/
/
صفر تا صد ردیاب شخصی

صفر تا صد ردیاب شخصی

ردیابی افراد با ردیاب شخصی

ایمن‌بودن اعضای خانواده یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر خانواده است. ردیاب شخصی برای افرادی که دوستشان دارید و نگران آن‌ها هستید محافظی ایده‌آل و قدرتمند است. ما در این مقاله سعی داریم به تمامی سؤالاتی که ممکن است ذهن شما را در زمینۀ ردیاب افراد درگیر کرده باشد، پاسخ دهیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا از هرآنچه درون جی پی اس شخصی می‌گذرد، مطلع شوید.

ردیاب شخصی چیست؟

ردیاب شخصی کوچک دستگاهی هوشمند، سبک وزن و کاربردی است که به کمک آن می‌توانیم موقعیت افراد را روی نقشه پیدا کنیم. سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که این ردیاب چگونه کار می‌کند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت؛ در مرحلۀ اول این ردیاب‌ها به وسیله باتری داخلی اطلاعات را ذخیره و نگه‌داری می‌کنند. سپس اطلاعات به یک سرور ارسال می‌گردد. در مرحله‌ی بعد کاربر از طریق اپلیکیشن ردیاب که بر روی تلفن همراه خود نصب کرده است می‌تواند اطلاعات را به طور لحظه‌ای، به صورت آنلاین دریافت نماید. به این ترتیب کافی است سوژۀ مورد نظر دستگاه ردیاب را همراه داشته باشد تا افرادی که از قبل برای سیستم تعریف شده‌اند از موقعیت او آگاه شوند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت ردیاب شخصی بدون نصب خاصی قابل استفاده خواهد بود.

اهداف افراد برای استفاده از ردیاب‌های شخصی کاملاً متفاوت است اما چیزی که باید به آن توجه کرد این است که: ردیاب افراد برای ردیابی مخفیانه اشخاص طراحی نشده و استفاده از ردیاب شخصی مخفی کاری غیراخلاقی محسوب می‌شود.

ردیاب شخصی چه کاربردی دارد؟

ردیاب شخصی کاربردهای متعددی دارد که بسته به هدف افراد می‌تواند در موقعیت‌های مختلف به کار گرفته شود. سناریوهای مختلفی برای به‌کارگیری دستگاه ردیاب شخصی کوچک وجود دارد که شاید برای شما هم اتفاق بیفتد! بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از ردیاب همراه به منزلۀ تأمین امنیت کامل اشخاص و جلوگیری از آدم‌ربایی نیست، زیرا در صورتی که سارق از وجود ردیاب مطلع شود، می‌تواند آن را جدا و عملیات ردیابی را دچار اختلال کند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت با داشتن ردیاب همراه تنها گامی مؤثر در جهت تأمین امنیت برداشته می‌شود.

مراقبت از کودک با ردیاب شخصی

ممکن است شما پدر یا مادر نگرانی باشید و بخواهید از رفت‌وآمد فرزندتان اطلاع داشته باشید. چه بسیار کودکانی که در مسیرهای مدرسه و رفت‌وآمدهای روزانه گُم و یا حتی ربوده شده‌اند و تا پیداشدن آن‌ها توسط پلیس، اتفاقات ناگواری رخ داده است. با خرید ردیاب شخصی کوچک می‌توان بلافاصله پس از وقوع هر اتفاقی آن را تشخیص و به پلیس گزارش داد. علاوه بر این با آموزش‌دادن به کودک برای فشردن دکمه اضطراری (SOS) در شرایطی که احساس خطر کند، قادر خواهید بود با هوشیاری و اقدامات به موقع، جلوی بسیاری از حوادث ناخوشایند را بگیرید.

کاربرد ردیاب شخصی در مراقبت از کودکان

ردیاب شخصی برای سالمندان و بیماران آلزایمری

خیلی از افراد، به دلیل داشتن بیمار و یا سالمند در خانه، در انجام کارهای روزانه محدود هستند. حتی ممکن است سالمندان زیادی باشند که به دلیل مشغله‌های روزمرۀ فرزندانشان، تنها زندگی می‌کنند و به همین دلیل فرزندان یا اطرافیان آن‌ها همواره نگران باشند. اگر شما در این موقعیت قرار بگیرید چطور قادر به مدیریت این اوضاع هستید؟ در تمامی این موقعیت‌ها خرید یک ردیاب شخصی ارزان قیمت چارۀ کار خواهد بود. با داشتن رادار می‌توانید به وسیله برنامه ردیاب شخصی که بر روی تلفن همراه نصب می‌شود، از موقعیت لحظه‌ای افراد مطلع شوید.

مراقبت از بیماران آلزایمری یا بیماران ذهنی یکی از دشوارترین وظایفی است که افراد زیادی درگیر آن هستند. چون اگر مراقبان این افراد لحظه‌ای غفلت کنند، گم‌شدن آن‌ها اتفاق دور و عجیبی نیست. در عین حال با داشتن یک ردیاب سالمند می‌توان با خیالی آسوده از موقعیت و وضعیت بیمار آگاه شد.

ردیاب شخصی برای افراد سالمند و آلزایمری

ردیاب شخصی برای پرسنل و کارکنان

یکی دیگر از کاربردهای ردیاب شخصی برای کارفرمایانی است که به دنبال اخذ گزارش کامل از فعالیت کارمندان و بازاریابان خود در سطح شهر و کشور هستند. با استفاده از این ردیاب‌ها، امکان کنترل رفت‌وآمد کارمندان به سادگی فراهم خواهد شد. همچنین در این موارد می‌توان برای محاسبۀ عادلانۀ حقوق یا شرح گزارش کاری کامل و دقیق از ردیاب همراه استفاده کرد. لازم به ذکر است که به کمک رادار علاوه بر آگاهی از موقعیت فعلی، می‌توان اطلاعات دیگری از قبیل مکان‌های توقف، مدت زمان توقف در هر مکان، مسیرهای طی‌شدۀ گذشته و …  را در مورد فرد مورد نظر به دست آورد.

نظارت بر زندانیان با ردیاب شخصی

زندانیانی که به صورت مشروط آزاد شده‌اند، مجاز هستند فقط در یک محدودۀ مکانی مشخص تردد کنند. در نتیجه کنترل و رصدکردن حرکات این افراد کار آسانی نیست. اما با استفاده از یک ردیاب افراد که به پای زندانیان بسته می شود، می‌توان به راحتی به محدوده حرکتی زندانیان تسلط داشت. زیرا یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها در ردیاب‌های شخصی امکان تعیین محدودۀ مجاز برای تردد است. از دیگر امکانات این سری از ردیاب‌ها، باید به هشدار جداشدن ردیاب اشاره کرد. این هشدار زمانی کاربرد دارد که زندانی بنا به هر دلیلی ردیاب را از پای خود جدا کند.

ردیاب شخصی ساعتی

ردیاب شخصی ساعتی به علت اندازۀ کوچک و حمل‌ونقل آسان یکی از پرفروش‌ترین و پرکاربردترین نوع ردیاب همراه محسوب می‌شود. ردیاب شخصی ساعت مچی همان‌طور که از نامش پیداست مثل ساعت مچی به پشت دست بسته می‌شود و به علت طراحی زیبا و منحصر به فرد، با داشتن رنگ‌بندی متنوع یکی از پرطرفدارترین ردیاب‌ها، به خصوص برای کودکان، به شمار می‌رود. از دیگر مزایای این سری از ردیاب‌های کارآمد، سهولت در استفاده، عدم نیاز به نصب آن و همچنین قیمت بسیار ارزان آن می‌باشد.

ردیاب شخصی ساعتی

ردیاب کوچک

به کمک ردیاب کوچک دیگر نگران گم شدن هیچ چیز و هیچ کس نیستید. با این نوع ردیاب که قابلیت جایگذاری در انواع وسایل را دارد می‌توان بر افراد، به خصوص کودکان نظارت داشت. این سری از دستگاه جی پی اس به دلیل ابعاد کوچک کاربردی تر هستند زیرا به راحتی بدون اینکه کودک متوجه وجود ردیاب شود و نگران گم شدن دستگاه بود می‌توان آن را به کار گرفت. هم‌چنین با خرید جی‌پی‌اس کوچک قادر هستید تمامی اشیا با ارزش را ردیابی کنید. شاید بهتر باشد به جای هر توضیحی چند نمونه از این جی‌پی‌اس های کوچک را با هم ببینیم:

ردیاب کوچک
ردیاب شخصی کوچک
مینی جی‌پی‌اس
جی‌پی‌اس کوچک

آیا ردیاب شخصی همان ردیاب ماشین است؟

ردیاب ماشین و ردیاب همراه اشخاص از لحاظ اجزای تشکیل‌دهنده شبیه به هم هستند؛ زیرا هر دو یک عمل را انجام می‌دهند. چیزی که این دو دستگاه را از یکدیگر متمایز می‌کند، نیاز به منبع برق در ردیاب‌های خودرو می‌باشد؛ در صورتی که ردیاب همراه برای عملیات موقعیت‌یابی نیازی به منبع برق ندارد، بلکه به واسطۀ باتری داخلی می‌تواند اطلاعات را در خود ذخیره کند. همچنین از دیگر تفاوت‌های دستگاه ردیاب خودرو و ردیاب شخصی، می‌توان به ابعاد آن اشاره کرد. ردیاب خودرو ابعادی به مراتب بزرگتر از جی پی اس شخصی دارد و به طبع با توجه به نوع و ویژگی‌های هرکدام، قیمت آن‌ها با هم متفاوت خواهد بود.

چالش‌های ردیاب شخصی

اولین چالش که شاید برای بسیاری از افراد اهمیت داشته باشد، احتمال تاثیر منفی سیگنال‌های این سیستم بر بدن انسان است که باعث می‌شود برخی از افراد مزایای ردیاب شخصی را در نظر نگیرند و از خرید آن منصرف شوند.

چالش دوم که ممکن است افراد را از داشتن ردیاب شخصی منصرف کند، وجود گوشی‌های هوشمند است که معمولا تمام افراد در سنین مختلف همراه خود دارند.

گوشی‌های هوشمند با داشتن امکاناتی مانند جی پی اس و اینترنت امکان عملیات ردیابی را به شکل محدود فراهم می‌کنند. ردیابی به کمک گوشی هوشمند از طریق نصب نرم‌افزارهای مخصوص صورت می‌گیرد. بسیاری از افراد به کمک این روش از صرف هزینه‌های به‌ظاهر اضافه برای تهیۀ ردیاب شخصی جلوگیری کرده و به کمک آن ردیابی مورد نظر خود را انجام می‌دهند. البته بدون شک ردیابی از طریق جی پی اس در مقایسه با ردیابی از طریق گوشی هوشمند دقت بسیار بالاتری خواهد داشت.

ردیاب شخصی چه مزایا و معایبی دارد؟

استفاده از ردیاب همراه، مانند سایر دستگاه‌ها و تجهیزات تکنولوژیک، می‌تواند دارای مزایا و معایب مختلفی باشد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است:

مزایا ردیاب افراد :

  • موقعیت‌یابی لحظه‌ای
  • تأمین امنیت بالا برای شخص مصرف‌کننده
  • پیداکردن آسان افراد به کمک نقشۀ آنلاین
  • ایجاد حس آسودگی خیال و به تبع آن ایجاد احساس امنیت و افزایش اعتماد به نفس

معایب ردیاب افراد :

  • قرارگرفتن همیشگی در برابر معرض امواج مضر برای کودکان و سالمندان مضر است
  • دارای باتری داخلی و نیازمند به شارژ باتری
  • امکان گُم‌شدن و دزدیده‌شدن ردیاب به علت حجم کوچک
  • وابستگی به پیش نیازهایی تعیین‌کننده که در کنترل مصرف‌کننده نیست؛ مثل اینترنت

سخن آخر

این نوع ردیاب‌ها سال‌هاست که در دنیا ساخته می‌شوند و فناوری نوظهوری به شمار نمی‌روند. در حال حاضر افراد بسیاری از ردیاب شخصی استفاده می‌کنند؛ اما بجز در موارد خاص با أخذ مجوزهای لازم، فروش و توزیع آن در ایران مجاز نیست.

این محصول برای انجام عملیات ردیابی باید از تکنولوژی‌هایی مانند جی پی اس و جی اس ام استفاده کند. ردیاب شخصی به اندازۀ یک تلفن همراه می‌تواند امواج مضر ساطع کند. این امواج در طولانی مدت می‌توانند تأثیرات منفی بر روی عملکرد سیستم بدن مخصوصاً کودکان داشته باشند. با این وجود گاهی بر حسب نیاز کاربر، استفاده از این ردیاب می‌تواند بسیار کارآمد و مفید واقع شود. به عبارت دیگر، نیاز و اولویت است که تعیین می‌کند آیا ریسک ضرر احتمالی استفاده از ردیاب را بپذیرید یا خیر.

در حال حاضر، فروش و خدمات ردیاب های افراد یا شخصی در سیاست های کاری تیم رادار نیست ولی در موارد خاص و بنا به سفارش مشتری قابل ارائه خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید از طریق کامنت با ما در ارتباط باشید، تا همکاران ما در بخش فروش مشورت‌های لازم را به شما ارائه نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *