صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

رفع زردی چراغ ماشین

علت زرد شدن چراغ ماشین و روش‌های رفع آن

|

رفع زردی چراغ ماشین مشکلی است که این روزها رانندگان زیادی با آن روبه‌رو هستند. افزایش آلودگی هوا و وجود آلاینده‌های شیمیایی موجب سرعت گرفتن این مشکل شده و باید راه‌حلی برای مقابله با آن پیدا کرد. در این مقاله از رادار جی پی اس به طور جامع و کامل در رابطه با علل مات شدن چراغ‌های خودرو و راه‌های رفع آن به صحبت می‌نشینیم.

نور چراغ خودرو در رانندگی شب چه تاثیری دارد؟

نور چراغ خودرو هنگام رانندگی شبانه راه‌گشای رانندگان خواهد بود. طوری که اجسام فرو رفته در تاریکی توسط این نور نمایان شده و کار رانندگان را راحت‌تر می‌سازند. اما در طول زمان تنظیم نور چراغ ماشین دچار مشکل شده و ممکن است شدت نور آن نسبت به قبل کمتر شود. این مسئله در پی تغییر زاویه لامپ‌های داخلی این چراغ‌ها و یا کدر شدن طلق رویی آن‌ها رخ می‌دهد.

مراقبت از چراغ‌های ماشین و تنظیم نور آن‌ها، چالشی است که اغلب افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. به همین منظور لازم است در فواصل زمانی مشخص نسبت به تنظیم مجدد چراغ‌ها و تمیز کردنشان اقدام نمایید.

علل کدر شدن چراغ ماشین چیست؟

چراغ های خودرو معمولا توسط یک پلاستیک از جنس پلی کربنات محافظت می‌شوند که استحکام بالایی دارد. این طلق پلاستیکی با گذر زمان کدر شده و رنگ آن به زرد متمایل می‌شود. اما سوال اینجاست که چه عواملی موجب این ماتی و زرد شدن در چراغ های ماشین می‌شوند؟

در این مقاله برخی از علل کدر شدن چراغ ماشین که بیشترین تاثیر را دارند، گرد هم آورده‌ایم:

 • استفاده از پلی کربنات و پلاستیک بی‌کیفیت در ساخت این چراغ‌ها
 • قرار گرفتن به صورت مداوم و طولانی مدت در مقابل نور خورشید
 • آلودگی ناشی از آلاینده‌های شیمیایی موجود در هوا
 • باران‌های اسیدی
 • کاهش قدرت نوردهی باتری ماشین و استفاده از باتری‌های غیراستاندارد
 • عدم شستشو و نظافت چراغ‌ها
 • خط و خش‌های ناشی از برخورد اجسام ریز و درشت با چراغ ماشین

روش‌های برق انداختن چراغ ماشین و رفع کدری آن

گاهی چراغ ماشین سالم است اما شدت نوردهی آن کاهش می‌یابد. در این مواقع رانندگان اقدام به تعویض کامل چراغ می‌کنند. (زیرا طلق چراغ خودرو را به تنهایی نمی‌توان خریداری نمود.) این راه‌کار در ماشین‌های گران‌قیمت امروزی هزینه زیادی برای مالک به همراه خواهد داشت. از این رو پیشنهاد می‌شود از روش‌های برق انداختن چراغ ماشین کمک گرفته و کدری طلق را از بین ببرید.

در ادامه شما را با روش‌های رفع زردی چراغ ماشین و کدری آن آشنا می‌کنیم:

1- رفع زردی چراغ ماشین با نوشابه

اولین و ساده‌ترین روش رفع زردی چراغ ماشین استفاده از نوشابه است. اگر چراغ های خودرویتان کدر شده و کمی به رنگ زرد متمایل شده است، می‌توانید یک شیشه نوشابه مشکی رنگ را روی آن‌ها بریزید. سپس کمی صبر کنید تا نوشابه کاملا خشک شود. حال چراغ‌هایی کاملا شفاف و روشن خواهید داشت. از بین رفتن ماتی چراغ و شفاف شدن آن را بالافاصله پس از ریختن نوشابه روی طلق مشاهده خواهید کرد.

2- رفع کدری چراغ ماشین با خمیر دندان

یکی دیگر از روش‌های رفع کدری چراغ ماشین استفاده از خمیر دندان است. خمیردندان‌ها حاوی مواد سفیدکننده بوده و به راحتی قادر به شفاف کردن طلق چراغ های خودرو هستند. مراحل از بین بردن زردی چراغ ماشین با خمیر دندان به صورت زیر است:

 • برای شروع کار به خمیردندان سفیدکننده، دستمال، مسواک و آب‌پاش حاوی آب گرم نیاز دارید.
 • ابتدا با یک دستمال مرطوب، گرد و غبار و آلودگی‌های سطح طلق را تمیز کنید.
 • حال مقداری خمیر دندان روی طلق ریخته و با یک مسواک آن را با حرکات دورانی، عمودی و افقی به تمام سطح چراغ بکشید.
 • سپس مسواک زرد شده را شسته و با آب‌پاش و دستمال چراغ را تمیز کنید.
 • مراحل بالا را تا زمانی که تمام خط و خش روی طلق کاملا از بین برود، تکرار کنید.
 • تا اینجای کار سطح بیرونی چراغ ماشین را شفاف و تمیز کردید. اما برای تمیز کردن سطح داخلی باید طلق رویی چراغ را برداشته و مراحل قبلی را در سطح داخلی تکرار نمایید.
رفع کدری چراغ ماشین با خمیر دندان

3- رفع کدری چراغ ماشین با جوش شیرین

برای تمیز و شفاف نمودن چراغ ماشین به کمک جوش شیرین باید ترکیبی از آن با سرکه را آماده کنید. سپس به کمک یک مسواک محلول تهیه شده را روی چراغ های خودرو بمالید. در پایان آن را خشک نموده و اگر لازم بود، مراحل قبل را مجددا تکرار کنید. در آخر بهتر است از واکش شیشه روی چراغ ها مالیده و آن‌ها را پولیش کنید. این روش برای رفع کدری چراغ ماشین در زمان کوتاه استفاده می‌شود.

4- رفع زردی چراغ ماشین با سمباده و پولیش

استفاده از سمباده روش دیگری است که امروزه رانندگان از آن برای رفع زردی چراغ ماشین استفاده می‌کنند. شفافیت حاصل از این روش نسبت به دو راه‌کار قبلی بیشتر بوده اما اجرای آن نیاز به دقت بالاتری دارد.

روال انجام این کار به صورت زیر است:

 • ابتدا چراغ خودرو را از جایش خارج نموده و یا اطراف آن را با چسب بپوشانید، تا حین کار به رنگ بدنه آسیب وارد نشود.
 • حال سطح آن را با شوینده و آب گرم به خوبی شسته و خشک نمایید.
 • سطح طلق چراغ را مرطوب نموده و سمباده 400 را با حرکات دورانی به آرامی روی آن بکشید.
 • حین کار به طور مداوم سطح چراغ و سمباده را با آب گرم مرطوب کنید.
 • حال حرکات سمباده را به حالت افقی درآورده و کارتان را تا زمانی که سطح طلق کاملا صاف و شفاف شود، ادامه دهید.
 • سپس به سراغ سمباده 600 رفته و پس از مرطوب کردن، به صورت دورانی روی چراغ بکشید. این کار را تا زمان مات شدن سطح چراغ ادامه دهید.
 • چراغ ماشین را با آب گرم کاملا تمیز نموده و این‌بار از سمباده 2000 استفاده کنید.
 • در نهایت چراغ را خشک کرده و با آب به خوبی بشویید.
 • برای افزایش ماندگاری شفافیت چراغ ماشین می‌توانید در پایان کار از واکس مخصوص شیشه یا پولیش برای روی طلق استفاده کنید. پولیش زدن را با یک اسفنج نرم و یا دستگاه مخصوص پولیش انجام دهید.
 • حال مجددا سطح طلق چراغ ماشین را با شوینده (مایع ظرفشویی یا صبون مایع) تمیز کنید.
 • در نهایت الکل یا محلول نانو را روی چراغ اسپری کرده و اجازه دهید کاملا خشک شود.

5- استفاده از اسپری رفع زردی چراغ ماشین

محلول شفاف سازی چراغ خودرو در اغلب فروشگاه‌های لوازم ماشین یافت می‌شود. این محلول بر روی طلق چراغ اسپری شده و به سرعت آن را شفاف و درخشان می‌کند. اما پیش از استفاده از آن بهتر است اطراف چراغ را به خوبی با چسب بپوشانید تا رنگ بدنه دچار آسیب نشود. به طور کلی هر اسپری رفع زردی چراغ ماشین برای تمیز و شفاف نمودن 4 چراغ ماشین مناسب است.

6- رفع ماتی چراغ خودرو با دستگاه

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو را معمولا با نام‌های بخار چراغ جلو و کیت تعمیر یا ترمیم چراغ جلو می‌شناسیم. این کیت برای رفع ماتی چراغ ماشین و ایجاد شفافیت در لنزهای طلقی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه معمولا پس از مرحله سمباده کشیدن روی طلق چراغ مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته کار با این دستگاه بهتر است توسط افراد ماهر و کاربلد صورت پذیرد.

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو

چطور سطح داخلی چراغ خودرو را تمیز کنیم؟

تمیز کردن سطح داخلی چراغ خودرو نیازمند استفاده از مواد و ابزارهایی است که در بخش قبل توضیح دادیم. اما باید بدانید که این قسمت از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و باید دقت بالاتری در اجرا مراحل داشته باشید. همچنین بهتر است به جای استفاده از دستمال، سشوار خانگی را برای خشک کردن جایگزین کنید. این کار موجب خشک کردن تمام قطرات آب می‌شود، به طوری که هیچ اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

برای شستشوی سطح داخلی چراغ ماشین بهتر است از آب و مواد شوینده ظرفشویی استفاده نمایید. البته آب میکرول آرایشی نیز انتخاب مناسبی برای این کار است. زیرا این مواد در عین شویندگی بالا، آسیبی به سطوح حساس وارد نمی‌کنند.

هنگام تمیز کردن لامپ‌های داخلی از جمله زنون و هالوژن بهتر است از دستکش پزشکی کمک بگیرید. زیرا باقی ماندن اثر انگشت بر روی این لامپ‌ها موجب کاهش عمرشان خواهد شد.

روش از بین بردن خط و خش روی طلق چراغ

برای از بین بردن خط و خش روی طلق چراغ می‌توانید از روش‌های سمباده کشی و خمیر دندان کمک بگیرید. در روش سمباده کشی، تمام خط و خش ها از بین رفته و سپس با استفاده از پولیش شفافیت چراغ باز می‌گردد. در روش خمیر دندان نیز خراش‌های روی طلق توسط خمیردندان پُر شده و دیگر اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

راه‌کار جلوگیری از زرد شدن سریع چراغ ماشین

اگر می‌خواهید شفافیت و درخشندگی چراغ‌های خودرو دوام بیشتری داشته باشد، می‌توانید در هر مرحله پس از پایان کار، از واکس براق‌کننده شیشه بر روی طلق‌ها بمالید. استفاده از یک لایه نازک واکس براق روی چراغ ماشین از زرد شدن سریع آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

دیگر راه‌کاری که برای پیشگیری از زرد شدن سریع چراغ های خودرو وجود دارد، عدم شستشوی آن‌ها هنگام گرم بودن می‌باشد. در واقع اگر بالافاصله پس از خاموش کردن چراغ ماشین شروع به شستن آن‌ها کنید، عمر شفافیت طلق‌ها به سرعت کاهش می‌یابد.

سخن پایانی

رفع کدری و ماتی چراغ ماشین با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. بنابراین شما به عنوان مالک خودرو تنها کسی هستید که می‌توانید بهترین راه‌کار را برای تمیز و شفاف نمودن چراغ‌ها انتخاب نمایید.

در این مقاله تلاش کردیم روش‌های کارآمدی برای رفع زردی چراغ ماشین معرفی کنیم. اگر شما هم راهی می‌شناسید که نتیجه مطلوبی در پی دارد، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
5 1 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
2 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

 • یک بازی برای هر کاربر
 • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد