/
/
تمام نکات مفید در مورد A-GPS (ای جی پی اس)

تمام نکات مفید در مورد A-GPS (ای جی پی اس)

A-GPS چیست

این روزها که آمار سرقت روند صعودی به خود گرفته، بازار ردیاب‌ها و جی پی اس ها از همیشه داغ‌تر شده است. اما کمتر کسی به اجزای داخل این دستگاه‌ها توجه می‌کند. شاید اصلا تا به حال به این دقت نکرده باشید که چگونه یک جی پی اس این اطلاعات را به سرعت برای شما ارسال میکند. اگر این موضوع برای شما هم جذابیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید. در این مطلب یاد می‌گیریم (A-GPS) ای جی پی اس چیست و چگونه کار می‌کند. سپس از مزایای آن خواهیم خواند و تفاوت آن را با جی پی اس بررسی می‌‎کنیم.

ای جی پی اس (Assisted GPS) چیست؟

ای جی پی اس یک نیروی کمکی برای سیستم موقعیت یاب جهانی یا همان جی پی اس!

تکنولوژی Assisted GPS که به اختصار آن را A-GPS می نامند، یک یار کمکی خیلی مفید برای نشان دادن دقیق و سریع موقعیت جغرافیایی است. زمانیکه جی پی اس خودرو را روشن می‌کنید، اتفاقات زیادی می‌افتد که شما در آن چند لحظه حس نمی‌کنید و فقط نتیجه را می‌بینید. اگر قبلاً مقاله جی پی اس چیست را در وبلاگ رادار خوانده باشید، می‌دانید که دستگاه‌های گیرنده برای پیدا کردن و نمایش موقعیت دقیق، همیشه با ماهواره‌های جی پی اس اطراف زمین ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را از آن‌ها دریافت می‌کند. ماهواره‌های جی پی اس به طور مداوم در حال چرخش‌اند و و سیگنال‌های حاوی اطلاعات را به زمین می‌فرستند.

ای جی پی اس

اما همیشه هم اینطور نیست که ماهواره‌ها در دسترس باشند یا جی پی اس سریعاً بتواند تشخیص دهد کدام یک از این ماهواره‌ها به موقعیت او نزدیکتر است. تا فراموش نشده بهتر است بگوییم که نزدیک بودن ماهواره‌ به گیرنده باعث می‌شود سریع‌تر بتوان به آن متصل شد و این امری مهم برای کاهش تاخیر در دریافت اطلاعات است. به طور مثال تحت شرایطی خاص مثل قرار گرفتن موقعیت‌یاب در نقاط کور یا در مواقعی که به واسطه ساختمان‌های اطراف سیگنال ماهواره ضعیف شده، تشخیص ماهواره‌ جی پی اس خیلی دشوار است. این زمان که گیرنده جی پی اس در حال تشخیص و تصمیم گیری است در اصطلاح (TTFF=Time to First Fix) نامیده می‌شود. نتیجه‌ی تمام این اتفاقات و تصمیمات برای جی پی اس مثل اینکه کدام ماهواره بهتر و نزدیکتر است شما را علاف خواهد کرد! خب، حالا رسیدیم به بحث اصلی. همینجاست که پای تکنولوژی A-GPS  وسط کشیده می‌شود و باید خودش را نشان دهد! یعنی چیزی که از آن انتظار داریم این است که این زمان را کاهش داده و به عملیات موقعیت یابی سرعت بدهد.

سیستم A-GPS چگونه کار می‌کند؟

بجز دستگاه‌های موقعیت‌یابی مثل ردیاب‌، آنتن‌های سرویس‌دهی تلفن همراه (BTS) هم به کمک گیرنده‌های جی پی اسی که دارند همواره در حال دریافت و محاسبه اطلاعات ماهواره های جی پی اس هستند. درست زمانی که یک جی پی اس نمی‌تواند تشخیص دهد کدام ماهواره را برای اتصال انتخاب کند و از کجا اطلاعات را بگیرد، سیستم A-GPS وارد عمل می‌شود. در واقع از یک راه میانبر که همان آنتن‌های همراه هستند، اطلاعات لازم را می‌گیرد و برای جی پی اس می‌فرستد. یک تقلب خیلی حرفه ای برای کاهش TTFF  که جی پی اس از پس آن برنمی‌آید.

اینگونه است که به کمک این تکنولوژی فرصتی تلف نشده و در زمان صرفه جویی می‌شود. این را هم بگوییم همیشه اینطور نیست که A-GPS اطلاعات را از آنتن‌های تلفن همراه بگیرد. بلکه می‌تواند در اولین فرصت از اینترنت این اطلاعات را دریافت کند. البته اگر اینترنت یاری کند!

فرق جی پی اس و ای جی پی اس

ای جی پی اس همراه همیشگی ردیاب و جی پی اس

شاید این سوال پیش بیاید که تکنولوژی ای جی پی اس در کدام دستگاه‌ها وجود دارد. در جواب به سوال شما باید بگوییم که این تکنولوژی در تمام دستگاه‌هایی که از آنتن جی پی اس پشتیبانی کنند وجود دارد. در حقیقت این تکنولوژی در تمام ردیاب‌ها مثل ردیاب خودرو و … وجود دارد. هدف از استفاده آن در ردیاب مکان‌یابی دقیق و سریع است. 

برای آشنایی بیشتر با رادار حتما" بخوانید:
برای آشنایی بیشتر با رادار حتما" بخوانید:

جدولی برای مقایسه جی پی اس و A-GPS

احتمالاً تا الان متوجه شده باشید که این دو تکنولوژی (جی پی اس و A-GPS ) به حالت کلی چه تفاوت‌هایی با هم دارند. اما بهتر است بدون معطلی جزئی‌تر به تفاوت‌هایشان نگاهی داشته باشیم:

(ای جی پی اس) A-GPS جی پی اس
نیازمند به شبکه داده ×
نیازمند به آنتن جی پی اس
حداقل ماهواره های قابل مشاهده ۲ ۴
اطمینان در مقایسه با جی پی اس، موقعیت یابی با دقت کمتر صورت می گیرد (بیش از یک متر تعیین موقعیت دقیق) دقت موقعیت یابی دقیق تر بوده و با یک متر اختلاف انجام می شود
سرعت موقعیت یابی خیلی سریعتر انجام می شود چرا که موقعیت یابی به جای ارتباط مستقیم با ماهواره، از طریق آنتن های موبایل انجام می شود. بدلیل برقراری ارتباط با دست کم ۴ ماهواره ابزارهای جی پی اس مدت زمان طولانی را برای موقعیت یابی نیاز دارند.
منبع اطلاعاتی برای محاسبه موقعیت امواج رادیویی ماهواره جی پی اس و سیستم های کمکی مثل آنتن موبایل امواج رادیویی جی پی اس

نگاهی بر مزایای ای جی پی اس

تا به اینجای مقاله از اصلی‌ترین مزیت این تکنولوژی صحبت کردیم اما این همه ماجرا نیست.

  • صرفه جویی در دریافت موقعیت مکانی و زمانی: همانطور که تا به اینجای مقاله توضیح دادیم با کاهش زمان تاخیر کمک بزرگی به موقعیت یابی سریع می‌کند.
  • کاهش پردازش: با توجه به اینکه تمام فعالیت های مکان یابی به عهده جی پی اس نیست و از یار خود کمک می‌گیرد، در نتیجه کار کمتری انجام می‌دهد . در حقیقت پردازش این عملیات فشار کمتری به روی تلفن همراه شما وارد می‌کند.
  • افزایش عمر باتری: این امری واضح است که اگر پردازنده تلفن شما ازادتر باشد و تحت فشار قرار نگیرد، باتری گوشی کمتر استفاده شده و دیرتر تمام می‌شود.

از A_GPS انتظار نداشته باشید که…

بتواند در موقعیتی که جی پی اس قادر به فعالیت نیست به موقعیت یابی شما کمکی کند، چون A-GPS بدون جی پی اس معنایی ندارد! به طور مثال در شرایطی مثل:

  • قرار گرفتن در زیر آب
  • پوشش زیاد درختان
  • زیرزمین ها و …

بدلیل اینکه جی پی اس کارکردی ندارد، نمی‌تواند تاثیری داشته باشد. 

خب، این مطلب هم تمام شد و ما سعی کردیم نکات مهم در مورد تکنولوژی A-GPS را به صورت جامع برای شما شرح دهیم. احتمالاً با خواندن این مقاله از امروز نگاه جزئی‌تری به ردیاب خودرو و یا گیرنده جی پی اس خود داشته باشید. هرچند این تنها یک بخش از کاری بود که در فرایند موقعیت‌یابی جی پی اس اتفاق می‌افتد. با بزرگ شدن دنیای جی پی اس و همه گیر شدن آن در موقعیت‌های مختلف سرعت یک مزیت بی‌نظیر است که A-GPS  مسبب آن است. مثل همیشه از شما می‌خواهیم اگر مطلب، نظر و یا پیشنهادی دارید که جای آن در این مطلب خالیست با ما در میان بگذارید و مقاله ما را کامل تر کنید.

به این پست امتیاز دهید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ / ۵. شمارش آرا: ۳

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *