صفحه اصلی   »   بلاگ    »   

»

خلافی خودرو

پرداخت خلافی خودرو، شکستن شاخ غول نیست!

|

خیلی باید راننده‌ی محتاط و قانون مداری باشید که تا به حال جریمه نشده باشید! به خصوص با دوربین‌هایی که این روزها هوشمندتر و تیزبین‌تر از هر پلیسی، در نقاط مختلف شهر و جاده نصب شده‌اند. مقاله امروز ما در مورد خلافی خودرو و نکات مربوط به آن است. موضوعی که شاید تا به امروز خیلی به آن توجه نکرده اید، اما بسیار مهم‌تر از چیزیست که فکرش را می‌کنید!

 

خلافی خودرو چیست؟

به بیان خیلی عام و ساده به تمام تخلف‌ها و نقض قوانین رانندگی که به وسیله ماشین انجام می‌دهید، خلافی خودرو می‌ گویند. تخلفات شما از لحظه ای که خودرو را خریداری می‌کنید، در پرونده ماشین که در نیروی انتظامی‌ قرار دارد، ثبت و ذخیره خواهد شد. جدا از تمام هزینه‌هایی که باید بابت تخلفاتتان بپردازید، چنانچه مقدار خلافی بیشتر از یک میلیون تومان باشد پلیس خودرو شما را توقیف و به پارکینگ منتقل خواهد کرد.

چرا اطلاعات خلافی خودرو اهمیت دارد؟

 1. در اولین مورد باید به دو برابر شدن جریمه‌ها اشاره کرد. همانطور که می‌دانیم این خلافی‌ها باید یک روزی پرداخت شوند! پس چه بهتر که با پرداخت به موقع از دو برابر شدن آن جلوگیری کنیم و کار را برای خودمان سخت تر نکنیم.
 2. از نمره منفی‌های خطرساز غافل نشوید. توجه داشته باشید با انجام بعضی از جرایم علاوه بر جریمه نقدی، نمره منفی هم خواهید گرفت. این داستان زمانی جدی خواهد شد که به دلیل رسیدن نمرات منفی به یک مقدار مشخص، امکان جلب گواهینامه وجود دارد و در آن شرایط اوضاع بسیار پیچیده خواهد شد.
 3. زمانی که خلافی خودرو پرداخت نشود و به آن اهمیت ندهید فروش خودرو با چالش همراه خواهد بود. توافق با طرف دوم معامله یا پرداخت، تنها راه‌هاییست که در این موضوع پیش پای شما قرار دارد. بنابراین نمی‌‌توانید آن را نادیده بگیرید.
برگه خلافی خودرو

انواع جریمه خودرو کدام است؟

همانطور که گفتیم جریمه‌ها همیشه مالی نیستند. جریمه های خودرو به سه بخش تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

جریمه مالی

همان جریمه سنتی خودمان را می‌گوییم که در قالب یک فیش کاغذی از پلیس عزیز دریافت می‌کنیم! البته با پیشرفت تکنولوژی این فیش‌ها در اکثر مواقع به پیامک‌هایی تبدیل شده که با رد شدن از زیر دوربین‌ها دریافت می‌کنیم. گاهی موارد هم اصلا متوجه خطای خود نمی‌شویم و تنها فقط از طریق استعلام خلافی به آن پی می‌بریم. بدون دریافت هیچ قبض و پیامکی!

نمره منفی

خوش خیال نباشید! همیشه جریان تخلفات به جریمه نقدی و در نهایت پرداخت آن ختم نمی‌شود. بهتر است حواستان به نمرات منفی باشد، قبل از اینکه لازم باشد مجدد امتحان آیین نامه و افسر و داستان‌های همیشگی گرفتن گواهینامه را مجدد تجربه کنید. نمرات منفی سطوح مختلفی دارند که طبیعتاً با زیاد شدن آن جریمه‌ها سنگین‌تر خواهد شد. 

30 نمره منفی: اولین مرحله از اعمال قانون نمرات منفی، گرفتن سی نمره منفی است که با تجاوز از این مقدار، گواهینامه شما به مدت سه ماه ضبط خواهد شد. بعد از اتمام دوره توقیف، با پرداخت جریمه نقدی می‌توانید آن را پس بگیرید و مجدداً رانندگی را شروع کنید.
25 نمره منفی: در صورتی که بعد از مرحله اول مجدد 25 نمره منفی کسب کنید، گواهینامه شما به مدت 6 ماه ضبط خواهد شد. بعد از سپری کردن این مدت با پرداخت جریمه نقدی البته با مبلغی بالاتر از مرحله قبل، گواهینامه به شما برمی‌گردد.

20نمره منفی: اگر از مرحله یک و دو درس نگرفته باشید و با گذشت آن‌ها برای بار سوم 20 نمره منفی بگیرید، کار گواهینامه شما تمام خواهد شد! باطل! در این وضعیت پس از یک سال با طی کردن مجدد تمام مراحل گرفتن گواهینامه و پرداخت جریمه نقدی به خزانه عمومی،‌ مجاز به رانندگی خواهید بود.

توجه !
خبر خوب اینکه اگر در مرحله سوم باشید و به مدت یک سال هیچ خطایی مرتکب نشوید، ضمن اینکه نمرات منفی شما به 20 نرسیده باشد، تمام نمرات منفی که در سوابق شما وجود دارد بخشیده خواهد شد. 

توقیف خودرو

زمانیکه هیچ راهی بجز انتقال خودرو شما به پارکینگ وجود ندارد! حالا باید علاوه بر تحمل شرایط سخت بی ماشین بودن، هزینه هم بپردازید. جرایمی‌ مثل:

  • تصادفات منجر به فوت
  • نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالث
  • ارتکاب همزمان دو تخلف
  • هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا
  • رانندگی در حالت مستی
  • رانندگی با وسیله نقلیه فاقد مدارک
انتقال خودرو به پارکینگ پلیس

بدون هیچ معطلی خودرو شما را به پارکینگ منتقل می‌کند. اگر در این موقعیت قرار گرفتید بهتر است که بلافاصله با همراه داشتن مدارکی مثل مالکیت و اصل قبض پارکینگ برای آزادسازی خودرو اقدام کنید.

چطور پلیس خودرو شما را جریمه می‌کند؟

همانطور که اکثر رانندگان تجربه کرده اند، چند روش وجود دارد که به آن صورت خودرو متخلف جریمه خواهد شد.

ثبت خلافی با دوربین

دقیق‌ترین روشی که برای ثبت خلافی خودرو این روزها در ایران در حال اجراست همین دوربین‌هایی هستند که در جاده‌ها و شهرها دیده می‌شوند. دوربین‌ها حکم دستیار را برای پلیس راهور دارند و برای مهار رانندگان ریسک پذیر یک راهکار مناسب اند. البته دوربین‌های ثبت تخلف بر اساس تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها انواع مختلفی دارند. بعضی از دوربین‌ها مخصوص ثبت پلاک خودروهای متخلف و برخی دیگر برای ثبت سرعت ماشین‌ها به کار گرفته می‌شوند.

بد نیست در این قسمت به اهمیت ردیاب خودرو رادار اشاره کنیم که علاوه بر موقعیت یابی می تواند با هشدارهای به موقعی مثل رانندگی خطرناک و یا سرعت غیرمجاز، راننده و یا مالک خودرو را مطلع کند و جلوی این دست از جریمه ها را بگیرد.

دوربین های کنترل سرعت

روش تسلیمی‌

در این نوع از جریمه پلیس برگه جریمه را تکمیل کرده و به راننده تحویل می‌دهد. اطلاعاتی مثل: مشخصات راننده، مشخصات گواهینامه، نوع، مکان و زمان تخلف و مشخصات افسر. این نوع قبض را شاید به اسم قبض دست نویس بشناسید و با مراجعه به سامانه‌های مختلف می‌توانید برای پرداخت آن اقدام نمایید.

جریمه دو برگی

این نوع جریمه برای رانندگانی است که پلیس هم نمی‌تواند آن‌هارا متوقف کند! اگر به طور عمدی یا غیرعمدی به دستور توقف پلیس اهمیت ندهید و عبور کنید برای شما جریمه دو برگی صادر خواهد شد. اگر می‌پرسید چرا باید اسم این جریمه دو برگی باشد، باید خدمت شما عرض کنیم برگ اول جریمه مربوط به تخلف شما و برگ دوم جریمه ی توجه نکردن به دستور ایست پلیس می‌ باشد.

خودداری از گرفتن قبض جریمه

برخی رانندگان با وجود تخلفی که مرتکب شده اند باز هم نسبت به دستورات پلیس بی توجه هستند. به طور مثال با علامت ایست پلیس، به کنار گذر رفته و ماشین را متوقف می‌کنند اما جریمه را نمی‌پذیرند و زیر بار نمی‌روند. در چنین مواقعی که راننده خطای ثبت شده را نمی‌پذیرد پلیس می‌تواند جریمه را تشدید کند.

روش الصاقی برگه جریمه

این نوع از جریمه مخصوص زمانیست که مالک خودرو در داخل ماشین نیست. در واقع پلیس با قرار دادن برگه جریمه زیر برف پاک کن خودرو، راننده را از این جریمه مطلع خواهد کرد. 

استعلام خلافی خودرو یعنی چه؟

استعلام خلافی یعنی اینکه شما بدانید بابت تخلفات رانندگی خود چه مبلغی به راهنمایی و رانندگی بدهکار هستید. همان طور که بالاتر توضیح دادیم در صورت پرداخت نکردن این جریمه‌ها و بی توجهی به استعلام و پرداخت خلافی خودرو، ضرر بیشتری خواهید کرد و ممکن است تا مرز باطل شدن گواهینامه و شروع دردسرهای فراوان پیش بروید.

روش‌های استعلام خلافی خودرو

راه و روش برای استعلام گرفتن از خلافی خودرو کم نیست! شما برای این کار می‌توانید در بین راهکارهای موجود مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب نمایید

مراجعه حضوری به مراکز پلیس +10

هرچند این روزها با داشتن تلفن‌های همراه و اینترنتی که اکثر افراد از آن بهره مند هستند، مراجعه حضوری یک روش سنتی محسوب می‌شود؛ اما برخی از افراد به خصوص مسن تر‌ها همچنان مراجعه حضوری را به هر روش دیگری ترجیح می‌دهند.

در این مراکز با پرداخت هزینه اندک لیست خلافی خود را دریافت خواهید کرد. در مرحله بعد برای پرداخت خلافی خودرو باید به شعب بانک مراجعه کنید. مدارکی که باید در هنگام پرداخت حضوری به همراه داشته باشید عبارتند از:

 • اصل کارت شناسایی مالک خودرو
 • سند مالکیت خودرو
 • بیمه نامه شخص ثالث

البته توصیه می‌کنیم برای جریمه‌های بالای یک میلیون تومان به راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.

مرکز خدمات پلیس +10

دریافت خلافی با تماس تلفنی

برای دریافت لیست خلافی خودرو به صورت تلفنی کافیست با سامانه تلفن گویای راهبری راجا به شماره 88288888 تماس بگیرید و کد VIN را که در پشت کارت خودرو شما ثبت شده، وارد نمایید.

روش سوم: دریافت و پرداخت خلافی با پیامک

برای دریافت خلافی خودرو به کمک پیامک باید VIN مندرج بر پشت کارت خودرو (17 رقم) را به شماره‌های زیر ارسال کنید.

30005151

110005151

11012020

حالا منتظر بمانید تا پیامک خلافی را دریافت کنید. در این پیام جدید شناسه قبض و پرداخت را خواهید دید و به کمک آن از طریق همراه بانک یا خودپرداز می‌توانید برای پرداخت اقدام کنید.

استعلام جریمه بدون نیاز به اینترنت (با موبایل و کد USSD )

راحت تر از این روش برای افرادی که کار با تلفن همراه را بلدند، وجود ندارد! فقط لازم است که کد #110* را در شماره گیر تلفن خود وارد کنید. بعد از زدن این کد با وارد کردن عدد یک که مربوط به گزینه خدمات قابل ارائه است، می‌توانید خلافی خودرو را ببینید. البته باید مراحل پیامک را به ترتیب انجام دهید و اطلاعات لازم مثل کد VIN که یک عدد 17 رقمی‌ درج شده در پشت کارت خودرو شماست، به درستی را وارد نمایید.

استعلام خلافی خودرو با سایت راهور

به کمک سایت راهور می‌توانید استعلام خلافی خودرو را مشاهده و پرداخت نمایید. البته توجه داشته باشید در این سایت اطلاعات با تاخیر 7 روزه وارد خواهند شد. در واقع شما زمانی می‌توانید استعلام دقیقی از تخلف خود داشته باشید که هفت روز از انجام آن گذشته باشد.

مراحلی که باید برای انجام این کار در سایت راهور طی کنید، عبارتند از:

در سمت راست وب سایت بر روی گزینه خدمات کلیک کنید.

گزینه استعلام میزان تخلف رانندگی را انتخاب کنید.

حالا برای گرفتن استعلام شماره بارکد کارت خودرو که یک عدد 8رقمی‌ در پشت کارت است را وارد نمایید و ادامه مراحل را برای پرداخت طی کنید.

سایت راهور

استعلام و پرداخت خلافی با نرم افزار موبایلی

خوشبختانه امروزه  نرم افزارهای رایگان زیادی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توان از خلافی خودرو استعلام گرفت و فوری پرداخت کرد. این اپلیکیشن‌های پرداخت مثل آپ، تاپ، سکه و … به راحتی قابل دانلود هستند و می‌توانید پس از نصب از این امکانات استفاده نمایید.

از ما به شما نصیحت…

هر چند وقت یکبار استعلام گرفتن خلافی خودرو را به عنوان یک کار مهم در اولویت برنامه خود بگذارید و از آن غافل نشوید. شاید در آن لحظه شرایط پرداخت را نداشته باشید، اما قطعا مطلع شدن و یادآوری، می‌تواند روند شما را برای پرداخت سرعت بدهد. همین جریمه‌های کوچکی که گاهی به نظر ما ارزش پرداخت و به اصطلاح دنگ و فنگ را ندارد، اگر نادیده گرفته شود می‌تواند مبلغ بزرگی شود که پرداخت آن کار سخت تری خواهد بود. در این مقاله از روش‌های پرداخت استعلام خلافی خودرو گفتیم و نکات مربوط به این موضوع را بررسی کردیم. امیدواریم این مطلب مفید واقع شود و بتواند به سوالات ذهن شما در این حوزه را پاسخ دهد. در نهایت اگر نظری، نکته ای و یا پیشنهادی دارید در بخش دیدگاه وارد کنید. اطمینان داشته باشید که  ما با جان و دل خواهیم پذیرفت و از آن استفاده می‌کنیم.

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

دیدگاه های این مطلب
0 0 رای
امتیاز این مطلب
guest
امتیاز شما به این مطلب
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! ؟

قانون ما:

 • یک بازی برای هر کاربر
 • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد