/
/
/
ون‌های سفری و جذاب‌ترین روزها

ون‌های سفری و جذاب‌ترین روزها

ون‌های سفری

ون‌های سفری نوع خاصی از ماشین‌ها هستند که می‌توانند حکم یک خانه را داشته باشند. خانه‌ای که می‌تواند چهار چرخ داشته باشد و در سراسر کرۀ خاکی به گشت و گذار بپردازد. به این ترتیب به نظر می‌رسد که سفر با ون‌ها و امکانات منحصر به فردی که برای افراد ایجاد می‌کنند می‌تواند نوع متفاوتی از سفر را به ارمغان بیاورد و باعث شود که سفر طولانی‌تر، راحت‌تر، دلپذیرتر و حتی به مراتب ارزان‌تر باشد. شاید جالب باشد بدانید که ون‌ها یا خودروهای کمپر انواع و اقسام متفاوتی دارند. بعضی از آن‌ها از امکانات بسیار لوکس و متنوعی برخوردار هستند و برخی دیگر با همان امکانات مختصر روزهای سفر را به روزهایی خاص و متمایز تبدیل می‌کنند. اما به هر حال شناخت ون‌ها و حتی سفر با آن‌ها بسیار جذاب، راحت و کارآمد به نظر می‌رسد. به همین دلیل رادار قصد دارد در این مقاله به معرفی انواع مختلف ون‌ها بپردازد.

معرفی انواع ون مسافرتی در ایران

ون‌ها انواع و اقسام بی‌شماری دارند. سفر با ون مخصوصاً در کشورهای خارجی از محبوبیت و رواج بیشتری برخوردار است. اما در کشور خودمان ایران زمین نیز ون‌های قابل توجهی وجود دارند و روزبه‌روز بیشتر شناخته می‌شوند و به این ترتیب بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از انواع ون امکانات مخصوص سفر را همراه خود دارند و این امکانات از قبل در کابین آن‌ها قرار داده شده است؛ اما مواردی هم وجود دارند که لازم است امکانات مخصوص سفر با توجه به سلیقۀ شخصی شما انتخاب شود و درون کابین قرار بگیرد. به نظر می‌رسد این نوع جذاب‌تر و مفیدتر باشد چون این امکان را ایجاد می‌کند که دقیقاً شرایط و امکانات مورد نیاز مهیا شوند و هیچ وسیلۀ غیرضروری درون کابین قرار نگیرد. در واقع فضای محدود کابین یادآوری می‌کند که تنها ضروری‌ترین وسایل حق دارند همراه ما در تمام دنیا به گشت و گذار و سیاحت بپردازند.

کمپر H350

ون‌های سفری، هیوندای 350

یکی از انواع ون مسافرتی که خوشبختانه در بازار ایران یافت می‌شود و برای سفر به مناطق مختلف ییلاقی و کویری مناسب به نظر می‌رسد با نام ون هیوندای H350 شناخته می‌شود. این ون از ساخته‌های کشور کرۀ جنوبی است و به دو صورت باربر و مسافرتی عرضه شده است. نوع مسافربر این ون برای ۱۷ نفر سرنشین طراحی شده است. البته این امکان وجود دارد که اتاقک آن از صندلی‌ها خالی و به خانه‌ای سیار تبدیل شود. همچنین نوع باربر این ون می‌تواند باری معادل ۲۴۳۰ کیلوگرم وزن را با خود حمل کند. شاید جالب باشد بدانید که کمپر مسافرتی هیوندای H350 موتوری با قدرت ۱۷ اسب بخار دارد و با کمک ۶ دنده و فولاد بسیار مستحکمی که در ساخت آن به کار رفته است می‌تواند جاده‌های مختلف را پشت سر بگذارد. علاوه بر قدرت قابل توجه، این ون از ابعاد و اندازه‌ای مناسب برخوردار است که در کاهش محدودیت‌های تردد بسیار مفید به نظر می‌رسد.

ون سفری وانا

ون‌های سفری، وانا

یکی دیگر از ون‌های سفری که می‌تواند یکی از انواع خودروهای کمپر به شمار رود و گزینۀ مناسبی برای سفر با ون محسوب شود با نام ون وانا در بازار خودروی ایران به فروش می‌رسد. شاید جالب باشد بدانید که این خودروی محبوب و پرطرفدار اصالتی چینی دارد و در کشور چین با نام فوتون MPX-S CLASS شناخته می‌شود. در واقع قطعات مختلف این خودرو از کشور چین وارد ایران می‌شود و سپس در ایران مونتاژ شده و در بازار خودرو عرضه می‌شود. البته ناگفته نماند که ون وانا یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین انواع ون مخصوصاً در کشور ایران به شمار می‌رود و نه تنها ماشینی مناسب برای سفر بلکه حتی به عنوان تاکسی‌های درون شهری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ون وانا با وجود ابعاد مناسبش برای ۱۴ نفر سرنشین ظرفیت دارد. گیربکس این ماشین تا ۵ سطح سرعت را ساپورت می‌کند و دستی است. ون وانا قدرت حمل ۲۱۶۰ کیلوگرم بار را دارد و در بیشترین حالت با ۱۴۵ کیلومتر سرعت رانده می‌شود.

ون مسافرتی فوتون

ون‌های سفری، فوتون

یکی دیگر از انواع ون مسافرتی با نام ون فوتون در بازار خودرو شناخته می‌شود. این ون نیز در اصل ساخت کشور چین است اما در ایران توسط شرکت‌های خودروساز مونتاژ و عرضه می‌شود. اتاقک و ظاهر این ون بسیار به ون تویوتا هایس شبیه است. ون فوتون در دو نوع عرضه می‌شود. یک نوع آن برای ۹ نفر سرنشین ظرفیت دارد و نوع دیگر آن برای ۱۳ نفر. ون فوتون ۵ دنده دارد و موتور آن ۲.۳ لیتری است. این ون محبوب و کاربردی علاوه بر موارد ذکر شده امکاناتی از قبیل سیستم ترمز ضد قفل به همراه تهویۀ مناسب به اضافۀ ایربگ و ترمز ABC-EBD را نیز دارد. البته ظاهر جمع و جور و بی‌نظیرش تردد در شهرهای مختلف را فراهم کرده است و برای سفر بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

ون سفری غزال

ون‌های سفری، غزال

اما یکی دیگر از انواع مختلف و قابل توجه ون‌های سفری که اتفاقاً در کشور عزیزمان ایران زمین مونتاژ و عرضه می‌شود و اصالتی روسی دارد با نام ون غزال شناخته می‌شود. ون غزال موتوری ۴ سیلندر دارد که با قدرتی معادل ۱۵۰ اسب بخار می‌تواند جاده‌ها و خیابان‌های مختلف را پشت سر بگذارد و در بیشترین سرعت به اندازۀ ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت به پیش براند. گیربکس این ون پرطرفدار نیز ۵ سرعته  و دستی است. ون غزال می‌تواند باری معادل ۲۳۴۰ کیلوگرم وزن را بر پشت خود حمل کند. این ون محبوب از سیستم ترمز جلو دیسکی و سیستم ترمز عقب کاسه‌ی برخوردار است. ون غزال نیز ظاهری جمع و جور دارد و تقریباً می‌توان گفت در ابعاد یک خودروی شاسی بلند است و از مینی‌بوس کوچکتر است به همین دلیل به راحتی می‌تواند در خیابان‌های مختلف شهری و همچنین جاده‌های بین شهری عبور و مرور داشته باشد.

کمپر مسافرتی نارون

ون‌های سفری، نارون

یکی دیگر از انواع ون‌هایی که در ایران زمین مونتاژ و عرضه می‌شود و اصالتی چینی دارد و البته کمتر به عنوان کمپر مسافرتی مورد توجه قرار می‌گیرد و بیشتر به عنوان آمبولانس یا تاکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد با نام ون نارون شناخته می‌شود. البته از این ون نیز می‌توانید به عنوان یک خودرو کمپر استفاده کنید. این ون موتوری ۴ سیلندر دارد و از قدرتی معادل ۱۰۰ اسب بخار برخوردار است. امکانات این ون با توجه به این امر که بیشتر به عنوان آمبولانس استفاده می‌شود شامل مه شکن، شیشه بالابر برقی به همراه امکان تنظیم آن به صورت دستی، و صندلی‌های راحت خواهد شد. البته ون نارون تنها مختص به آمبولانس یا تاکسی نخواهد بود و امکان تبدیل به یک ون سفری بی‌نظیر را نیز خواهد داشت. چون کابین خودرو این امکان را فراهم می‌کند و برای طراحی داخلی محیط اتاقک آن نیز می‌توانید از ایده‌های خلاقانه استفاده کنید و با توجه به نیازی که دارید آن را آماده کنید.

سیبا، ون مسافرتی محبوب

ون‌های سفری، سیبا

یکی دیگر از ون‌هایی که به صورت مشترک توسط شرکت‌های خودروساز کشور چین و ایران زمین ساخته می‌شود و می‌تواند گزینۀ مناسبی برای سفر به شمار رود با نام سیبا ون شناخته می‌شود. این خودروی محبوب چینی که می‌تواند با اندکی ایده‌پردازی و خلاقیت به یکی از بهترین ون‌های سفری تبدیل شود برای ۱۱ سرنشین ظرفیت دارد. شاید جالب باشد بدانید که موتور این ون میتسوبیشی است و به این ترتیب می‌توان گفت از قدرت خوبی برخوردار است. درهای سیبا ون کشویی هستند و ایربگ و ترمز ABS از تجهیزات قابل توجه آن به شمار می‌روند. البته امکاناتی از قبیل مه شکن جلو و عقب، به همراه شیشه بالابر برقی و پنل سیستم صوتی و تصویری نیز از دیگر تجهیزاتی است که در این ون به کار رفته. البته در هر صورت برای سفر با ون نیاز است که امکانات مورد نیاز خودتان را به خودرو اضافه کنید.

ون سفری دلیکا

ون‌های سفری، دلیکا

یکی دیگر از ون‌های سفری که می‌تواند انتخاب مناسبی برای سفر با ون به شمار رود با نام ون دلیکا شناخته می‌شود. این ون اصالتی ژاپنی دارد و در کشور ایران مونتاژ و عرضه می‌شود. این ون نیز برای استفاده‌های مختلفی از قبیل سفر یا به عنوان خودروی شخصی یا برای استفاده در مشاغل متفاوت مناسب به نظر می‌رسد. البته افراد یا شرکت‌هایی باید این خودرو را انتخاب کنند که به سرعت بالای ۸۰ کیلومتر نیازی نداشته باشند. چون متأسفانه این ون کارآمد در سرعت بیش از ۸۰ کیلومتر با مشکل روبه‌رو می‌شود و صدای هشداردهنده‌ای از دیفرانسیل‌های آن بلند می‌شود. همچنین لازم است گفته شود که فاصلۀ بین محور جلو و عقب این ون نیز کم است، که می‌تواند دردسرساز شود. اما از جمله ویژگی‌های خوب و قابل توجه این ون باید به قابلیت چرخش ۱۶۰ درجه‌ای صندلی‌ها در ردیف دوم و سوم اشاره کرد. علاوه بر این، ون دلیکا سیستم ضد سرقت دارد که بسیار مفید و کارآمد به نظر می‌رسد. این ون منحصر به فرد گیربکس ۵ دنده‌ای دستی دارد.

ون مسافرتی ایویکو

ون‌های سفری، ایویکو

یکی دیگر از ون‌های سفری که در ایتالیا ساخته می‌شود اما در ایران مونتاژ می‌شود و در بازار خودروی ایران نیز به فروش می‌رسد با نام ون ایویکو شناخته می‌شود. در کل شرکت ایتالیایی ایویکو بیشتر به ساخت خودروهای مناسب حمل و نقل عمومی و ماشین‌های سنگین می‌پردازد اما این ون بی‌نظیر نیز یکی از دستاوردهای قابل توجه این شرکت به شمار می‌رود. ون ایویکو موتوری ۴ سیلندر و دوگانه‌سوز دارد. قدرت این ون در صورت استفاده از بنزین ۹۰ اسب بخار و در صورت استفاده از گاز ۹۳ اسب بخار خواهد بود. فرمان هیدرولیک، بالابر شیشه برقی،  سیستم تهویه، بخاری، سیستم GPS ، قابلیت تنظیم صندلی‌ها و ترمز ABS از جملۀ امکانات ون ایویکو هستند. اما اگر به یک سفر جذاب زمینی فکر می‌کنید می‌توانید تجهیزات مورد نیاز خودتان را به آن اضافه کنید و به این ترتیب آسایش را برای سفر ایجاد کنید.

سخن آخر

ون‌های سفری یا خودروهای کمپر می‌توانند سفرهای طولانی مدت و پرماجرایی را رقم بزنند. شاید حتی بتوان گفت در چنین سفرهایی که با فراغ خاطر همراه است و انواع و اقسام محدودیت‌ها را از بین برده است امکان شکل‌گرفتن سفرنامه‌های خواندنی و ناب نیز بیشتر خواهد بود. روزهایی را تصور کنید که می‌توانید در هر نقطه از کرۀ زمین که دلخواه شما است باشید و انتخاب مقصد بعدی نیز فقط و فقط به شما بستگی دارد چون این شما هستید که پشت فرمان نشسته‌اید و در ضمن تمام امکانات لازم برای استراحت و تجدید قوا را هم همراه خود دارید. در این شرایط تنها به یک ردیاب ماشین سنگین نیاز خواهید داشت که موقعیت دقیق شما را روی نقشه نشان دهد و هرگونه نگرانی در مورد مکان‌یابی را به طور کامل از بین ببرد. شما در مورد ون‌ها و مخصوصاً سفر با ون چه نظری دارید؟ پایین همین صفحه در قسمت کامنت نظرتان را بنویسید.

به این پست امتیاز دهید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *