/
/
واقعا دزدگیر خودرو بهتر است یا ردیاب ؟

واقعا دزدگیر خودرو بهتر است یا ردیاب ؟

دزدگیر خودرو بهتر است یا ردیاب

دزدگیر بهتر است یا ردیاب خودرو؟ شاید این سوالی باشد که همیشه پس از شنیدن نام ردیاب به ذهن شما برسد! اما آیا تا به حال به دنبال جوابی برای آن بوده‌اید؟ ما در مقالات قبلی تمام و کمال ردیاب را بررسی کرده‌ایم به همین دلیل در این مقاله  قصد داریم زیر و بم دزدگیر خودرو را برای شما آشکار کنیم. همچنین مفصل به تفاوت‌های آنان خواهیم پرداخت تا تصمیم‌گیری را برای شما راحت‌تر کنیم.

خیلی کوتاه دزدگیر خودرو را بشناسیم

شما که وارد این مقاله شده‌اید حتما دزدگیر خودرو را می‌شناسید و احتمالاً از این قسمت عبور می‌کنید، اما بگذارید در چند جمله دوباره آن را مرور کنیم. همانطور که در مقاله هشدار آژیر دزدگیر، بیان کردیم، دزدگیر خودرو یک ابزار است که به کمک حسگرهایی که به آژیر متصل هستند امنیت خودرو را تا حدودی تامین می‌کند. اما دزدگیر چگونه این کار را انجام می‌دهد ؟ نگران نباشید! توضیح خواهیم داد.

دزدگیر خودرو چگونه دزد را می‌گیرد؟!

بطورکلی می‌توان گفت دزدگیر خودرو از سه بخش سنسور، آژیر و بخش کنترلر مرکزی تشکیل شده است. زمانی که سنسورها خطری را احساس کند آن را به واحد کنترلر مرکزی گزارش می‌دهد. در مرحله بعد با دستور کنترلر، آژیر به صدا در می‌آید و مالک را از تغییر وضعیت عادی مطلع می‌کند.این سنسورها عبارتند از:

 • سنسور درب: این سنسور از یک طرف به درب‌های خودرو و از طرف دیگر به کنترلر دزدگیر متصل است. با باز شدن غیرمجاز درب‌های اتومبیل، آژیر دزدگیر فعال شده و به صدا در می‌آید.
 • سنسور ضربه: دزدگیر خودرو به کمک این سنسور، در صورت وارد شدن ضربه به ماشین، مالک را با آژیر مطلع می‌کند.
سنسور ضربه دزدگیر خودرو

 

 • سنسور فشار: اساس کار این سنسور بر اساس اندازه گیری تغییر فشار هوا در خودرو است. اما این سنسور چه زمانی کاربرد دارد؟ پاسخ ساده است! در مواقعی که سارق با شکستن شیشه‌ها و پنجره‌ها اقدام به عملیات سرقت نموده است. در واقع زمانی که شیشه یا پنجره‌ای شکسته شود، هوای آزاد به داخل خودرو ورود پیدا می‌کند و سنسور به دلیل تغییر این فشار، متوجه تعویض وضعیت می‌شود.
سنسور فشار دزدگیر خودرو
 • سنسور حرکتی: در مواقعی که خودرو بکسل شود و یا یکجا بلند شود توسط سنسور حرکتی که به خودرو متصل است آژیر دزدگیر فعال می‌گردد.

 امروزه دزدگیرهای پیشرفته زیادی در بازار وجود دارد که علاوه بر اجزایی که نام بردیم از قابلیت هایی مثل گیرنده‌های رادیویی، باتری پشتیبان، بخش کنترل کامپیوتری برخوردار هستند. اما نکته اصلی که وجود دارد این است که کارکرد تمامی این امکانات، حتی در بهترین دزدگیر خودرو، وابسته به بعد مسافت است. اگر صبور باشید در چند خط پایین تر این مورد را بیشتر توضیح خواهیم داد.

 ۴ مورد از مزایای دزدگیر خودرو را به ترتیب نام ببرید!

امروزه دزدگیر یک ابزار عمومی برای تامین امنیت به حساب می‌آید. اما واقعا چه دلایلی برای این همگانی شدن وجود دارد؟

 • عاملی بازدارنده برای سارقان: با نصب دزدگیر خودرو، چراغی چشمک‌زن در خودرو به کار گرفته می‌شود که سارقان در برخی موارد به همین دلیل از سرقت منصرف می‌گردند و وقت خود را صرف از کار انداختن دزدگیر نمی‌کنند. اما این چراغ همیشه عاملی بازدارنده نیست! این چراغ می‌تواند به سارق اطلاع بدهد که اتومبیل مجهز به دزدگیر است و از روشی دیگر اقدام به سرقت کند.
چراغ چشمک زن دزدگیر خودرو
 • قابل انتقال
 • قیمت ارزان
 • باز و بسته کردن درب ها بدون داشتن سوییچ.

معایب دزدگیر ماشین

 • وابسته به بعد مسافت: این مسئله در انواع مختلف دزدگیرها صادق است! حتی دزدگیرهای پیشرفته در فواصل بیشتر از یک و نیم کیلومتر کارایی ندارند و شاید این مورد بزرگترین ایراد دزدگیر ها باشد.
 • سارقان قلق آن را بلدند: امروزه وجود دزدگیر خودرو برای سارقان امری بسیار طبیعی است. پس قطعا با نصب بهترین دزدگیر ماشین هم راهی برای از کار انداختن آن پیدا خواهند کرد.
 • قابل استفاده برای پیشگیری از سرقت: این خیلی مهم است که بدانیم دزدگیر تنها تا زمانی کاربرد دارد که سارق نتوانسته عملیات سرقت را انجام دهد. در واقع این ابزار زمانیکه سرقت انجام گیرد دیگر کارایی ندارد و هیچ کمکی به مالک نمی‌کند.
 • اعلام هشدارهای اشتباه: برخی از دزدگیرهای خودرو در حالت حساس تنظیم شده است. این تنظیمات باعث می‌شود با کوچکترین ضربه آژیر به صدا در بیاید. این باعث می‌شود مالک به دلیل اینکه روزانه بارها آژیرهای بی مورد خودرو خود را می‌شنود حساس به صدای آن نباشد. در نتیجه حتی اگر سرقتی در حال وقوع باشد مالک خودرو به آن توجهی نخواهد کرد.
آژیر اشتباه دزدگیر خودرو

تفاوت‌های دزدگیر خودرو و ردیاب در چیست؟

همانطور که درمقاله امکانات ردیاب رادار، اشاره کردیم، ردیاب خودرو یک تجهیز امنیتی است که به دلیل بهره‌مندی از امکانات و ویژگی‌های کاربردی سارقان را به راحتی رها نمی‌کند! می‌توان گفت سارقین هم قادر نیستند به راحتی راهی برای دور زدن آن پیدا کنند. از همه مهم‌تر دزدگیر یک وسیله ی بازدارنده برای سرقت است اما ردیاب، به جهت پیشگیری از سرقت به کار گرفته می‌شود. علاوه بر این جعبه سیاه خودرو یک سیستم قوی برای کنترل و نظارت محسوب می‌گردد. در این قسمت از مقاله به مقایسه دزدگیر و ردیاب خودرو در ساده ترین حالت میپردازیم:

امکانات دزدگیر ردیاب
هشدار اعلام سرقت دارد دارد
هشدار ضربه به خودرو دارد دارد
هشدار از کار انداختن سیستم امنیتی ندارد دارد
هشدار باز شدن درب ها دارد دارد
هشدار حمل وسیله نقلیه دارد دارد
امکان نمایش مسیر پیموده شده ندارد دارد
امکان باز و بسته کردن قفل درب ها دارد ندارد
مشاهده تاریخچه مسیر ندارد دارد
نمایش موقعیت لحظه ای خودرو ندارد دارد
وابستگی به بعد مسافت دارد ندارد
قابلیت مخفی سازی ندارد دارد
امکان اعلام سرویس های دوره ای ندارد دارد
امکان نظارت بر رفتار راننده ندارد دارد
امکان استفاده به صورت آنلاین و آفلاین ندارد دارد
امکان تعیین محدوده مجاز حرکت ندارد دارد
همانطور که در بالا اشاره کردیم ردیاب ها سیستم هایی با کارایی بسیار بالا می‌باشند که قادرند تا حد زیادی معایب دزدگیر خودرو را برطرف سازند. امکانات ردیاب خودرو یکی از عمده ترین دلایلی است که افراد را برای خرید و نصب جی‌پی‌اس روی ماشین راغب می‌کند. اما نوبت آن رسیده به بررسی مشکلات جی‌پی‌اس بپردازیم و ببینیم دزدگیر بهتر است یا ردیاب! اینکه کدام یک برنده این میدان خواهند شد!

نگاهی بر مشکلات ردیاب خودرو

 • وجود شرکت های غیرمعتبر و ارائه بی کیفیت خدمات
 • وجود اختلالات در ارسال سیگنال
 • کارکردی پیچیده تر از یک فشردن یک دکمه در دزدگیر!

ردیاب یا دزدگیر خودرو؟ در نهایت کدام یک؟

دزدگیر خودرو یا ردیاب؟

این سوالیست که پاسخ آن به شما بستگی دارد! اما ما بعنوان یک مشاور موظیفه داریم بگوییم شما با داشتن یکی از این تجهیزات نمی‌توانید امیدوار باشید که هیچ خطری خودرو شمارا تهدید نمی‌کند.  زیرا دزدگیر ماشین یک مکمل اصلی برای کارکرد بهتر ردیاب خودرو به حساب می‌آید. شما با نصب همزمان دزدگیر و ردیاب بر روی خودرو خود می‌توانید ایمنی وسیله را تا حد بسیار زیادی بالا ببرید و از خودرو خود به بهترین نحو محافظت نمایید. ما در رادار سعی کردیم بهترین امکانات برای یک ردیاب را در اختیار کاربران قرار دهیم. اگر پس از خواندن این مقاله تصمیم به خرید ردیاب خودرو گرفتید رادار بهترین گزینه برای شماست.  امیدواریم توانسته باشیم با نوشتن این مطلب به شما در انتخاب بهترین تجهیز امنیتی کمک کرده باشیم و راه را برایتان روشن‌تر بسازیم. منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

 1. کاربر ۱

  تو قسمت توضیحات مربوط به معایب دزدگیر گفتین تصویری سیمکارتی برد یک و نیم کیلومتر در صورتی که دزدگیر سیمکارت وابسته به مسافت نیست اصلا

  1. heydari

   با سلام
   از اینکه وقت گذاشتید و مقاله مارو تا انتها مطالعه کردید، از شما بی نهایت متشکریم. نکته شما کاملا صحیح بود و اصلاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *