/
/
/
سرامیک بدنه خودرو؛ پوششی قدرتمند در برابر فرسایش
سرامیک بدنه خودرو چیست

سرامیک بدنه خودرو؛ پوششی قدرتمند در برابر فرسایش

زمان انتشار:

خرداد 26, 1400

سرامیک بدنه خودرو نوعی پوشش رنگ بدنه اتوموبیل می باشد که علاوه بر زیبایی و درخشندگی، موجب افزایش مقاومت رنگ خودرو در برابر عوامل آسیب زا می گردد. اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری در رابطه با این فناوری جذاب به دست آورید تا انتهای مقاله پیش رو با ما همراه باشید!

نانو سرامیک خودرو چیست؟

رنگ بدنه خودرو در اثر مجاورت با آلودگی هوا، اشعه فرابنفش خورشید (UV)، مواد شیمیایی و حتی ذرات گرد و غبار در طول زمان دچار آسیب های متعددی می شود که کمترین آن ها کدر شدن رنگ و ایجاد خط و خش بر روی بدنه ماشین است. پوشش نانو سرامیک خودرو همچون سپر دفاعی قدرتمندی در برابر تمام این عوامل آسیب زا ایستادگی کرده و رنگ بدنه اتومبیل را همچون روز اول براق و درخشنده حفظ می کند.

پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو خاصیت آبگریزی دارد و مانع از ایجاد لک های بد نما پس از باران به روی اتوموبیل می شود. با استفاده از فناوری پوشش سرامیکی، ماشین شما در زمان های طولانی تمیز باقی مانده و در زمان آلودگی تنها با یک سطل آب همچون روز اول درخشان خواهد شد.

جنس نانو سرامیک بدنه خودرو از چیست؟

نانو سرامیک خودرو، نوعی ماده پلیمری است که به صورت مایع می باشد. این پلیمر پس از پخش شدن به روی رنگ بدنه خودرو، با آن پیوند شیمیایی و مکانیکی برقرار نموده و همچون محافظی قوی عمل می کند. انعطاف پذیری در عین سختی بالا یکی از خصوصیات اصلی پوشش های سرامیکی است که می تواند همچون شیشه محکم و مقاوم باشد. کوارتز و پوشش های هیبریدی برخی از مواد تشکیل دهنده سرامیک بدنه خودرو می باشند.

مزایای سرامیک خودرو چیست؟

مهم ترین مزیت استفاده از سرامیک خودرو محافظت از رنگ بدنه اتومبیل شما در برابر خط و خش های سطحی است. استفاده از این پوشش می تواند خاصیت ضد خش بودن رنگ خودرو شما را تا 50 درصد بیشتر بهبود بخشد. جلوگیری از آسیب های وارده از سوی پرتوهای خورشیدی همچون اشعه فرابنفش دیگر مزیتی است که می توان برای پوشش سرامیک بدنه نام برد. این پوشش رنگ بدنه ماشینتان را از فرسایش در طول زمان و آفتاب سوختگی محافظت خواهد کرد.

یکی دیگر از مشکلات عدیده صاحبان اتومبیل ها، رد فضولات پرندگان و آلودگی پس از باران های فصلی است. سرامیک بدنه خودرو قادر است این مشکلات را نیز به خوبی پشت سر گذاشته و تمیزی را برایتان به ارمغان آورد. البته باید بدانید این فناوری مانعی برای گرد و غبار نیست اما به کمک آن می توان تنها با یک سطل آب به راحتی هر گونه دوده و غبار را از سطح ماشین زدود. حتما می دانید که باران در شهرهای بزرگ و آلوده اغلب اسیدی است. این باران اسیدی می تواند در دراز مدت رنگ خودرو شما را از بین ببرد، اما پوشش نانو سرامیک همچون قهرمان قدرتمند مانع از بروز چنین مشکلاتی خواهد شد.

زیبایی بحث دیگری است که سرامیک بدنه خودرو برایتان به همراه دارد. این پوشش درخشندگی و شفافیت فوق العاده ای به خودرو می دهد که با هیچ واکس و پولیش دیگری قابل مقایسه نیست.

معایب سرامیک خودرو

هر محصولی در کنار مزایای متعددی که به همراه می آورد، ممکن است معایبی نیز در پی داشته باشد. برخی از این موارد را در زیر آورده ایم:

– هزینه سرامیک بدنه خودرو اغلب بالا است. ضمن این که برخی خودرو های خاص برای استفاده از پوشش سرامیک باید مبلغ بیشتری نیز بپردازند.

– زمان بر بودن روند سرامیک نمودن خودرو نیز گاهی افراد را از انجام این کار باز می دارد. زیرا برای پوشش تمام سطح بدنه خودرو به نانو سرامیک باید زمانی در حدود 3 یا 4 روز صرف نمود.

– سرامیک خودرو نمی تواند اتومبیل شما را به طور 100 درصد از هر گونه خراشی محافظت کند. این محصول در برابر خط و خش های ناشی از اشیاء بسیار تیز و ضربات محکم مقاوم نیست. اگر محافظت از بدنه خودرو اولویت شماست توصیه می کنیم از ppf ها کمک بگیرید.

– طول عمر نانو سرامیک در شرایط آب و هوایی مختلف می تواند تغییر کند. به طور مثال در محیط هایی با آب و هوای بسیار گرم و خشک، روکش سرامیکی خودرو به سرعت از بین می رود. همچنین در شهرهای پر باران نظیر شمال کشورمان استفاده از این فناوری نتایج فوق العاده ای به همراه ندارد.

چرا بدنه خودرو را سرامیک کنیم؟

آیا تا به حال بدنه خودرو خود را واکس یا پولیش زده اید؟ هر چند وقت یک بار مجبور به تکرار آن هستید تا همچنان زیبا و درخشنده باقی بماند؟ درست است؛ پس از هر بار شستشوی ماشین لازم است مجددا آن را واکس بزنید. این کار علاوه بر صرف هزینه تکراری، زمان زیادی را نیز از شما می گیرد. اما نانو سرامیک بدنه خودرو شما را از انجام کارهای تکراری و خسته کننده رها می سازد.

پیشرفت فزاینده تکنولوژی در سال های اخیر، مبحثی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. سرامیک خودرو نیز یکی از همین پیشرفت های جذاب است که علاوه بر ایجاد ظاهری شفاف و فریبنده برای اتومبیلتان، ماندگاری بالایی دارد و شما را تا مدت از از دغدغه واکس زدن خودرو راحت می کند. هنوز هم به استفاده از این پوشش زیبا و براق تشویق نشده اید؟ توصیه می کنیم عکس زیر را که تفاوت استفاده و عدم استفاده از نانو سرامیک بر روی بدنه خودرو را نشان می دهد، به دقت نگاه کنید!

تفاوت قبل و بعد از سرامیک بدنه خودرو

سرامیک خودرو دارای چه مدل هایی است؟

پوشش سرامیک بدنه خودرو یکی از فناوری های جالب توجه در صنعت اتومبیل می باشد. این پوشش دارای انواع مختلفی است که هر یک ویژگی های مخصوص به خود را دارد. سه مورد از مهم ترین مدل های سرامیک خودرو عبارتند از سرامیک پلیمری، سرامیک کوارتزی و سرامیک هیبریدی. در ادامه هر یک از این مدل ها را شرح خواهیم داد.

1- سرامیک بدنه پلیمری

پوشش سرامیک بدنه پلیمری انتخابی مناسب برای مقاوم کردن بدنه خودرو در شهرهایی با بارندگی نسبتا بالا است. زیرا مهم ترین مزیت این مدل سرامیک بدنه اتومبیل ایجاد پیوندهای قوی با رنگ بدنه خودرو است. به طوری که گویی بخشی از سطح رویی بدنه ماشین است. ماندگاری سرامیک پلیمری بالا است و به راحتی از بدنه خودرو پاک نمی شود.

2- سرامیک بدنه کوارتزی

سرامیک های کوارتزی مناسب ترین مدل برای محافظت بدنه خودرو از خط و خش می باشند. این پوشش سرامیک بدنه خودرو مقاومت بالایی در برابر خراش های سطحی دارد و ماندگاری مناسبی نیز در طول زمان ارائه می دهد.

3- سرامیک بدنه هیبریدی

سرامیک هیبریدی جدیدترین و بهترین نوع پوشش سرامیکی است که از ترکیب دو مدل سرامیک پلیمری و کوارتزی تولید شده است. به همین دلیل تمام ویژگی های دو مدل نام برده را دارد و برترین پوشش بدنه خودرویی است که تاکنون عرضه شده است. پوشش ایجاد شده توسط سرامیک بدنه هیبریدی به روی سطح خودرو همچون لایه ای سخت و مقاوم است که اجازه آسیب رساندن به رنگ اتومبیل را به عوامل آسیب زا نمی دهد.

چطور بدنه خودرو را سرامیک کنیم؟

اگر قصد دارید از پوشش سرامیک برای بدنه خودرو خود استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم با آموزش سرامیک خودرو رادار همراه شوید تا به خوبی با مراحل کار آشنا شوید.

جهت روکش کردن رنگ بدنه ماشین با نانو سرامیک لازم است ابتدا سطح رویی اتومبیل را طبق مراحل زیر با دقت و صرف زمان زیاد آماده کنید. صبر و حوصله در انجام این کار از الزامات اولیه می باشد. روند سرامیک بدنه خودرو به صورت زیر است:

1- پیش از هر اقدامی لازم است تمام سطح خودرو را به کمک شوینده مناسب، تمیز نموده و تمام آلودگی ها را از آن بزدایید.

2- حال زمان رفع عیوب ظاهری خودرو است. این کار به زیبا شدن هر چه بیشتر سرامیک خودرو کمک می کند. ابتدا باید تمام خط و خش ها، فرو رفتگی و دیگر ایراداتی از این قبیل را شناسایی کنید. سپس به کمک یک ضخامت سنج، ضخامت بدنه را در تمام بخش ها اندازه گیری نمایید.

3- تمام قسمت های حساس خودرو اعم از آینه ها، شیشه ها و … را به کمک چسب مخصوص بپوشانید تا در حین کار کثیف نشوند.

4- اکنون زمان پولیش زدن سطح بدنه اتومبیل است. با این کار تمام خط و خش ها را از بین می برید. صرف دقت در این مرحله بسیار مهم است، زیرا هر چه بهتر پولیش بزنید، سرامیک بدنه یکدست تر و زیباتر خواهد شد.

5- پولیش زدن خودرو در جهت رفع خط و خش های بدنه است. اما ممکن است باز هم خراش های ریزی باقی بمانند که با چشم قابل دیدن نیست، اما پس از زدن سرامیک بدنه خودرو به وضوح نمایان می شوند. بنا بر این باید به کمک یک چراغ قوه خورشیدی تمام خودرو را بررسی نمود تا اگر خط و خشی مشاهده کردید، مجدد آن را پولیش بزنید.

6- حال زمان استفاده از مواد سیلیکونی فرا می رسد. این مواد کمک می کند سطح رویی بدنه کاملا صیقلی و صاف شود تا جلوه سرامیک بدنه بیش از پیش گردد. این مرحله آخرین بخش از روند آماده سازی بدنه اتومبیل است.

7- در آخرین مرحله باید اقدام به روکش کردن سطح خودرو با استفاده از نانو سرامیک نمایید. توجه کنید هر چه از مواد مرغوب تری برای این کار استفاده کنید، نتیجه نهایی زیباتر و مقاوم تر خواهد بود. در نهایت شما یک خودرو لوکس، شفاف و درخشان خواهید داشت که در مقابل عوامل آسیب زننده به رنگ بدنه مقاوم می باشد.

درست است که آموزش سرامیک بدنه خودرو به نظر آسان می آید اما این کار نیاز به صرف زمان و دقت بالایی دارد و کوچکترین بی دقتی می تواند در پایان نتیجه نامناسبی به همراه داشته باشد. بنا بر این توصیه ما بر این است که برای استفاده از فناوری پوشش سرامیکی از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

سرامیک بدنه خودرو

عمر مفید سرامیک بدنه خودرو چقدر است؟

حتما از خود می پرسید اگر خودرو خود را به سرامیک بدنه ماشین مجهز کنید، تا چه زمانی برایتان ماندگار خواهد بود؟

در واقع به عنوان پاسخ باید بگوییم اغلب کارشناسان معتقدند سرامیک بدنه خودرو از رنگ بدنه مقاومت بیشتری دارد و با توجه به نحوه نگهداری شما می تواند در حدود یک سال از خودرو شما محافظت کند. البته اگر به خوبی از آن نگهداری کنید و در شهرهایی با شرایط آب و هوایی معتدل زندگی می کنید، عمر مفید نانو سرامیک می تواند بیشتر هم شود.

زمان طلایی استفاده از پوشش نانو سرامیک خودرو!

استفاده از سرامیک خودرو محدود به زمان خاصی نیست اما اگر قصد روکش کردن اتومبیلتان با این پوشش سرامیکی را دارید، پیشنهاد می کنیم پیش از شروع فصل زمستان آن را اجرا کنید. همان طور که می دانید با آغاز سرد شدن هوا پدیده وارونگی رخ می دهد که در اثر آن باران های اسیدی شروع به باریدن می کنند. این باران ها قاتل اصلی رنگ بدنه خودرو شما هستند و می توانند به راحتی موجب خوردگی رنگ اتومبیل شوند. بنا بر این زمان طلایی برای انجام سرامیک بدنه خودرو پیش از شروع فصل زمستان و سرد شدن هوا است.

سرامیک کردن بدنه خودرو نیازمند چه شرایطی است؟

تا اینجا با نحوه سرامیک کردن بدنه خودرو و زمان مناسب برای انجام آن آشنا شدیم. اما در چه مکان و شرایطی می توان بدنه اتومبیل را روکش سرامیکی کرد؟ کوتاه ترین پاسخ، مکانی مسقف و عاری از آلودگی است.

در واقع اگر در محیط های باز و یا فضاهایی که از پیش آلوده هستند، اقدام به زدن سرامیک بدنه خودرو نمایید ممکن است اثرات آلودگی و یا گرد و غبار در پایان کار به وضوح در سطح خودرو دیده شوند. این اتفاق ظاهری نازیبا برای خودروی شما به همراه خواهد داشت.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، وجود زمان کافی برای سرامیک کردن خودرو است. فرآیند انجام این کار معمولا بین 3 تا 4 روز زمان می برد. از این رو اگر قصد استفاده از ماشین در مراسم خاصی را دارید و یا سفری در پیش دارید، بهتر است حداقل یک هفته زودتر برای سرامیک بدنه خودرو اقدام کنید.

اقدامات لازم قبل و بعد از انجام سرامیک خودرو چیست؟

انجام هر کاری نیازمند فراهم آوردن یک سری پیش نیاز ها و اجرای فعالیت های نگهداری پس از آن می باشد. سرامیک کردن خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید پیش از شروع کار ابتدا زمان مناسبی انتخاب نموده و سپس به دقت مراحل آماده سازی بدنه اتومبیل را مطابق با آموزش سرامیک خودرو که در بالا بیان نمودیم انجام دهید.

پس از پایان کار نیز باید از خودرو به خوبی مراقبت کنید تا عمر مفید روکش سرامیک بدنه خودرو بیشتر شود. به طور مثال اگر قصد شستشوی ماشین را دارید باید از شوینده های غیر اسیدی و با درصد قلیایی پایین استفاده کنید. پس از اتمام شستشو از حوله ای نرم برای گرفتن رطوبت سطح خودرو کمک بگیرید تا لک ناشی از آب بر آن باقی نماند. گذاشتن خودرو به مدت طولانی در مقابل تابش نور خورشید نیز می تواند از طول عمر پوشش سرامیکی بکاهد.

روش های نگهداری از پوشش سرامیکی خودرو

جهت نگهداری از پوشش سرامیکی خودرو بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

– از مواد شوینده اسیدی و یا با درصد قلیایی بالا برای نظافت خودرو استفاده نکنید. این کار می تواند به سرامیک بدنه خودرو شما آسیب وارد کند.

– استفاده از آب به تنهایی برای شستشوی خودرو انتخاب مناسبی است. البته بهتر است از آب پر فشار برای این کار کمک نگیرید، زیرا ممکن است لایه سرامیکی را از بدنه خودرو جدا کند.

– پس از پایان کار نظافت به سرعت رطوبت سطح بدنه را به کمک حوله های نرم میکروفایبر بگیرید.

– از پارک کردن خودرو به صورت مداوم زیر تابش مستقیم نور خورشید و حتی در سایه درختان خودداری نمایید.

– تنها زمانی مجاز به استفاده از اسپری های تمیز کننده هستید که بدنه خودرو کاملا عاری از هر گونه آلودگی و غبار باشد.

سرامیک خودرو

معرفی سرامیک بدنه خودرو سوناکس

برند سوناکس یکی از تولیدکنندگان محصولات سرامیک خودرو می باشد که مبدا آن در کشور آلمان است. این برند پوشش سرامیکی مقاومی به بازار عرضه می کند که می تواند در شرایط مناسب بین 12 تا 36 ماه ماندگاری داشته باشد. از ویژگی های سرامیک بدنه خودرو سوناکس (Sonax) می توان به ایجاد عمق بر روی رنگ بدنه اشاره کرد که موجب درخشندگی بالا و نو شدن آن می گردد. مقاومت در برابر اشعه فرابنفش خورشید، ایجاد خاصیت آبگریزی و مقاومت در برابر خط و خش نیز از دیگر ویژگی های روکش سرامیکی این برند آلمانی تبار است.

تولیدکنندگان سرامیک خودرو ایرانی

پیشرفت فناوری در تمام دنیا سبب شده شرکت های مختلفی اقدام به تولید و عرضه نانو سرامیک بدنه خودرو نمایند. البته در حال حاضر در کشورمان ایران تولیدکننده روکش نانو سرامیک خودرو ایرانی نداریم اما برخی از برندها نظیر نانوتیس ژاپن در ایران مونتاژ و بسته بندی می گردند.

اگر قصد دارید برای اتومبیل خود سرامیک بدنه خودرو تهران، شیراز، مشهد، رشت، اصفهان، ارومیه و … را دارید، می توانید به متخصصان این حوزه در شهر مورد نظر مراجعه کنید.

تفاوت پوشش سرامیک خودرو و کاور بدنه خودرو

کاور بدنه خودرو به هدف محافظت از رنگ بدنه مورد استفاده قرار می گیرد که اغلب از موادی با نام اورتان ساخته می شود. عده ای از عزیزان پوشش سرامیک خودرو را همان کاور بدنه می نامند اما در واقعیت این دو با هم تفاوت های بسیاری دارند که برخی از آن ها را در ادامه بیان می کنیم:

– پوشش سرامیک خودرو ضخامت کمی دارد، در حالی که کاور بدنه خودرو به عنوان لایه ای مجزا و با ضخامت بالا به روی ماشین قرار می گیرد.

– پوشش های سرامیکی بی رنگ هستند و تنها موجب افزایش درخشندگی رنگ اصلی خودرو در کنار خواصی همچون آبگریزی و مخافظت از خط و خش می شوند. اما کاورها از جنس پلاستیک بوده و در رنگ های مختلف ارائه می شوند. از این رو اگر قصد تغییر رنگ اتومبیل خود را دارید و در کنار آن می خواهید از رنگ بدنه محافظیت نمایید، کاور انتخاب مناسبی است. ضمن این که کاور قابلیت آبگریزی ندارد.

– پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو نمی تواند در طول زمان خود را ترمیم کند این در حالی است که کاور قابلیت ترمیم آسیب های جزئی در اثر ضربه های سطحی را دارد.

– در صورت آسیب دیدن شدید کاور لازم است آن را از روی بدنه بردارند که این کار ممکن است آسیب های فراوانی به رنگ اصلی ماشین وارد کند. اما روکش های سرامیکی چنین مشکلاتی در پی نخواهند داشت.

– کاورها پس از گذشت زمان دچار اندکی تغییر رنگ خواهند شد. البته این مورد بستگی زیادی به مرغوبیت برند انتخابی شما دارد.

– هزینه‌ کاور خودرو بیشتر از هزینه پوشش نانو سرامیک می باشد.

تست سرامیک بدنه خودرو

ویدئو زیر در رابطه با تست سرامیک بدنه خودرو است. با مشاهده آن در می یابید که روکش های سرامیکی تا چه اندازه در مقابل آلودگی مقاوم هستند و همواره خودرو شما را تمیز نگاه می دارند.

معنی 9H در پوشش سرامیک خودرو چیست؟!

آزمون های مختلفی جهت ارزیابی نحوه عملکرد و مقاومت سطوح پوششی انجام می شود که آزمون سختی مداد (Pencil Hardness Test) یکی از آن ها است. این آزمون کاربردی ترین روش تشخیص میزان مقاومت در پوشش سرامیک خودرو در برابر خراش است که درجه های سختی آن 1H تا 10H و 1B تا 10B متغیر است. منظور از H میزان مقاومت در برابر سختی و مخفف کلمه HARDNESS است. B نیز برای تعیین مقاومت در برابر سیاهی و مخفف کلمه BLACKNESS می باشد.

هرچه عدد درجه در آزمون سختی مداد بالاتر باشد به این معناست که پوشش مورد نظر دارای مقاومت بیشتری در مقابل خط و خش می باشد. در حال حاضر هیچ تولیدکننده نانو سرامیک بدنه خودرو موفق به عرضه محصولی با درجه سختی بیشتر از 9H نشده است. از این رو تولیدکنندگان در توانایی خود برای ساخت پوشش سرامیکی با درجه سختی 9H با یک دیگر رقابت می کنند.

سخن پایانی

محافظت از رنگ بدنه خودرو و افزایش شفافیت و درخشندگی آن، امری است که در میان صاحبان اتومبیل ها بسیار حائز اهمیت است. به خصوص در سال های اخیر و با شدت گرفتن تابش اشعه فرابنفش خورشید و بارش شدید باران های اسیدی ناشی از آلودگی هوا، رنگ خودروها دچار آسیب پذیری بیشتری شده است. استفاده از روکش نانو سرامیک خودرو می تواند این اطمینان را به شما بدهد که دوام و طول عمر رنگ بدنه ماشینتان بیشتر شده و در طول سال های متمادی همچون روز اول جذاب و چشم گیر خواهد بود.

آیا تجربه استفاده از تکنولوژی نانو سرامیک بدنه خودرو را دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

به این پست امتیاز دهید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

ارسال این مقاله برای دوستان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *