/
/
/
سامانه DNS چطور آدرس سایت‌ها را پیدا می‌کند؟
سامانه نام دامنه dns

سامانه DNS چطور آدرس سایت‌ها را پیدا می‌کند؟

زمان انتشار:

دی 15, 1400

به اشتراک گذاری:

DNS یا همان سامانه نام دامنه، سیستمی برای ثبت و ذخیره نام دامنه وبسایت‌ها است. این سامانه همچون یک دفترچه تلفن بزرگ و قدرتمند در دنیای وب است که به کاربران در یافتن صفحات وب کمک می‌کند. به عبارت ساده‌تر DNS آدرس اسمی سایت‌ها را از کاربر دریافت نموده و سپس آدرس IP آن‌ها برای مرورگر سیستم کاربر ارسال می‌کند. سپس مرورگر به صفحه سایت مورد نظر کاربر دسترسی پیدا کرده و آن را به نمایش می‌گذارد.

در این مقاله از رادار جی پی اس تصمیم داریم در رابطه با سامانه DNS و نحوه عملکرد آن در یافتن آدرس سایت‌ها به صحبت بنشینیم.

تعریف آی‌پی (IP)

پیش از شروع صحبت درباره DNS بهتر است با عبارت آی‌پی آشنا شویم. IP در واقع آدرس منحصر به فرد هر یک از دستگاه‌های فعال در شبکه وب است. در واقع هر دستگاه و وب سایتی دارای یک آدرس آی پی مختص به خود است که به کمک آن می‌توان دستگاه یا صفحه وب مورد نظر را پیدا نمود. این آدرس‌ها به صورت مجموعه‌ای چهار جمله‌ای از اعداد بیان می‌شوند.

DNS یا سامانه نام دامنه چیست؟

همان‌طور که گفتیم هر وب سایتی که در بستر اینترنت وجود دارد، دارای یک آدرس IP است. استفاده از اعداد در آدرس‌های آی پی موجب سختی کار برای کاربران وب خواهد شد. زیرا به خاطر سپردن رشته‌های متعدد اعداد معمولا برای انسان‌ها دشوار است. از این رو نام دامنه برای آدرس‌دهی به سایت‌ها مورد استفاده قرار گرفت. نام دامنه خود نیز از چند بخش تشکیل شده است. این بخش‌ها اغلب شامل نام (ترکیبی از حروف و اعداد) و پسوندهای مختلف است.

هر نام دامنه منحصرا به یک آدرس IP اختصاص داشته و برای استفاده از آن باید به صورت رسمی ثبت شود. سپس تمام اطلاعات مربوط به نام‌های دامنه و آی پی مختص به آن‌ها در سامانه‌ای عظیم ثبت و ذخیره می‌شود. این سامانه را امروزه با نام DNS برگرفته از عبارت Domain Name System معرفی می‌کنند.

DNS چه وظیفه‌ای در فضای وب دارد؟

همان‌طور که گفتیم DNS شبیه به یک دفترچه تلفن عظیم است که آدرس تمام وب‌سایت‌های فعال در بستر وب را می‌شناسد. این دفترچه تلفن نام دامنه را از کاربر دریافت نموده و سپس آدرس IP مختص به آن نام را برای وی ارسال می‌کند. به این ترتیب کاربر می‌تواند در فضای اینترنت جستجو نموده و از صفحات مختلف دیدن نماید. به طور کلی وظیفه اصلی سامانه نام دامنه را می‌توان نگهداری آدرس‌های IP هر نام دامنه و آدرس‌دهی برای مرورگر کاربران دانست.

آدرس دهی با dns

آشنایی با چند اصطلاح کاربردی در رابطه با DNS

تا اینجا با DNS و کاربرد آن خواندیم اما برای شناخت بیشتر درباره سامانه نام دامنه و نحوه عملکرد آن بهتر است با چند اصطلاح کاربردی در این زمینه آشنا شویم:

1- DNS Server

سامانه نام دامنه برای حفظ و ذخیره اطلاعات مربوطه به نام دامین و آدرس IP آن نیاز به یک دیتابیس بزرگ به نام DNS Server دارد. این دیتابیس شامل مجموعه‌ای از دامین‌ها و IP های مربوط به آن‌ها می‌باشد.

امروزه شرکت‌های هاستینگ و سازمان‌های بزرگ دارای سرورهای متعدد DNS هستند. این DNS Server ها در تمام جهان با یک‌دیگر در ارتباط می‌باشند. از این رو هنگام ثبت نام دامنه برای یک سایت، تنها کافی است شرکت هاستینگ مربوطه، نام دامنه سایت را در سرور dns خود ثبت کند. پس از آن در زمان کوتاهی (حداکثر 48 ساعت) تمام DNS Server های دنیا نام سایت مورد نظر و آدرس آی پی آن را می‌شناسند.

2- Cloud DNS

گاهی اوقات با مشکلات قطعی DNS و یا سرعت پایین عملکرد آن مواجه هستیم. Cloud DNS راه‌حلی است که مهندسان در سال‌های اخیر برای مواجه با چنین مسائلی طراحی کرده‌اند. DNS ابری می‌تواند محدودیت‌های در دسترس بودن، آسیب‌پذیری‌های امنیتی و حتی محدودیت‌های عملکردی را تا حد زیادی کاهش دهد.

3- DNS error

گاهی ممکن است سرور DNS از کار بیفتد. در چنین شرایطی اگر شما یک URL را در آدرس بار مرورگرتان جستجو کنید، امکان برقراری ارتباط با Google را نخواهید داشت. در نتیجه کامپیوتر قادر به ارسال IP مرتبط با URL مورد نظر شما نبوده و با پیغام خطای DNS یا همان DNS error مواجه خواهید شد.

4- تغییر DNS

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات سرویس میزبانی وب و دامنه معمولا از DNS های مشخصی استفاده می‌کنند. بنابراین اگر از دو شرکت متفاوت برای خدمات هاستیک و دامنه خود استفاده می‌کنید، بهتر است در قدم اول DNS را بر اساس شرکت هاستیگ تغییر دهید. علاوه بر این توصیه می‌شود همیشه DNS های پیش‌فرض را تغییر دهید. این کار به دو دلیل مهم انجام می‌شود که عبارتند از:

  • حفاظت از حریم خصوصی و پیشگیری از ردیابی فعالیتتان در بستر اینترنت
  • برخورداری از سرعت بهتر در پاسخ‌دهی سرور

تا چند سال گذشته گوگل یکی از معروف‌ترین سرویس‌های DNS جایگزین بود. به طوری که اگر کسی تمایل به استفاده از dnsهای پیش‌فرض نداشت به گوگل سوئیچ می‌کرد. اما امروزه تعداد زیادی DNS رایگان وجود دارد که خدمات و مزایای بیشتری نسبت به گوگل عرضه می‌کنند. به طور مثال این dnsها می‌توانند از بارگذاری لینک‌های مخرب پیشگیری نموده و مانع از آلوده شدن سیستم کاربران شوند.

مراحل کار DNS

مراحل کار DNS چگونه است؟

در ادامه مراحل کار DNS را به طور کامل شرح می‌دهیم:

1- درخواست اطلاعات

در قدم اول کاربر نام دامنه وب سایت مورد نظر را در مرورگر خود وارد می‌کند. سپس مرورگر حافظه Cache (نهان) خود را بررسی نموده تا از میان آخرین وبسایت‌های بازدید شده، صفحه مورد نظر را بیابد. در صورت عدم موفقیت، یک جستجوی DNS برای یافتن پاسخ آغاز می‌شود. در این مرحله دی ان اس مانند یک واسطه عمل می‌کند.

2- پرسش از سرورهای DNS بازگشتی

اگر وب سایت مورد نظر در حافظه محلی (نهان) مرورگر پیدا نشود، جستجوی DNS بازگشتی اجرا خواهد شد. در این مرحله سرورهای پاسخ‌دهنده حافظه کش خود را بررسی نموده و پاسخی برای مرورگر کاربر ارسال می‌کنند.

3- پرسش از سرورهای نام اصلی

در صورتی که باز هم وب سایت مورد نظر یافت نشود، جستجو در سرورهای نام اصلی آغاز خواهد شد. سرور نام (Name Server) به سوالات در رابطه با نام دامنه پساخ می‌دهد. البته این پاسخ‌دهی از طریق این سرورها با هدایت به سمت سرورهای دارنده اطلاعات انجام می‌شود. زیرا خود سرورهای نام اطلاعات لازم را ندارند.

4- پرسش از سرورهای نام TLD

پس از انتقال به سرورهای نام TLD، ابتدا قسمت اول درخواست بررسی می‌شود. سپس از سمت راست دامنه به سمت چپ آن شروع به خواندن نموده و جستجو را آغاز می‌کنند. سرورهای نام پسوند دامنه سطح اول (TLD) مجموعه‌ای از سرورهای نام مخصوص (مانند .Com، .org و us.) دارند که به سوال مرورگر پاسخ می‌دهند.

5- پرسش از سرورهای DNS معتبر

همان‌طور که گفتیم سرورهای TLD درخواست ما را بررسی نموده و به سرور مخصوص همان نام دامنه هدایت می‌کنند. این سرورها مسئول بررسی اطلاعات هر دامنه خاص بوده و آن‌ها را در رکوردهای DNS ذخیره می‌کنند. در نتیجه سرورهای معتبر DNS سوابق مربوط به نام دامنه را برای وضوح دی ان اس نگهداری می‌کنند. این سوابق اغلب توسط مالک دامنه یا مدیر فنی شرکت‌ها نگهداری می‌شوند.

6- بازیابی رکورد Record Retrieval

سرورهای نام پاسخ دهنده، یک رکورد مربوط به دامنه را از سرور نام معتبر پرسیده و پاسخ را در حافظه کش محلی ذخیره می‌کنند. در نتیجه اگر کاربر درخواست رکورد هاست این دامنه را داشته باشد، سرورهای نام بازگشتی پاسخ را خواهند داشت و فرآیند جستجو سریع‌تر انجام می‌شود. البته این رکوردها دارای TTL (معادل تاریخ انقضا) هستند. اگر در مدت زمان مشخص کسی درخواست برای دامنه مورد نظر را ارسال نکند، سرور نام رکورد مربوط به آن را پاک می‌کند.  

7- دریافت پاسخ

در نهایت سرور بازگشتی رکورد مورد نظر را به مرورگر کاربر ارسال می‌کند. مرورگر نیز این رکورد را در حافظه کش ذخیره نموده و آدرس IP را از آن می‌خواند. در نتیجه صفحه برای کاربر به نمایش در می‌آید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

0 / 5. شمارش آرا: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

ارسال این مقاله برای دوستان

برای دیدن ویدئو آزمایش ردیاب رادار فرم زیر را پر کنید

  • لطفا شماره با ارقام انگلیسی وارد نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۶۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۳۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
ای بابا چرا اینجا
وایستاد! پوچ بود آخه
۳۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۲ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۶ماه
اشتراک‌رایگان رادار
۱۲۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
۵۰۰ هزارتومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۱‌میلیون تومان تخفیف
خرید ردیاب رادار
۸۰ هزارتومان تخفیف
نصب ردیاب رادار
متاسفانه این یکی
خالی بود

یکی از جوایز ردیاب رادار رو همین الان برنده شو!

اطلاعاتتون رو وارد کنید و بعد با فشار دادن دکمه پایین گردونه رو به چرخش در بیارید، امیدواریم روی بهترین گزینه توقف کنه! 😉

قانون ما:

  • یک بازی برای هر کاربر
  • صحیح بودن اطلاعات برای دریافت جایزه الزامی می‌باشد