صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

سیستم ضد سرقت ایموبلایزر

آشنایی با سیستم ضد سرقت ایموبلایزر و 5 نشانه خرابی آن!

|

ایموبلایزر نوعی سیستم ضد سرقت خودرو است که امروزه در اغلب ماشین‌های مدرن به کار برده می‌شود. این سیستم به کمک یک قفل نرم افزاری امنیت سوئیچ خودرو را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. در این مقاله از رادار به طور مفصل در مورد سیستم ایموبیلایزر و علائم خرابی آن به صحبت می‌نشینیم.

معرفی انواع سیستم های ضد سرقت در خودرو

امروزه 4 نوع سیستم ضد سرقت در خودرو ها وجود دارد که هر یک به طریقی از ماشین شما محافظت خواهند نمود:

1- سیستم قفل مرکزی درها

سیستم قفل مرکزی درها در حقیقت نوعی سیستم ساده است که با قفل کردن یک درب، دیگر درب های ماشین نیز قفل خواهند شد. البته عکس این مسئله هم برقرار است. این سیستم به ریموت اجازه قفل و باز کردن درب های ماشین را می‌دهد.

2- سیستم ایموبلایزر الکتریکی و الکترونیکی کددار

یکی دیگر از سیستم های ضد سرقت در خودرو، سیستم ایموبلایزر است. این سامانه در صورت تشخیص ورود غیر قانونی به ماشین، مانع از روشن شدن موتور و حرکت آن خواهد شد. در واقع کد مخصوصی بر روی کامپیوتر ماشین و سوئیچ آن درج شده که تنها با همخوانی این دو با هم، موتور روشن خواهد شد. در این مقاله به طور اختصاصی در رابطه با این سیستم صحبت خواهیم نمود.

3- دزدگیر خودرو

دزدگیر در حقیقت شامل مجموعه‌ای از سنسورهاست که به سیستم مرکزی ماشین (ECU) متصل می‌شود. به این ترتیب اگر هر یک از سنسورها متوجه حرکتی غیر قانونی در اطراف و داخل خودرو شود، سیستم شروع به آژیر کشیدن می‌کند. از جمله حسگرهای دزدگیر می‌توان به حسگر التراسونیک (حساس به حرکت)، حسگر ضربه، حسگر فشار هوا (حساس به تغییرات فشار هوای داخل خودرو در صورت باز شدن درب ها) و حسگر محافظت از سرقت چرخ ها اشاره نمود.

4- ردیاب خودرو

ردیاب خودرو دستگاهی هوشمند است که با استفاده یک سیم کارت، به صورت مداوم موقعیت جغرافیایی ماشین را شناسایی نموده و در اختیار مالک آن قرار می‌دهد. به این ترتیب در صورت به سرقت رفتن ماشین در هر لحظه می‌توانید آن را پیدا کردن و برای پس گرفتنش اقدام کنید. البته ویژگی‌ها و امکانات ردیاب ها تنها به این مسئله محدود نشده و به کمک آن می‌توانید گزارشاتی مبنی بر مسیرهای حرکتی خودرو، وضعیت سلامت آن، ورود غیر قانونی به ماشین، حمل با جرثقیل و … را نیز از راه دور دریافت کنید.

ايموبلايزر چیست؟

ماشین های مدرن امروزی اغلب مجهز به سیستم ایموبلایزر هستند. این سیستم در حقیقت نوعی قفل نرم افزاری است که بر روی کامپیوتر خودرو قرار می‌گیرد. از آن طرف کد مطابق این قفل بر روی سوئیچ ماشین نیز حک شده و تنها هنگام همخوانی کد سوئیچ و کد قرار گرفته در ECU امکان استارت خوردن خودرو فراهم می‌آید.
ایموبلایزر

نحوه عملکرد ایموبلایزر چگونه است؟

سیستم ایموبلایزر دارای بخش های مختلفی از جمله سوئیچ، حافظه، برد الکتریکی و قفل نرم افزاری موجود در ECU می‌باشد. زمانی که خودرو تولید می‌شود، کد نرم افزاری منحصر به فرد و یکسانی بر روی سوئیچ و کامپیوتر آن قرار می‌گیرد. سپس زمانی که راننده سوئیچ را می‌چرخاند، ابتدا اطلاعات آن مورد پردازش قرار گرفته و در صورت همخوانی با کد موجود در ECU، خودرو روشن خواهد شد. اما در صورتی که کد سوئیچ و کامپیوتر ماشین یکسان نباشند، خودرو استارت می‌خورد اما روشن نمی‌شود.

در گذشته هنگام تحویل ماشین، کد مربوط به آن همراه با سوئیچ در اختیار مشتری قرار می‌گرفت. اما امروزه به جهت افزایش سطح امنیت ایموبلایزر، تنها در صورت درخواست مشتری و احراز هویت وی، کد مربوطه ارائه خواهد شد.

اجزاء تشکیل دهنده ایموبلایزر چیست؟

سیستم ضد سرقت ایموبلایزر از اجزاء مختلفی تشکیل شده که با همکاری یکدیگر ایمنی نسبی را برای ماشین به همراه می‌آورند. این بخش‌ها عبارتند از:

 • برد الکترونیک (UCH) که کار کنترل تجهیزات ایموبلایزر را بر عهده دارد.
 • آنتن ترانسپاندر که از آن برای دریافت کد ثبت شده در کامپیوتر و انتقال آن به UCH استفاده می‌شود.
 • کامپیوتر خودرو (ECU) که کد یکسان با سوئیچ را درون خود ذخیره نموده و برای بررسی در اختیار UCH قرار می‌دهد.

کد خوانی سوئیچ چگونه انجام می‌شود؟

زمانی که سوئیچ باز می‌شود، سیستم کنترل تجهیزات (UCH) به کمک میدان مغناطیسی از چیپ ECU درخواست کد ثبت شده را می‌کند. این میدان مغناطیسی توسط ترانسپاندر ایجاد می‌گردد. سپس کامپیوتر کد ذخیره شده را برای UCH ارسال نموده و در صورت مطابقت آن با سوئیچ، موتور اجازه روشن شدن را از سوی ایسیو دریافت خواهد نمود. در این فرآیند اطلاعات میان چیپ و سوئیچ توسط ترانسپاندر منتقل می‌شوند.

ترانسپاندر چیست؟

همان طور که گفتیم ترانسپاندر در حقیقت نوعی آنتن مخصوص است که با ایجاد میدان مغناطیسی محلی برای انتقال اطلاعات میان کامپیوتر ماشین و برد الکترونیکی UCH ایجاد می‌کند.

ایموبلایزر چه اقدامات امنیتی در خودرو انجام می‌دهد؟

سیستم ایموبلایزر قادر به کنترل اقدامات امنیتی به شرح زیر است:

 • قطع جرقه شمع ها
 • قطع برق مثبت پس از انداختن سوئیچ
 • جلوگیری از پاشش سوخت
 • قطع برق پمپ بنزین و انژکتورها
استارت زدن خودرو دارای ایموبلایزر

چراغ‌های هشدار ایموبلایزر چه معنایی دارند؟

معنای هر یک از حالات روشن و خاموش شدن چراغ‌های ایموبلایزر عبارت است از:

 • اگر چراغ هشدار به صورت دائمی روشن باشد، به معنای خراب بودن سیستم ایموبلایزر و یا پریدن کد آن خواهد بود.
 • در صورت خاموش بودن چراغ‌ها در می‌یابیم ایموبلایزر غیر فعال است.
 • اگر چراغ هشدار 4 چشمک در یک ثانیه بزند، به معنای فعال بودن ایموبلایزر و باز بودن سوئیچ است.
 • در صورت مشاهده یک چشمک در یک ثانیه، در می‌یابیم ایموبلایزر فعال بوده اما سوئیچ بسته است.

در صورت گم شدن سوئیچ اورجینال خودرو چه باید کرد؟

اگر یکی از خودروهای ایرانی از قبیل پژو پارس، پژو 206، پراید و … را سوار می‌شوید و به تازگی سوئیچ خودرویتان را گم کرده‌اید، نیاز نیست نگران باشید. زیرا کلیدسازها بدون داشتن کد دسترسی، می‌توانند کد قبلی را غیرفعال نموده و کد جدیدی به عنوان جایگزین برای سوئیچ ماشین تعریف کنند. اما بحث گم کردن سوئیچ اورجینال در خودروهای خارجی کمی پیچیده‌تر است. در این ماشین ها تنها راه حل پیدا کردن کد سوئیچ قبلی و یا ساختن کلید جدید به کمک کامپیوتر خودرو است. البته بهتر است بدانید اغلب ماشین ها دارای سوئیچ یدک بوده و از طریق آن می‌توان کد قبلی را تغییر داد تا از سرقت خودرو جلوگیری شود.

با تمام این ها باید بگوییم ایموبلایزر ماشین امنیت صد در صدی خودرو را تضمین نمی‌کند. زیرا با کمی دستکاری سیستم برق خودرو به راحتی می‌توان به سامانه ضد سرقت نفوذ کرد. البته اگر برای پاک کردن کد از روی ECU ماشین، سیستم برق خودرو را چند بار دستکاری کنید، ماشین از کار می‌افتد. در نتیجه برای راه اندازی مجدد باید به نمایندگی مراجعه نمایید.

چطور سوئیچ ایموبلایزر بسازیم؟

جهت ساخت سوئیچ ایموبلایزر یا ضد سرقت باید به کد مخصوص ماشین مورد نظر دسترسی داشته باشید. این کد در زمان تولید خودرو بر روی کامپیوتر آن ذخیره شده و تنها در اختیار شرکت سازنده می‌باشد. البته برخی از خودروسازان کد مورد نظر را در زمان خرید به همراه سوئیچ در اختیار مشترین قرار می‌دهند.

سیستم ایموبلایزر از چه قطعاتی در خودرو حفاظت می‌کند؟

سیستم ایموبلایزر وظیفه حفاظت از خودرو در صورت دسترسی غیر مجاز را دارد. در واقع سیستم سوخت رسانی، موتور استارت و سیستم جرقه زنی شمع ها تحت کنترل این سامانه ضد سرقت است. به طوری که اگر فردی قصد ورود غیر قانونی به ماشین و سرقت آن را داشته باشد، خودرو با تشخیص سوئیچ غیر اورجینال و بدون کد دسترسی اجازه روشن شدن و جرقه زدن را به موتور نمی‌دهد.

نحوه از کار انداختن و غیر فعال کردن سیستم ایموبلایزر

برای از کار انداختن و غیر فعال نمودن سیستم ایموبلایزر باید ابتدا سوئیچی کاملا مشابه با سوئیچ اصلی خودرو (از منظر فیزیکی) تهیه کنیم. سپس لازم است کدی که در حافظه کامپیوتر ماشین ذخیره شده، در دسترس داشته باشیم. تا کد ارسالی از سوی سوئیچ با کد ECU یکسان شناسایی شده و اجازه روشن شدن خودرو را به دست آوریم. در غیر این صورت برق ماشین به طور خودکار قطع شده و باک بنزین برق دریافت نمی‌کند. در نتیجه موتور روشن نخواهد شد.

انواع ایموبلایزر

علائم خرابی ایموبلایزر کدام‌اند؟

برای اطلاع از خرابی ایموبلایزر علائمی وجود دارد که توجه به آن‌ها راهنمای شما خواهد بود:

1- عدم باز شدن درب های خودرو

در صورتی که قفل روی کلید ماشینتان را فشار می‌دهید اما درب آن باز نمی‌شود، احتمال خرابی ایموبلایزر وجود دارد. در چنین شرایطی به عنوان قدم اول باید باتری موجود در ریموت کنترل را بررسی نمایید. اگر باتری سالم است، احتمال خراب شدن ایموبلایزر روی کار می‌آید. برای حل این مشکل باید با یک کلیدساز تماس گرفته و یا به نمایندگی خودروسازی مراجعه کنید.

2- عدم قفل شدن درب های خودرو

اگر قادر به قفل کردن درب های خودرو به وسیله کلید ریموت نیستید، باید ابتدا قفل شدن یا نشدن درب را با کلید اصلی نیز امتحان کنید. اگر باز هم درب ها قفل نشد، احتمال خرابی ایموبلایزر وجود دارد.

3- عدم عملکرد صحیح دزدگیر

اگر سیستم دزدگیر شما شروع به آژیر کشیدن نموده و به هیچ عنوان صدای آن قطع نمی‌شود، احتمال خرابی ایموبلایزر وجود دارد. زیرا خراب شدن این سیستم در عملکرد صحیح سنسورهای دزدگیر نیز تاثیر منفی گذاشته و آن‌ها را دچار تشخیص نادرست می‌کند.

4- استارت نخوردن موتور ماشین

در حالت معمول سیستم ایموبلایزر طوری طراحی شده که از استارت خوردن و روشن شدن ماشین با سوئیچ غیر اصلی جلوگیری نماید. اما اگر برای باز و بست کردن قفل درب ماشین مشکلی نداشتید و سوئیچ شما درست است، حدس بعدی به خراب بودن ایموبلایزر وارد می‌شود. البته باید مطمئن شوید که روشن نشدن خودرو و استارت نزدن آن، در گرو خرابی دیگر قطعات داخلی موتور نیست.

5- سیمکشی نادرست

اگر در سیستم ایموبلایزر ماشین دچار مشکل شدید اما کلید شما به درستی عمل می‌کند، لازم است سیم کشی سیستم امنیتی را از داخل خودرو بررسی نمایید. زیرا آسیب دیدن سیم کشی و وجود علائم سایش و خوردگی در مسیر سیم ها، نشانه ای از خرابی ایموبلایزر بوده و باید سیم کشی را تعویض نمایید. این کار تنها از عهده نمایندگی خودرو برآمده و نباید به دست افراد ناوارد سپرده شود.

ایموبلایزر با دزدگیر چه تفاوتی دارد؟

سیستم ایموبلایزر در صورت استفاده از سوئیچ غیر مجاز اجازه روشن شدن به خودرو را نمی‌دهد. اما دزدگیر به کمک سنسورهای مختلفی که دارد، تنها ورود غیر قانونی را شناسایی نموده و آژیر کشیدن مالک را باخبر می‌سازد. در واقع این دو سامانه ضد سرقت در کنار دیگر سیستم های موجود می‌توانند امنیت بیشتری برای خودرو فراهم آوردند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی سیستم ضد سرقت ایموبلایزر پرداختیم و دانستیم این سامانه تا حدودی امنیت ماشین را بهبود می‌بخشد. اما باید بدانید که راهکارهایی برای دور زدن آن وجود داشته و سارقان به راحتی از این سد امنیتی عبور می‌کنند. بنابراین بهتر از روش های ضد سرقت دیگری نظیر ردیاب ها بهره بگیرید.

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
0 0 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

 • یک بازی برای هر کاربر
 • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد