً اینکه این حیوانات در فضایی بزرگ نگهداری می‌شوند و نظارت بر آنان راحت نیست. 

یک مورد دیگر از افرادی که به این ردیاب نیازمندند، صاحبان باشگاه اسب سواری هستند. گریختن یا از بین رفتن اسب اتفاق ناگواریست که علاوه بر ضربه روحی، از نظر مالی هم گران تمام می‌شود. 

گروه بعدی افرادی هستند که عاشق نگهداری پرندگان زینتی‌اند. پرندگانی که در صورت فرار پیدا کردن آن‌ها اصلاً راحت نیست. اگر بخواهیم خیلی کلی و خلاصه بیان کنیم خرید ردیاب برای سگ، گربه، گوسفند، گاو، شتر، اسب، پرندگان زینتی، زنبورعسل می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. اما این تمام ماجرا نیست. ردیاب صرفاً برای پیشگیری از سرقت و موقعیت‌یابی طراحی نشده است که ما این را در ادامه توضیح خواهیم داد.

ردیاب دامی چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم ردیاب دامی کاربردهای مختلفی دارد که درد زیادی از دامداران یا صاحبان حیوانات را دوا می‎کند. بد نیست با جزئیات کامل این قابلیت هارا بررسی کنیم و ببنیم برای کدام کاربرد به ردیاب حیوانات نیاز داریم.

1. راهی برای مقابله با سرقت

 اگر بخواهیم از اصلی‌ترین کاربرد این ردیاب بگوییم باید به نقش آن در پیشگیری از سرقت اشاره کنیم. مراقبت از یک حیوان تنها فقط از لحاظ بررسی سلامت و تغذیه آن‌ها نیست. این روزها هیچ چیز ارزشمندی در امان نیست و باید تمام و کمال اسباب امنیت آن ها را فراهم کنیم. موقعیت یابی دقیق به خصوص برای دامداران به علت اینکه مسئول کنترل تعداد بالایی دام هستند، قابلیت مهمی به حساب می‌آید. ردیاب حیوانات علاوه بر اینکه خطر سرقت را کاهش می‌دهد نقش مهمی پس از سرقت خواهد داشت. اگر به هر دلیلی حیوان شما دزدیده شود با بررسی موقعیت دقیق آن و گزارش به پلیس به راحتی می‌توانید آن را پس بگیرید.

2. با ردیابی دام، آن‌ها را گم نکنید

بازیگوش بودن حیوانات خانگی مثل گربه و سگ و یا پرواز پرندگان ارزشمندی که از آن نگهداری می‌‎کنید، شما را برای پیدا کردن آن‌ها به موقعیت‌یاب نیازمند می‌کند. جا ماندن دام از گله، اشتباه در شمارش حیوانات و یا نداشتن دید کافی برای نظارت بر احوال تمامی دام‌ها در چراگاه‌ها اتفاقاتی است که برای دامداران دغدغه است و باید به آن پایان داد. پیدا کردن یک حیوان کار راحتی نیست، حتی اگر سارقی در آن اطراف نباشد! در برخی از ردیاب‌ها علاوه بر اینکه می‌توانید به کمک موقعیت‌یابی آنلاین دام را پیدا کنید، این امکان را هم دارید صدای اطراف حیوان را بشنوید. گاهی با شنیدن صدایی خاص می‌توانید راحت‌تر به ردیابی دام بپردازید و از حال دام مطلع شوید.

ردیاب حیوانات خانگی

3. حیوانات خود را صدا بزنید

اگر کمی به دل طبیعت زده باشید و به تماشای چوپانان بپردازید، خواهید دید دام ها به آوایی خاص از طرف چوپان حساس اند و به آن واکنش نشان می‌دهند. جالب است بدانید به کمک جی پی اس دام این امکان وجود دارد که صدای چوپان را ضبط و در حافظه دستگاه ذخیره کرد. در حقیقت به کمک این قابلیت برای حیوانات با هر فاصله‌ای در وقت مناسب صدای چوپان پخش خواهد شد و به محل همیشگی خود برمی‌گردند.

4. بررسی وضعیت سلامتی با خرید ردیاب برای دام

تا به اینجا امکاناتی را بررسی کردیم که در تمامی ردیاب‌های حیوان مشترک است. اما در جی پی اس های پیشرفته‌تر امکان گزارش‌گیری از اطلاعاتی دقیق‌تر و مهم‌تر هم وجود دارد. به طور مثال می‌توان با خرید ردیاب برای دام، از طریق بررسی تمام حرکت حیوانات مثل استراحت، نبض، فعالیت بدنی زیاد و تنفس، وضعیت سلامت حیوانات موضوعات مرتبط با سلامتی آن ها را بررسی کرد. با این تفاسیر ردیاب‌های پیشرفته، گزینه مناسبی برای جانورشناسان به حساب می‌آید.

انواع ردیاب حیوانات کدامند؟

خب، تا به اینجا با کلیت مفهوم ردیاب حیوانات آشنا شدیم. این جی‌پی‌اس در دو نوع گوناگون طراحی شده که در موقعیت های مختلف کاربرد دارد و با هم به بررسی آن ها می‌پردازیم.

ردیاب قلاده‌ای

یکی از ساده‌ترین انواع ردیاب حیوانات و دام ، ردیاب قلاده‌ای است. این نوع جی‌پی‌اس به علت نحوه نصب راحت، طرفداران زیادی دارد. کارکرد ردیاب قلاده‌ای به گونه‌ایست که با وصل کردن آن به گردن حیوان مثل یک گردنبند، می‌توان از دور بر موقعیت مکانی دام و یا در حالت پیشرفته تر بر وضعیت سلامتی و تغذیه آن‌ها نظارت داشت. ناگفته نماند که این ردیاب برای گاو و اسب به علت جثه تقریباً بزرگتری که نسبت به دیگر حیوانات دارند کاربردی‌تر است زیرا ممکن است حیوانات کوچکتر به علت وزن ردیاب، در صورت استفاده طولانی مدت دچار آسیب دیدگی شوند.

ردیاب دام

ردیاب خورشیدی

حتماً می‌دانید بسیاری از دامپروران گله‌های خود را چندین روز به چراگاه می‌برند. در چنین وضعیتی ردیاب های قلاده‌ای و زیرپوستی کاربرد آنچنانی نخواهد داشت زیرا با اتمام شارژ، نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اما معمولاً ردیاب‌ خورشیدی تا 30 ساعت شارژ را نگه می‌دارند و بعد از آن به واسطه نور آفتاب مجدد شارژ شده و خیال صاحب حیوانات از این بابت راحت است.

 

ردیاب زیر پوستی حیوانات

افسانه‌ای به اسم ردیاب زیر پوستی حیوانات!

شاید بارها و بارها اسم ردیاب زیرپوستی حیوانات و دام را شنیده باشید و شاید به فکر خرید آن هم افتاده باشید. اما اگر کمی شک دارید و می‌پرسید آیا چنین ردیابی وجود دارد یا خیر، خیلی قاطع باید گفت: “خیر ردیاب زیر پوستی حیوانات وجود ندارد.” میکروچیپ حیوانات، کارکردی کاملاً مجزا با ردیاب دارد و تنها فقط برای شناسایی حیوانات به کار گرفته می‌شود. بگذارید کمی بیشتر راجع به میکروچیپ حیوانات توضیح دهیم.  

میکروچیپ حیوانات که به غلط با نام ردیاب زیرپوستی دام یا حیوانات شناخته شده است یک چیپ کوچک و الکترونیکی است که در یک سیلندر شیشه‌ای جاساز شده و زیر پوست حیوانات قرار داده می‌شود.  

در هنگام خرید ردیاب حیوانات چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

ضدآب بودن: همانطور که گفتیم کنترل دقیق مسیر حرکت گله ها کار آسانی نیست. پس باید در مرحله اول به دنبال ردیابی باشیم که از لحاظ ضدآب بودن ثابت شده باشد. با توجه به رفتن احشام به ارتفاعات و مراتع مختلف این موضوع بسیار مهم است که در بارندگی های احتمالی و یا رد شدن آن ها از آب کارکرد ردیاب حیوانات دچار اختلال نشود.

ردیابی دام

پشتیبانی: موضوع بعدی که در نظر گرفتن آن اهمیت بالایی دارد موضوع پشتیبانی است. از آن جایی که این ردیاب بر روی حیوانات متصل است امکان خراب شدن آن ها به مراتب بالاتر از ردیاب خودرو و دیگر ردیاب هاست. اگر شرکتی که ردیاب حیوانات را از آن خریداری می‌کنید خدمات پشتیبانی را ارائه ندهد، پس از اولین مشکل نمی‌توانید از آن استفاده کنید و کسی پاسخگوی شما نیست.

کیفیت سخت افزار: کیفیت سخت افزار یکی دیگر از مواردیست که نباید آن را از قلم بیندازید. خرید این ردیاب تازه اول ماجراست. کارکرد صحیح دستگاه در شرایط گوناگون با توجه به رفتارهای مختلف حیوانات و راه های دشواری که ممکن است یک دام طی کند، چیزیست که به کیفیت ردیاب وابسته است.

پوشش اینترنت جهانی: این خیلی مهم است که ردیاب بتواند در هر نقطه ای عملکرد صحیح داشته باشد. اطمینان از سرور های شرکت ارائه دهنده برای فعال بودن آن در تمام نقاط، مورد مهمی است که قبل از خرید نباید فراموش کرد.

آیا تمام حیوانات در یک گله نیاز به ردیاب دارند؟

جواب این سوال به سرمایه و ارزش دام یا حیوان شما بستگی دارد. اگر شما مایل هستید که تمام دام های خود را زیر نظر داشته باشید و سرمایه کافی برای عملی کردن آن را دارید قطعاً باید برای هر یک ردیاب خریداری کنید. اما راهکار دیگری که به شما پیشنهاد می‌دهیم این است که می‌توانید تنها برای سگ‌های گله که معمولاً پیش از بقیه حرکت می‌کنند ردیاب تهیه کنید. زیرا بقیه دام‌ها پشت سر آن‌ها حرکت خواهند کرد و احتمال گم شدنشان کم است.

ردیاب پت

قیمت جی پی اس حیوانات چقدر است؟

با توجه به اینکه شرکت‌های سازنده ردیاب، امکانات متفاوتی را ارائه می‌دهند و دستگاه‌ها ویژگی های مختلفی دارند، قیمت مشخصی نمی‌توان برای آن تعیین کرد. اما محدوده قیمتی این ردیاب ها از یک میلیون تومان به بالاست. هرچند ردیاب هایی با قیمت پایین‌تر هم در بازار یافت می‌شود اما نمی‌توان ادعا کرد بهترین جی پی اس حیوانات است و باید در هنگام خرید دقت کرد که از استانداردها پیروی کنند.

نکته پایانی

این روزها شاهد این هستیم که فعالیت‌ها و صنایع با پیشرفت تکنولوژی در حال تغییر هستند. از کشاورزی گرفته تا هر فعالیتی که اینترنت بتواند به آن ورود کند. دامپروری و نگهداری حیوانات هم جدا از این قاعده نیست. در واقع باید گفت دوره پرورش سنتی حیوانات در حال انقراض است و ردیاب نقش مهمی در این تغییر دارد. ما در این مقاله سعی داشتیم با زبانی ساده ردیاب حیوانات را به شما معرفی کنیم و نکاتی که فکر کردیم ممکن است برای شما ارزشمند باشد را ارائه دهیم. اگر شما هم از نگهداری دام و یا حیوان تجربه ای دارید یا نکته‌ای می‌دانید که ما از قلم انداخته ایم با ما در میان بگذارید. ارادت

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
0 0 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

  • یک بازی برای هر کاربر
  • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد